Mix van dichters geeft poëzie-avond karakter Keukens Bevel tot sloop panden voor veiligheid in Scheldedorp Doel -- m Rooseveltlaan kan vandaag al open Voorzitter Folkloristische Dag ruimt 20 ZEEUWS-VLAANDEREN ZEEUWS-VLAANDEREN 200 JAAR Trots op Zeeuws-Vlaanderen overheerst, enkeling wil niks 'van dat nationalisme' weten, maar ook 'waar vind je hier werk?' Keuken Plus „Ik zoek altijd vier heel verschil lende dichters", zegt Van Bragt. „Een mix van ingetogen en meer expressief. Afwisseling is nodig, want luisteren naar poëzie is moeilijk." Van Bragt spreekt hier bij uit ervaring, als dichter en schrijver van de bundel Alles is in mij geeft hij zelf ook voorlezingen DOEL - Burgemeester Marc van de Vijver van de gemeente Beveren heeft bevel gegeven voor de sloop van vijf panden in Doel. Volgens de burgemeester is sloop nodig voor de veiligheid. De panden - vier woningen en een blok garages - zijn zo bouw vallig dat afbraak de enige oplos sing is, aldus de burgemeester. Doel is grotendeels verlaten. Zo'n vijfentwintig mensen wonen er nog. Sloop ligt gevoelig, omdat de strijd om behoud van het dorp nog altijd niet volledig gestreden is. De kans dat Doel kan blijven, wordt echter steeds kleiner. De groeiende haven van Antwerpen wil op de plek van het dorp een nieuw dok aanleggen. in eigen land en Vlaanderen. Or ganisator en gasten kenden elkaar alleen van naam. „We kennen na tuurlijk wel eikaars werk." Eén van de dichters zaterdagvond was Maarten van der Graaff Hij won dit jaar de C. Buddingh prijs met zijn bundel Vluchtautogedich ten. „Ik lees twee keer tien minu ten", zegt hij. „Het is moeilijk om langer heel geconcentreerd naar een dichter te luisteren. De toe hoorders moeten relaxed blijven. Nee, ik schrijf niet over speciale onderwerpen, ik schrijf vanuit de taal zelf. Ik begin met een woord. Dit woord roept weer andere op, ik kom in een ritme, het stroomt door en gebeurt. Er ontstaat een gedicht." Koen Capella en Peter Quaak van Krapuul, allebei uit Groede, speel den poëtische muziek ter afwisse ling van de lezingen van de apar te mix van dichters. «s, 'feff BRESKENS - Terwijl een paar kilo meter verderop de eerste zwem mers van de Scheldebeker-wed- strijd Vlissingen-Breskens arrive ren, zit Adri de Bruijne gezellig met drie kameraden uit Sluiskil bij het Veerplein aan het bier. Hier heerst Zeeuws-Vlaamse ge zelligheid. En of De Bruijne fier is op Zeeuws-Vlaanderen! „En na tuurlijk op Sluiskil." Zijn laatste opmerking is zo teke nend. Zeeuws-Vlaanderen viert het 200-jarig bestaan met een zo- merrfestival in Breskens. Niet als één Zeeuws-Vlaanderen, nee, de afzonderlijke dorpen en steden die de moeite hebben genomen mee te doen, presenteren zich. Zij vormen samen dat éne Zeeuws- Vlaanderen. „Wij bestaan nog niet eens 200 jaar", maakt De Bruijne het hele maal bont. „Sluiskil is van 1827. Als wij 200 jaar bestaan, dan zul je het beleven." Een echtpaar uit Oostburg knoopt een praatje aan. De Bruijne vertelt dat hij daar ook wortels heeft en vertelt hoe dat precies zit. De vrouw van het echt paar noemt een paar namen.. „Ja, ja, die", beaamt de voormalig bak ker en oud-dorpsraadvoorzitter van Sluiskil. Frank Lafort uit Terneuzen, die zomers gekleed langs de kramen struint, typeert het festival nog het best: „Het is een familiereü nie. Van overal kom je bekenden tegen. Dat maakt Zeeuws-Vlaan deren zo mooi." Wie je het ook vraagt, iedereen is fier op Zeeuws-Vlaanderen. Nou ja, iedereen, ééntje in elk geval niet, al is hij geboren en getogen Zeeuws-Vlaming. „Dat