Een monster dat verhalen vertelt I ZOMERKRANT 3 '0ÊÊÊÊêÉIÊÊÊÊ^ Leestip pr ||pf|§ Hu. met daarin een garnizoenbakkerij en op slagplaats. „De ovens van de bakkerij zijn nog steeds zichtbaar. Hij liet twee grote ovens bouwen, en een kleine. Per dag werden er 4800 broden gebakken." De metersdikke muren kunnen de bom men tegenhouden. Bij de Gevangentoren op de boulevard werd een 'bomvrije' ka zerne gebouwd. „Toen de kazematten werden gerestaureerd, dachten we veel te kunnen vinden: goud, zilverwerk of een schat. Maar al wat we we vonden, was één sleutel, de sleutel van de bomvrije ge vangentoren", vertelt de Munk. „Degene die deze sleutel is verloren zal flink op zijn kop hebben gehad, vroeger waren er niet zo veel sleutels in omloop." In Zeeland is de dreigende aanwezigheid van de zee altijd een factor om rekening mee te houden. Dat geldt in dit stukje Vlissingen dubbel. Als er sprake is van springtij in combinatie met harde wind uit het noordwesten, heeft dat tot gevolg dat het water heel hoog komt op het Kei- zersbolwerk. De onderdoorgang bij de Ka zematten komt dan onder water te staan. „De kazematten vallen nog steeds buiten het Deltaplan. Zo kan het dat in decem ber 2013 de waterstand in de kazematten nog 3,99 meter boven NAP stond." De ka zematten kunnen daarom alleen van me dio april tot en met oktober bezocht wor den, Anders is er kans dat de gangen tot je knieën vol staan met water. Veel Vlissingers denken dat er nog meer te vinden is onder de boulevard. „Sommi ge zeggen dat er vroeger meer gangen wa ren, maar wij hebben alles onderzocht en kunnen geen gaatje of deur vinden." ver telt De Munk. Omdat de geruchten aan houden, wordt er onderzoek gedaan. „Het blijft een mysterie, ik zeg nooit nooit." We dachten goud of zilverwerk te vinden. We vonden enkel een sleutel van de gevangenentoren De Kazematten kunnen met en zonder gids worden bezocht. Informatieborden vertellen veel over de geschiedenis van Vlissingen en de kazematten. In de ruim tes worden filmpjes afgespeeld om het^ verhaal te verduidelijken. Een zandkun- stenares verbeeld het op een zandtafel, in de laatste kazemat staat een zandtafel waarop iedereen zijn eigen verhaal kan verbeelden. „Je herbeleeft hier de geschie denis van Vlissingen, er komen daarom ook veel Vlissingers om meer te weten te komen over hun stad." De kazematten zijn onderdeel van het MuZEEum in Vlissingen, en kunnen in los of in combinatie met het museum be zocht worden. Keven minuten x na middernacht fi Zeven minuten na midder nacht is een speciaal boek. Het is geschreven door Pa trick Ness, maar hij heeft het ver haal niet bedacht. Het is geba seerd op een verhaal dat Siobhan Dowd, die het niet kon schrijven voor ze overleed. Patrick Ness werd gevraagd het volledige ver haal te schrijven. Met deze aanleiding in je achter hoofd kijk je op een andere ma nier naar dit boek. Het boek gaat over Conor, die el ke nacht om precies 0.07 uur 's nachts wakker wordt van een nachtmerrie. Hij ontmoet een monster, dat beweert hem te wil len helpen. Conors moeder heeft kanker, en dus hoopt Conor dat het monster zijn moeder wil gene zen, maar het monster wil alleen verhalen vertellen. Dit boek heeft nog iets bijzon ders: er zitten namelijk een hoop illustraties in. Die voegen iets toe aan het verhaal: ze laten het mon ster zien. Dit is niet alleen een leesboek, je kunt ook de prachtige illustraties bewonderen. Verder is het verhaal heel mooi ge schreven. Patrick Ness weet het spannend te houden door zijn vlotte schrijfstijl, maar op bepaal de momenten (wanneer dat no dig is) weet hij het verhaal ook weer zo te vertragen dat het een meerwaarde geeft aan het boek. Dat is iets dat niet veel schrijvers hem na zullen doen. MAANDAG 21 JULI 2014 Eén van de kazematten onder de boulevard, foto's Sam Steger Joost de Munk, gastheer Kazematten beroemde voetstappen liggen i-' door Lilian van Gaaien Zeven minuten na middernacht is ver krijgbaar in de boekhandel voor 19,95 euro of als ebook voor 15,99 euro. De mooie hardcover editie van Ze ven minuten na middernacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47