Kosten: 'Op driekwart van de wedstrijd leek 't of ik de hele 44 Het is zo'n mooie oversteek. Ik heb nog nooit zoveel mensen gezien bij een aankomst 44 Het was toch 34 SPORT SCHELDEBEKER Wedstrijdleider is tevreden en opgelucht Tilburger schrijft hernieuwde zwemwedstrijd om de Scheldebeker op zijn naam. De 'koersdirecteur' besefte dat de omstandigheden erg gunstig wa ren. „Want het kan ook anders, na tuurlijk. En dan draag je ook de ver antwoording. Ik hou wel van zwa re omstandigheden, maar nu von den veel zwemmers het ook al erg zwaar. De ebstroom zette langer door, waardoor veel zwemmers te gen de stroom in moesten zwem men. Je ziet het ook aan de tijden. Die had ik veel sneller verwacht." Roelse is blij met de primeur van de boeitjes. „Het maakt het wat over zichtelijker. Voor ons als organisatie, maar ook voor de zwemmers zelf Het geeft toch een positief gevoel als je aan zo'n oranje boei ziet dat er iemand bij je in de buurt zwemt" Sommigen namen in die boei hun gps-apparatuur mee. „Er zijn er die meer dan zes kilometer hebben ge zwommen. Maar dat hoort erbij. De wind, de stroming en je positie in de gaten houden. Als je dat het bes te doet, dan ben je een terechte win naar." zwaarder dan verwacht Ik dacht dat ik twintigste zou worden ofzo VLISSINGEN - Na een minuut stilte vanwege de vliegramp met de MH17, op verzoek van Vlissings burgemeester Letty Demmers, tel de Scheldebeker-veteraan Peter Rotte af van tien naar één. „En nu nog niet starten, maar wachten op de lichtkogel", klonk het na de laatste tel. Die kogel volgde al snel, waarna negentig fanatieke zwemmers het Vlissingse bad- strand af renden, de Westerschel- de in. Want animo was er genoeg voor deze unieke zwemtocht. Alle ne gentig ingeschreven zwemmers gaven acte de présence. Niemand liet verstek gaan. Dit tot grote te leurstelling van de sporters die op de reservelijst stonden. Zij kon den hun badgoed dit keer in de tas laten. Al vrij snel in de wedstrijd was het Wietse Beerens die de leiding nam. De zwemmer uit Tilburg ver raste zichzelf met zijn snelle voor sprong. „Ik schrok er eigenlijk een beetje van dat ik zo vroeg al weg kon zwemmen", zei hij later op het Breskense strand. „Ik bleef steeds maar kijken naar de andere bootjes om een idee te krijgen waar ik lag. Want je blijft toch steeds bang dat anderen via een iets andere route langszij komen." Daar was echter geen sprake van. Beerens pakte de koppositie en kwam na 1 uur, 11 minuten en 53 seconden als winnaar aan op het strand bij Breskens. Daar toonde de Tilburger zich blij verrast door de ontvangst. „Geweldig! Als je het water uitstapt zie je al dat pu bliek. Dat ben je toch niet ge- wend bij het openwaterzwem- men. Het is niet zo'n populaire sport. Maarten van der Weijden heeft er in 2008 wel een flinke zwier aan gegeven, maar dit is echt bijzonder." Wat de 27-jarige winnaar betreft smaakt de Schelde-oversteek naar meer. „Ik kan me niet voorstellen dat er geen mensen zijn die zich er hard voor willen maken", aldus Beerens. „Het is zo'n mooie over steek. Ik heb nog nooit zoveel mensen gezien bij een aan komst." Achter Beerens werd gedurende de tocht een echte strijd gevoerd om de volgende podiumplekken. Vlissinger Niek de Ridder pro beerde aanvankelijk aan te klam pen bij de latere winnaar. „Ik wil de de eerste Zeeuw worden", ver klaarde De Ridder zijn daden drang. „Maar hij ging te snel." De enige Duitser in het water, Ro land Klein-Bölting haalde De Rid der bij, en gezamenlijk zwom men zij een tijdje verder. Uitein delijk moest De Ridder ook hem laten gaan en zag hij ook nog de Belg Angelo de Meijer en Dordte- naar Koen Florijn passeren. Maar zijn doelstelling haalde hij wel: hij werd de eerste Zeeuw. „Op een gegeven moment wist ik echt niet meer waar ik lag in de wed strijd. Ik had last van de stroming, het was toch zwaarder dan ver wacht. Ik dacht dat ik twintigste De - uit Oostburg afkomstige zwemster was de laatste maan den druk met allerlei sporten, maar niet alleen met zwemmen. „Nadat ik mijn zwemcarrière beëindigde, vond ik het leuk om andere sporten uit te proberen", zei Kosten, die in 2004 op de Olympische Spelen in Athene uit kwam voor de Nederlandse estaf- fetteploeg. „Ik ben recreatief gaan hardlopen, squashen, fietsen en tennissen. Toen ik hoorde dat de wedstrijd om de Scheldebeker voor het eerst in vijftig jaar weer gehou den werd, ben ik natuurlijk wel weer gaan trainen. De laatste tijd lag ik drie keer per week in het zwembad." Dat deed ze uiteindelijk niet voor niets, want ze eindigde zondag als derde vrouw, achter Amy van Lier uit Kaatsheuvel en Simone de Rijcke uit Hulst. Zij volbrach ten de kleine zes kilometer tus sen het strand van Vlissingen (vol gens Bressiaanders 'Breskens- Noord') en Breskens in respectie velijk 1.20.48 en 1.22.55 uur. Kos ten deed er een kleine anderhalf uur over. „Tot de helft ging het goed", blikte de ambassadrice van het evenement terug op haar ei gen wedstrijd. „Vooraf had ik wel een beetje gekeken hoe de stro ming zou staan, maar ik had er in het water uiteindelijk nog best wel wat moeite mee. Op drie kwart van de wedstrijd leek het net of ik de hele tijd op dezelfde plek bleef peddelen. Ik zag de vuurtoren van Breskens wel, maar de kust kwam voor mijn ge voel maar niet dichterbij." Ook De Rijcke voelde de pijn vooral in het zicht van de eind streep steeds heviger worden. Daar deed de goede voorberei ding van de achttienjarige dame uit Hulst niets aan af. „Ik trainde Wietse Beerens Wietse Beerens schrijft VLISSINGEN - „Het is fantastisch ge gaan", zei wedstrijdleider Bart Roel- se na afloop tevreden. „Maar ik ben toch ook wel een beetje opge lucht. Er wordt hier door zo veel mensen naartoe gewerkt en ge leefd, dan is het super dat het zo goed verloopt." Niek de Ridder door Willem Adriaansens en Mitchell Minnaard De zwemmers rennen in Vlissingen de Westerschelde in voor hun overtocht naar Breskens. foto Lex de Meester door Mitchell Minnaard VLISSINGEN - Ze kwam op het strand van Breskens als derde vrouw onder de finishboog door ge jogd en daar was ze maar wat blij mee. „Ik wist dat ik niet meedeed om de medailles; ik ben ook een dagje ouder", bezat de 37-jarige Annabel Kosten de nodige zelf spot. Het podium bij de vrouwen. Van links naar rechts: Simone de Rijcke, Amy van Lier en Annabel Kosten, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34