Nieuwe sancties in aantocht BINNENLAND 5 De zwarte dozen zijn gevonden en naar Donetsk gebracht. Ze zijn onder onze controle. 'Premier' Aleksandr Borodaj De crash maakt voor zowel de Russen als het Westen een einde aan het sprookje dat dit geen echte oorlog is. Anne Applebaum, journalist Oproep aan de KNVB, de Nederlandse regering en de FIFA om het WK 2018 in Rusland te boycotten!! John van 't Schip, voetbaicoach geen sprake; zoals de hele rui mingsoperatie één grote chaos is. Ineens komt er een aantal bussen uit zuidelijke richting de landweg oprijden. Het zijn nieuwe mede werkers van de rampenbestrij ding, geëscorteerd door een leger tje rebellen. Die beginnen direct de journalis ten op te drijven, weg van ground zero. De hulpdiensten trekken met brancards en landbouwplas tic de velden in en zetten zich aan het ruimen van de lichamen die er nog liggen. Dan arriveert ook de stoet van de Organisatie van Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) op de locatie in Grabovo. Delega- tiehoofd Alexander Hug krijgt het direct aan de stok met de leiding gevende van het rampenteam en de militieleider. „U kunt alleen op de door ons aangewezen plek ken kijken", zegt die bars. Hug geeft aan dat dat niet de bedoe ling is. Even later geven de rebel len met tegenzin toch beperkte toestemming de weg langs twee ramplocaties af te lopen. Begeleid door een horde journalisten en be wapende opstandelingen met bi vakmutsen dalen de OVSE-leden de weg af. In de korenvelden langszij heb ben zich bewapende leden van de beruchte Oekraïense oproerpoli tie Berkoet (die alleen nog in Don bass bestaat) geposteerd, opzich- Het Oekraïense leger heeft dit op zijn geweten, om ons de schuld te kunnen geven tig genoeg om het terrein voor de OVSE af te bakenen. Hug is not amused. Hij heeft 'iets meer mede werking' gekregen dan gisteren, maar niet voldoende. „We zullen dit rapporteren aan premier Boro daj van de Volksrepubliek Do netsk", zegt de Zwitser onder koeld met een ondertoon van er gernis. In een van de tenten heeft een jonge pro-Russische opstandeling met een bivakmuts ('naam niet belangrijk') nog een andere theo rie. „Weet u, die lijken zijn ouder dan twee dagen, ik heb in het le ger gediend, ik herken het. Dit is een provocatie van het Oekraïen se leger", zegt de rebel. Wat hij precies bedoelt, is niet duidelijk. Paranoia regeert. Zelfs de koelwagens met licha men op het station van de plaats Torez worden door separatisten bot geblokkeerd. Ook de realiteit in sommige hoofden is hier volle dig verwrongen. Als Rusland niet snel alles in het werk stelt om onafhankelijk on derzoek en repatriëring mogelijk te maken, dreigen grote Russi sche bedrijven in de energiesec tor (zoals Gazprom en Rosneft), fi nanciële dienstverlening en defen sie-industrie restricties opgelegd te krijgen van het Westen. Vooralsnog richten de Europese sancties tegen Rusland zich voor al op individuen, met inreisverbo- den en het bevriezen van persoon lijke tegoeden. Ook werd Rusland uit de G8 gezet en zijn samenwer kingsprojecten in EU- en NAVO- verband opgeschort. Alleen als Rusland op zeer korte termijn meewerkt aan bespoediging van onderzoek en berging van de vlie gramp, blijven sancties uit. In het rampgebied zijn mogelijk de twee zwarte dozen gevonden. 'Premier' Aleksandr Borodaj van de separatisten zei gisteren dat de beide vluchtrecorders naar de stad Donetsk zijn gebracht. Sinds de vliegramp was onduidelijk waar de zwarte dozen waren. De separatisten hadden eerder ge- meld de dozen te hebben, maar spraken dat later tegen. De appara ten bewijzen misschien niet dat het vliegtuig is neergehaald, maar kunnen wel andere oorzaken uit sluiten. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Ker ry is 'bewijs beschikbaar' dat het voor vlucht MH17 fatale luchtaf- weersysteem is overgebracht van uit Rusland. Hij sprak ook van overweldigend bewijs dat Rus land medeplichtig is. Oekraïne claimt 'onweerlegbare' bewijzen (satellietbeelden) te hebben dat de pro-Russische separatisten het vliegtuig hebben neergeschoten. Er is veel contact tussen Europese regeringsleiders en de Russische president Poetin. Zo belde de Brit se premier David Cameron gister avond met Poetin om toegang tot de rampplek en repatriëring mo gelijk te maken. Nederlandse forensische experts reizen vandaag naar het rampge bied om te beginnen met het identificeren van de slachtoffers. Defensie richt in de Oekraïense stad Charkov een coördinatiecen trum in. Nederland gaat de inter nationale coördinatie doen van de identificatie. Dat team staat onder leiding van Gert Wibbeling. Vandaag is er in Nederland een besloten bijeenkomst voor nabe staanden. Daarbij zullen behalve koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima, ook premier Mark Rutte en andere bewindslie den aanwezig zijn. MAANDAG 21 JULI 2014 Premier Rutte (r) drong gisteren in 'een zeer stevig gesprek' met president Poetin aan op snelle resultaten, foto's Aleksey Nikolskyi/lnge van Mill/HH door Niels Klaassen I Een Oekraïens rampenteam haalt lichamen op van de ramp plek. foto Dzhavakhadze Zurab/HH rond rampplek Igor, pro-Russische rebel DEN HAAG/WASHINGTON - In Den Haag wordt rekening gehouden met nieuwe strafmaatregelen te gen Rusland. Daartoe kan morgen worden besloten, als de EU-minis- ters van Buitenlandse Zaken in Brussel samenkomen voor beraad na de aanslag op het passagiers vliegtuig in Oekraïne. De zwarte dozen bewijzen misschien niet dat MH17 is neergehaald, maar kunnen andere oorzaken uitsluiten Nederlandse forensische experts reizen vandaag naar het rampgebied om de slachtoffers te identificeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5