Verstoring plaats delict soms funest 66 Moskou is de wortel van het probleem en het is al lang tijd dat we opstaan tegen het Russische regime. 66 Ik weet zeker dat soldaten geen criminele orders zullen opvolgen. 66 Poetin en zeker dat zooitje ongeregeld in Oost-Oekraïne zijn alleen onder de indruk van macht en kracht. 4 BINNENLAND VLIEGRAMP MALAYSIA AIRLINES Militiemannen rond het rampgebied zijn dreigend en soms behulpzaam. Lucht van de dood hangt overal. Kami?iiiiabue MHÖ1 7 Jannes Klrdhick, blogger Viktor Janoekovitsj, pro-Russi sche oud-president Oekraïne Dick Berlijn, oud-commandant Hulpverleners, omwonenden, mi litanten en journalisten struinen door het gebied waar de brokstuk ken verspreid liggen. Bagage wordt verplaatst. Er wordt met li chamen gesleept. Dat alles beïn vloedt het onderzoek naar de oor zaak van de ramp negatief. „Het liefst hebben we natuurlijk dat een gebied zo onaangetast mo gelijk is, als wij aankomen", stelt woordvoerster Sara Vernooij van de Nederlandse Onderzoeksraad voor Veiligheid. Een team van die raad is met lokale en internationa le collega's in het rampgebied. Het terrein in Oekraïne moet echt als een 'plaats delict' behan deld worden, vindt ook directeur Sebastiaan Huntjens van The Maastricht Forensic Institute. Al les wijst erop dat hier sprake is ge weest van een misdrijf. Om dat te bewijzen is het van groot belang dat alle brokstukken, maar ook koffers en menselijke resten gefotografeerd, gemarkeerd en geregistreerd worden, voordat iemand ze aanraakt. „De grootste stukken zijn niet altijd de interes santste. Als er sprake is geweest van een raket, kun je daar mis schien onderdelen van terugvin den. Maar ja, de rebellen hebben nu alle kans gehad om bewijsma teriaal te manipuleren." Het letsel aan een gevonden lichaam en de plek waar het werd gevonden, kunnen duidelijkheid verschaffen over de oorzaak van de ramp, stelt Huntjens. Hoe lang je een lichaam kunt laten liggen voor onderzoek, is afhankelijk van plaatselijke omstandigheden, voegt hij eraan toe. Aantasting van de 'plaats delict' is niet altijd funest voor een onder zoek, stellen Vernooij en Hunt jens. Toen in 2010 een toestel met veel Nederlanders aan boord neer stortte bij de Libische hoofdstad Tripoli, liepen ook veel mensen over het rampgebied voordat de onderzoekers ter plaatse waren. „Het is toch gelukt om de oorzaak van de ramp te achterhalen," Dat de regering van Oekraïne geen zeggenschap heeft in het rampgebied, maakt het onderzoek zeer gecompliceerd. Huntjens: „Je moet de brokstukken bij voor keur ergens in de buurt verzame len in een loods. Vervolgens kun je proberen alles weer in elkaar te puzzelen. In dit geval kan men de brokstukken beter naar veilig ge bied brengen. Zo voorkom je dat rebellen ingrijpen als de resulta ten van het onderzoek in hun ogen de verkeerde kant op wij zen. Tja, als iemand met een auto matisch geweer daar om vraagt, ben je toch sneller bereid je me ning aan te passen." ROSIPNOJE/GRABOVO - Igor is be hulpzaam. De pro-Russische re bel beschijnt een greppel, op twin tig meter afstand. „Kijk", zegt hij tamelijk onbewogen. „Daar ligt er een, en daar tussen de tenten nog een:" Verbijsterd staart een clubje journalisten naar twee verminkte lijken die eerder onzichtbaar ble ven in het halfdonker. De omgeving lijkt zo vredig: het tarwe staat hoog, in de verte groe ne heuvels en de fraaie avond lucht erboven. Maar het gebied is sinds donderdagavond een horror landschap. Tlissen het graan liggen nog steeds menselijke resten. Militielid Igor vertelt bij hem thuis in Torez, een stadje op 10 ki lometer van de rampplek, dat het Oekraïense leger dit 'natuurlijk' op zijn geweten heeft. „Die heb ben doelbewust een passagiers vliegtuig uit de lucht geschoten om de schuld aan ons te kunnen geven", debiteert hij de bijna mis selijkmakende beschuldigingen zonder de geringste twijfel. De volgende ochtend, terug bij de korenvelden in Grabovo, blijkt een deel van het vliegtuig vlak naast de weg te zijn neergeko men. De aarde is verschroeid. De puinhoop onbeschrijfelijk: overal liggen delen van het vliegtuig, red dingsvesten, koffers, tassen, docu menten, kleding, schoenen. Het ergste: overal nog lichamen, half of geheel ontkleed, sommige nog redelijk intact, andere zwaar ver minkt. Een aantal lijken is op een hoop neergekomen, soms liggen ze al leen. De weeë lucht van de dood hangt overal, ondanks het open landschap en de wind. Links en rechts van de weg zijn in de uitgestrekte korenvelden tientallen witte vlaggetjes ge plant door de veiligheidsdiensten. Ze geven aan waar nog lichamen liggen, twee dagen na de ramp. Het leger van toestromende jour nalisten groeit gestaag. Ze kun nen gewoon door de velden strui nen, van enige begeleiding is Paranoia regeert door Paul Bots DEN HAAG - De beelden die zijn ge maakt in het Oekraïense gebied waar donderdag vlucht MH17 neer stortte, bezorgen onderzoekers kopzorgen. pzc.nl/vliegramp en bndestem.nl/vliegramp: Volg het laatste nieuws op de speciale pagina en zie op de kaart waar de Nederlandse slachtoffers vandaan kwamen. OVSE-onderzoekers, met geheel rechts hun teamleider Alexander Hug, in discussie met een separatist, foto Petr Shelomovskiy/HH REPORTAGE RAMPPLEK door onze correspondent Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4