Raak vanaf nu nooit meer de weg kwijt Cosmopolitan ouder dan je denkt 4 ZOMERKRANT ShopTop-3 Zomerdrankje H| De smaakmaker Met een navigatiesysteem in je auto kom je overal. Of je nu naar je vakantie bestemming in Nederland of het buitenland gaat, met één van de ze navigatiesystemen rijd je er zonder problemen naartoe. Het meest verkochte navigatiesys teem is de TomTom Start 25 M Eu ropa. Met levenslang gratis upda tes ben je altijd verzekerd van ac tuele kaarten. Je koopt de Tom- Tom voor 139 euro bij tomtom.nl. De Mio Moov M610 Europe is één van de goedkoopste en meest en- voudige navigatiesystemen. Met kaarten door heel Europa kom je gemakkelijk op Europese bestem mingen. Je koopt de Mio voor 75 euro bij gpsshop.nl Een goed betaalbaar navigatiesys teem is de Garmin Nuvi 66LMT. Voor 199 euro heb je hem in huis. Met de realtime verkeersinforma tie rijd je nooit meer verkeerd. De ze navigatie beschikt over kaarten in heel Europa. Je koopt de Gar min voor 199 euro bij gps.nl. Hop, hop, hop!", roept Arnold Por door zijn microfoon. De kermisexploitant laat zijn at tractie wat harder draaien. „Wie de pluim pakt, wint een gratis rondje." Arnold Por staat de komende weken met zijn 'rups' op de kermis in Vlissingen. „Ik ben hier nog nooit geweest", vertelt hij. „Dus het is even afwachten hoe de mensen reageren, misschien sta ik hier de komende tien jaar, misschien kom ik er nooit meer." Het belangrijkste als kermisexploitant is volgens Arnold dat de mensen vermaakt worden. „Mensen die naar het theater gaan, willen dat ook. De kermis is tegen woordig ook een dagje uit, dus moet je de gasten entertainen. Voor ons is het mis schien een dagelijkse sleur, maar dat mag het eigenlijk niet worden." Het kermisleven is Arnold met de paplepel ingegoten. „Mijn ouders deden het, mijn grootvader ook. Ik heb altijd school gehad op de 'rijdende school'. We reisden door het hele land. Dat is ook één van de mooie dingen aan het vak. Je staat elke keer weer op een andere plek. Ik moet er niet aan den ken dat ik elke dag van negen tot vijf op hetzelfde kantoortje moet zitten." Arnold veegt het zweet even van zijn voor hoofd. „Ik ben nog aan het sparen voor een airco", lacht hij. Op het moment dat hij wat door de speakers roept, gaan alle han den omhoog. „Het is leuk hoe die mensen er in meegaan."Als er een ouder paar langs komt en omkijkt, word Arnold enthou siast. „Dat vind ik leuk. Dat er dan een wat ouder stel langsloopt en zoiets nog herkent van vroeger. Want in deze regio is de rups niet heel bekend. In Limburg of Brabant leeft deze attractie meer dan hier, maar dat kan hier natuurlijk nog komen." Tot drie jaar geleden had Por een gokattractie. „Dat heb ik vanaf mijn 17e gedaan, nu ben ik 44. Het was tijd voor wat anders. Je merkt dat de markt verandert en daar moet je in mee gaan. Je ziet dat de kermis minder jongeren trekt, maar dat er meer ouder volk komt. Nou, met deze rups spring ik daar prima op in", wijst hij naar wat oudere mensen in de rij. „Opa en oma kennen de attractie nog van vroeger, he?" De wagen van Por is dan ook veertig jaar oud. „We moesten hem wel flink ombouwen na de aankoop. Om de oude constructie op te zetten, was vier man nodig. Dat is in deze tijd niet meer te betalen natuurlijk, nu is de hele wagen één geheel, dat scheelt tijd en geld." Terwijl Arnold aan de lopende band munt jes verkoopt, vertelt hij over zijn eigen kin deren. „Ik moedig ze niet aan om op een kermis te gaan werken, nee. Het is geen sec tor die geweldig draait en daarnaast moe ten ze eerst zelf de wereld ontdekken. Ze hebben mogelijkheden genoeg, de kermis kan later altijd nog." De kermisexploitant komt zelf uit Groningen en heeft al in heel Nederland op de kermis gestaan. „De groot ste was natuurlijk de kermis van Tilburg", herrinert hij zich. „Maar de grootste is na tuurlijk niet meteen de beste. Misschien is over een paar weken Vlissingen wel de bes te waar ik ben geweest." Informeel wordt de Cosmopoli tan ook vaak de Cosmo ge noemd. In 1934 al dook er een soortgelijk recept op in het boek Pioneers of Mixing at Elite Bars 1903-1933Toch is de moderne Cosmopolitan pas in de jaren zeventig geïntrodu ceerd. Wie het recept precies be dacht heeft is onbekend, maar dat de cocktail uit de Verenigde Sta ten afkomstig is, lijkt wel duide- lijk. In de serie Sex and the City werd de Cosmopolitan vaak ge dronken, waardoor de drank in de jaren negentig in populariteit toe nam. Om er zelf één te maken doe je twee delen wodka, één deel cranberrysap en van een half deel van zowel limoensap als triple sec in een cocktailshaker. Vul deze verder aan met ijs. Even goed schudden tot de drank een rode kleur krijgt. Schenk de Cosmopo litan in een vooraf gekoeld glas en geniet. London Tomrom'-. Berth GARMIN 100? Met de Carmin Nuvi 66LMT rijd je naar alle bestemmingen in Europa. Inclusief database met nuttige plaatsen. Je koopt de navigatie voor 199 euro bij gps.nl. door Lilian van Gaaien De Rups is populair bij zowel jong als oud. „Opa en oma kennen de attractie nog van vroeger", vertelt Arnold Por. foto Ruben Oreel door Tom Scheele De Kermis in Vlissingen staat vanaf 18 juni tot en met 27 juni op de Spuistraat, het Bel- lamypark, de Nieuwendijk en Zeilmarkt. De Mio Moov M610 Europe is één van de goedkoopste navigatiesys temen met kaarten van Europa. De navigatie kost 75 euro en is te koop via gpsshop.nl. Het meest verkochte navigatiesys teem is de TomTom Start 25 M Eu ropa. Alleen met kaarten van Euro pa. Het systeem is te koop voor 169,95 euro via tomtom.com. 'Hop hop hop! Alle handjes de lucht in!' door Tom Scheele M De Cosmopolitan. Al in 1934 gesignaleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48