idee van Tandje apart', die Zeeuws-Vlaam se vlag, ik heb niks met dat soort nationalisme." Hij - 'nee, liever geen naam in de krant' - staat wel in een stand op het zomerfestival. Hij vindt het ook leuk en 'druk ker dan gedacht'. De rust, de ruimte, de weidsheid, terneuzen - De Rooseveltlaan in Terneuzen, één van de belangrijk ste doorgaande wegen in de stad, kan vandaag, maandag, in de loop van de dag al open. Dat is vier da gen eerder dan gepland. Sinds maandag 23 juni is gewerkt ruime keuze, voor elk budget aan de weg tussen de rotonde aan de Guido Gezellestraat en de ro tonde van de Alvarez- en Katspol- derlaan. De weg is onder meer op nieuw geasfalteerd. De markering wordt vandaag aangebracht, waar na het verkeer er weer op kan. ook voor uw totale keukenverbouwing AP Executieverkoop Van de Vijver heeft zojuist met zijn vrouw en drie kinderen paar- denpoep geruimd in de straten van IJzendijke, de restanten van het traditionele ringrijden. Hij is als voorzitter van de organise rende stichting van alle markten thuis. Tegen tien uur heet hij op de Markt burgemeester Annemiek Jetten van Sluis welkom. Ze vraagt eerst één minuut stilte voor de slachtoffers van de vlieg tuigramp in Oekraïne, met zicht op de Zeeuws-Vlaamse vlag die halfstok hangt. Druk is het nog niet, al loopt het parkeerterrein bij de nieuwe toegangsweg tot IJ zendijke al aardig vol. Elke auto brengt drie euro op voor W IJzen dijke die de vrijwillige parkeer wachters levert. De Folkloris tische Dag heeft een goede naam, omdat die veelzijdig is, met am- Nee, het is nog niet druk geweest, maar ik heb liever dit weer dan regen bachtslui op de Markt en een wer-1 kelijk gezellige jaarmarkt. Kerspn- en perzikenverkoper Bart Saiy-^ vynck uit Boekhoute heeft tegen half elf nog weinig klanten gehad. Hij is hoopvol. „Ik heb liever deze hitte dan regen." De ringrijwed- strijden zijn altijd een trekker. De warmte deert de ringrijders niet. „We doen wat rustiger." Zo past iedereen het ritme aan, zoals ook bij het krulbolkampioenschap bij de molen. De hervormde kerk voelt behaaglijk tijdens het druk bezochte concert van St. David's Minstrels mannenkoor en muziek vereniging Geduld Overwint. De belangstelling was over de hele li nie iets minder, meldt Van de Vij ver. „Maar al met al was het op nieuw een hele mooie dag." door Wilma Valk GROEOE - Het was Tijs van Bragt, or ganisator van de derde Avond van de Poëzie en tevens dichter, weer gelukt om grote namen van de he dendaagse Nederlandse dichtkunst naar Croede te halen. Met F. van Dixhoorn, Kira Wuck, Lotte Dodion en Maarten van der Graaff kon de selecte groep toehoorders zater dag genieten van een prachtig avondje poëzie, afgewisseld met muzikale intermezzo's van eigen bodem, Krapuul. Peter Quaak, Kira Wuck, F. van Dixhoorn, Maarten van der Graaff, organisa tor Tijs van Bragt en Lotte Dodion (vlnr) die voordraagt, foto Peter Nicolai Palm Beach op zomerfestival Fier op Zeeuws-Vlaanderen in Breskens. foto Peter Nicolai Familiegevoel op door Harmen van der Werf Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 3 r 2547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.keukenplus.com Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst door Harmen van der Werf IJZENDIJKE - „Een hele mooie dag." Als was het de begintekst van een liedje, zo omschrijft Mark van de Vijver zaterdagavond vroeg hoe hij de 43ste Folkloristische Dag in IJ- zendijke heeft beleefd. Bart Schyvynck, Boekhoute (B)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64