Het zwijn en de forellen le petit 'Giant-ploeg blijft bestaan' Of Contador de Vuelta gaat halen is nog maar de vraag Nimes verwelkomt Vuelta MAANDAG 21 JULI 2014 TOUR DE FRANCE 29 Alberto Contador hoopt na zijn uitvallen in de Tour de France op deelname aan de Ron de van Spanje, die op 23 augustus begint. Maar de Spanjaard van Tinkoff-Saxo is niet optimistisch. „We hebben nog niet veel vooruitgang geboekt. Elke dag dat ik niet op de fiets zit, betekent vertraging." Contador kwam afgelopen maandag zwaar ten val en brak daarbij zijn rechterscheen- been. „Ik heb twee diepe wonden in mijn been. Dat kan ik nog helemaal niet bewe gen en hindert me meer dan die breuk. We werken nu aan de ontsteking. We proberen die zo veel mogelijk weg te werken." De Ronde van Spanje gaat in 2017 van start in Nïmes. Dat maakte burgemeester Four- nier van de Franse stad gisteren bekend op de dag dat de 16e etappe van de Tour de France er finishte. „Het wordt de eerste keer dat de Ronde van Spanje in Frankrijk start en de eerste rit is een ploegentijdrit" Een gapend rond gat van zeker zes meter diep. Het maakte grote indruk. Een jaar of zes was ik, op vakantie met mijn ouders. Tussen de middeleeuwse muren in Carcassonne staar de ik in een vergeetput. Het was heel opvoedend. Elke keer dat de Tour in Carcassonne beland moet ik aan dat eerste bezoek denken. In het Frans heten dergelijke de tentieruimtes oubliettes. Guantanamo Bay en de Abu Ghraib-gevangenis zijn in vergelijking luxe kuurorden. Het middeleeuwse hechtenisregime was eenvoudig: in zo'n put geworpen worden en erbarmelijk vergaan. De stadsnaam is niet afgeleid van de skeletten die over bleven. Laat in de Middeleeuwen is de legende verzon nen van de dappere Dame Carcass, vrouw van de Sara- ceense stadhouder uit de achtste eeuw. Hij sneuvelde bij een aanval van troepen onder leiding van Karei de Grote. Mevrouw Carcass hield het beleg dat volgde vijf jaar vol. Bij het toenemen van de hongersnood liet ze het laatste varken de laatste zak graan opvreten. Haar bedienden liet ze in wapenuitrusting tussen de kante len plaatsnemen. Daarna beval ze dat het zwijn over de kantelen werd geworpen. Het beest barstte uiteen bij het neerkomen. Karei zag de bemanning boven en het verse voedsel aan zijn voeten en oordeelde dat verdere belegering geen zin meer had. In de vesting lieten ze de klokken luiden. Voortaan zou hij Carcassonne he ten. De werkelijkheid is anders. De eerste handelsne derzetting van acht eeuwen v.C heette Carsac. De Ro meinen herdoopten hem tot Carcaso. Carcassonne is de plaats van een legendarisch Tourver- haal, niet over varkens, maar over vis. Het was 1962. In de etappe die gestart was in Luchon had de hele ploeg van Wiei's-Groene Leeuw opgegeven, inclusief Duitser Hans Junkermann. Ze gaven de schuld aan de kok die hen bedorven forel had bereid. Het was het eerste hoofdstuk uit het Groot Kookboek voor Rennerssmoe- zen. In Carcassonne sneerde verslaggever Roger Basti- de over een 's' te veel tussen de Franse woorden voor poisson en poison, vis en vergif. Op de rustdag zal het vandaag gaan over twee niet ver geten renners, Froome en Contador en zal de overgeble ven heerser Nibali vragen krijgen over zijn favoriete visgerecht Zelf moet ik weer eens naar die onvergetelij ke vergeetput. erwijl in het oosten van Oekraïne een sepa ratist een creditcard uit een weggeslingerde portemonnee viste, maakten wij ons zaterdag druk over de afda ling van het skioord Risoul. We konden kiezen: naar beneden over het parcours, met het ge vaar ons vast te rijden tussen de supporters, of over het stoffige geitenpad aan de andere kant? We kozen voor het laatste. Al hobbelend en schokkend naar beneden passeerden we een mountainbiker met een stofkap je voor zijn mond. We lachten. Daarna volgde het besef weer, en het