Onderwaterleven in beeld IC Verborgen parel Zomermeuws 2 ZOMÊRiCRMrr Donkere gangen onder het beeld van Michiel de Ruyter. De kazematten liggen er al honderden jaren, maar ze zijn sinds pas kort te bezoeken. /T\ De Nederlandse Onderwa tersport Bond organiseert samen met het Nationaal Park Oosterschelde voor de derde keer het onderwaterfotografie- kampioenschap Oosterschelde Ondersteboven. Doel is om het prachtige onderwa terleven van de Oosterschelde ook zichtbaar te maken voor niet-duikers. Onderwaterfotografen die ook een gooi naar de prijs willen doen, kunnen hun mooiste Oos- terscheldefoto tussen 15 juli en 15 september insturen. Daarna bepaalt een jury welke in zendingen de mooiste zijn en dus in de prijzen vallen. De mooiste onderwaterfoto's worden als promotiemateriaal gebruikt door de Nederlandse Onderwatersport Bond én bij verschillende ondernemers rond de Oosterschelde geëxpo seerd. Vlissingen geldt al honderden jaren als een belangrijke scheepsvaartroute omdat het aan diep vaarwater ligt. Kei zer Karei V heerste in de zes tiende eeuw over het Europese rijk en er kende al de belangrijke ligging van de vis serplaats. Hij versterkte de stad Vlissin gen dan ook met het Keizersbolwerk. Als restant daarvan is de Waterpoort aan de buitenkant nog steeds te zien. Het Kei zersbolwerk is een onderdeel van de ves- tingswerken uit 1548. In 1811 gaf Napo leon de opdracht om de kazematten te bouwen. De bomvrije gangen zijn voor veel Vlis- singers bekend terrein. De kazematten liggen verborgen onder de boulevard van Vlissingen. De dertien kazematten zijn in direct spiegelbeeld tegenover elkaar ge bouwd. Vijf ervan zijn opengesteld en vanaf dertien april te bezoeken. „Ik speelde hier vroeger, het stonk wel al tijd omdat het een dieselopslagplaats was", vertelt Joost de Munk, gastheer bij de kazematten. De Munk ontvangt de be zoekers en geeft een korte instructie van wat er te zien is in de Kazematten. „Een gids kan je via het MuZEEum boeken, ik mag leuke en persoonlijke verhalen ver tellen", lacht de Munk. De militaire gebouwen werden vooral als verdedigingswerk gebruikt. Al meer dan vijfhonderd jaar is dit een belangrijke plaats op het kruispunt van land en wa ter. Een goede verdediging werd erg be langrijk omdat de vuurkracht van wa pens die in die tijd in gebruik waren, een snelle ontwikkeling doormaakte. In de omgeving werden dan ook nog meer ver dedigingswerken gebouwd. Eén daarvan is het Fort Rammekens, dat net buiten Vlissingen ligt. De Munk: „De zee is onze grootste vij and, maar ook onze grootste vriend. De zeeslag werd er op uitgevochten, maar de zee was ook belangrijk voor de vissers en scheepsvaart." In Vlissingen zijn beroemde voetstappen gezet. Karei V, Michiel de Ruyter en Na poleon hebben hier geschiedenis geschre ven. De Zeeuwse Admiraal Michiel de Ruyter en zijn zeehelden waren belangrijk voor de stad in de zestiende eeuw. Dé Ruyter breidde de stad uit en nieuwe havens werden op zijn initiatief aangelegd. Hij werd commandeur van de vloot en vestig de zijn naam doordat er veel geld werd verdiend door handel te drijven met Azië, Afrika en Amerika. In 1841 kreeg Michiel de Ruyter een gietijzeren stand beeld, sinds 1894 staat hij op het Keizers bolwerk. Het Keizersbolwerk was een belangrijk vertrekpunt, bij de Waterpoort was het een komen en gaan van de kooplieden. „Onder bij de waterpoort rookten ze al tijd een pijpje voor ze de boot op gingen, de pijpenkopjes gooiden ze weg. Kinde ren zochten altijd naar de pijpenkopjes, er zijn er nog een aantal bewaard geble ven, deze liggen in het MuZEEum", ver telt de Munk. Napoleon bezet in de achttiende eeuw het Keizersbolwerk met zijn Franse leger. Hij wil Engeland veroveren, maar de En gelsen slaan zijn aanvallen af. Napoleon versterkt daarna de stad en laat het Kei zersbolwerk ombouwen tot kazematten \-L/ door Cris Sohier In de Vlissingse kazematten door Jerry van Luijk De garnizoenbakkerij van Napoleon. Hier werden dagelijks 4800 broden gebakken. De poorten verbinden de kazematten met elkaar. Wil je meer weten over het kampioen schap? Ga dan naar de website: www.oosterscheldefoto.nl! Ter inspiratie: een van de prijswinnaars uit voorgaande jaren, foto Ivo Madder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46