schuldgevoel. De wereld staat in brand, en ik zit hier te la chen. Of me druk te maken over futiliteiten. Hoe moet ik me stra tegisch opstellen als Laurens ten Dam over de finish komt? En wat nu als ik daardoor een paar minuten later Steven Kruijswijk mis? Gisteren werden er bij de bus van de Nederlandse Giant-ploeg een half uur lang vragen gesteld over een elfde plaats van een be genadigd sprinter uit Duitsland. Hij had toch moeten winnen, dus iedereen vond het heel be langrijk. Op hetzelfde moment loopt in Oekraïne een idioot met een lijk te slepen, tot afgrijzen van een machteloos volk ruim tweeduizend kilometer verder op. Wees niet bezorgd, de afdaling van de Risoul ging zaterdag pro bleemloos. Geen centje pijn. TALLARD - Er is geen enkele twij fel over het voortbestaan van de Giant-ploeg. Dat zei manager Iwan Spekenbrink gisteren. Giant heeft nog geen handteke ning gezet voor de sponsoring voor 2015 en eventuele jaren daarna. Wie de hoofdsponsor van de ploeg wordt, is volgens Spekenbrink nog de vraag. Dat wordt of Giant, of een andere partij. „Ideaal zou zijn als er nog een partij bij komt, als hoofds ponsor of als subsponsor. Maar we rijden volgend seizoen so wieso op WorldTour-niveau. Giant gaat door." Als het aan Spekenbrink ligt, blijft ook sprinter Marcel Kittel. Diens ma nager zou hebben gedreigd met het zoeken naar een nieuwe ploeg. Spekenbrink: „Marcel heeft een contract tot en met 2016." de kant wordt gehouden. Ook al omdat hij twee maanden geleden de Giro al had gereden. Teambaas Bjarne Riis beweert van niet. „Hij stond altijd al op de lijst. Rafal heeft alles om een groot coureur te worden." Nibali kan hij nog niet de baas. Zijn uitgevallen kopman Alberto Contador wel, is de stellige over tuiging van teameigenaar Oleg Tinkoff. De excentrieke Rus liet weten dat als Contador niet was gevallen hij momenteel in de gele trui zou rijden en niet Nibali. „Ik heb niets gestolen", verzuchtte de Italiaan in een reactie op de woor- Nibali kan weinig met het verhaal dat Contador in het geel zou hebben gereden als die niet was gevallen den van Tinkoff. „Ik heb deze trui veroverd op de belangrijke mo menten in de ronde. Op de kas seien en in de bergen. Toen Conta dor viel, stond ik al 2,30 minuten voor op hem." Het is het lot van de geletruidrager dat wanneer de strijd op de weg is gestreden, de aanvallen uit een andere hoek ko men. Na afloop van de rit naar Risoul werd ook een oude doping- affaire opgerakeld. Nibali zou in 2009 samengewerkt hebben met Michele Ferrari. Amore&Vita-ploegleider Ivano Fa- nini beweerde jaren geleden dat hij de toenmalige Liquigas-renner Als de strijd op de weg gestreden lijkt, komen de aanvallen geregeld uit een andere hoek zag trainen in neutrale racekle- ding, mét de omstreden Italiaanse dokter. Nibali sprak van een on zinverhaal en haalde zijn gelijk in de rechtbank. In Risoul herhaalde hij nog maar eens dat hij Ferrari nimmer heeft ontmoet en dat Fa- nini nooit met de bewijsfoto's op de proppen is gekomen die hij zei te hebben. Het valt op hoe rustig hij ingaat op vragen over doping. „Het hangt helaas samen met het verle den van de sport. Ie moet correct blijven. Ik wil geen namen noe men, maar de mannen die vorig jaar werden betrapt in de Giro die ik won (Di Luca en Georges, red.) zijn hier niet. Ik wel. Het is het beste antwoord dat ik kan geven." Nog drie bergritten en een tijdrit moet Nibali zien te overleven. Dat daar vervolgens nog een reeks do- pingvragen bovenop komt, weet hij inmiddels ook wel zeker. z Tour door Chris van Mersbergen Alexander Kristoff sprintte voor de tweede maal deze Ronde van Frankrijk naar de winst Van zijn op papier voornaamste rivalen, Marcel Kittel en André Greipel, had hij tot zijn eigen verbazing niets te vrezen, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29