De aanvallen op Nibali komen vanaf nu uit een andere hoek 28 TOUR DE FRANCE Als Giant er niet in slaagt één van de twee resterende sprintetappes te winnen, eindigt de Tour de France toch nog met een kleine kater. zondag —a NIMES - Marcel Kittel is nog steeds goed, bezweert iedereen bij Giant-Shimano, inclusief de Duitser zelf. Toch was het giste ren alweer de elfde keer op rij dat de Duitser geen etappe won. Dat is voor Kittel een alarmeren de statistiek. Akkoord, het voorbije elftal rit ten was vaak allesbehalve vlak. Toch lukte het Kittels concurren ten André Greipel (een keer) en Alexander Kristoff (twee, waar onder gisteren) wel om een sprint te winnen. En Kittel dus niet. Gisteren werd er bij Giant vooral gewezen naar het forse aantal rotondes in de kletsnatte straten van finishplaats Nimes. Die hadden ervoor gezorgd dat de ploeg nooit het gewenste en door iedereen gevreesde sprint treintje kon vormen. Toch moet de oorzaak voor het opnieuw falen van Giant niet al leen daar worden gezocht. In de Alpen leed de sprintploeg zater dag al gevoelige verliezen. In de afdaling van de Col d'Izoard ging Dries Devenyns onderuit. De Belg moest opgeven. Ji Cheng had in de etappe naar Risoul zoveel last van zijn knie gekregen dat hij huilend van de pijn over de streep kwam. De pu blicitaire attractie uit China moest van zijn fiets worden ge tild. Gisteren deed Ji nog wel wat kop- werk in de jacht van het peloton op de twee taaie vluchters Mar tin Elmiger en Jack Bauer, maar al vroeg moest de Chinees los sen. Uiteindelijk passeerde Katoe- sja-renner Kristoff het moege streden duo pas in de laatste hon derd meter. Met Ji en Devenyns miste Giant precies de twee pion nen die normaal worden ingezet om tijdens de etappe kopwerk te verrichten. Nu moest Albert Tim mer daarvoor worden opgeof ferd. Hij kon in de finale geen rol van betekenis meer spelen. Ook de Duitser John Degenkolb was in de laatste kilometers in geen velden of wegen te bekennen. Tom Dumoulin gleed meerdere Er waren een paar man van onze ploeg die ik helemaal niet heb gezien in de finale keren bijna onderuit. „Er waren een paar man die ik helemaal niet heb gezien in de finale", be vestigde Koen de Kort. „Daar moeten we het nog eens goed over hebben." Kristoff toonde zich na afloop verbaasd over het feit dat hij zo wel Greipel (vierde) als Kittel (elfde) in het waterballet van Nïmes zo makkelijk had weten te kloppen. Kristoff opperde dat hij met zijn lagere gewicht de bergen beter verteert dan zijn twee Duitse concurrenten. Met na de rustdag van vandaag drie achtereenvolgende Pyreneeënrit- ten op het menu sprak hij de hoop uit dat hij ook op de slot dag in Parijs kan toeslaan. Sprint- aantrekker Tom Veelers bestrijdt dat de bergen een rol speelden voor de Giant-ploeg. „Natuurlijk ben ik moe, maar dat is iedereen in het peloton. En vandaag wa ren er andere oorzaken. Wij heb ben gewoon liever brede, rechte wegen. Bovendien is Marcel vol gens mij nog hartstikke goed." Het is voor Giant zaak de sprint- trein na de Pyreneeën weer op orde te hebben. Dat zal niet mak kelijk zijn. Ji Cheng zal blij zijn met het dagje rust van vandaag, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat hij na de dertien Pyreneeën- cols die wachten weer okselfris Wat had iedereen gisteren te doen met Jack Bauer. De Nieuw-Zeelander had de hele dag, 220 kilometer lang, met de Zwitser Martin El miger voorop gereden. Pal voor de streep werd hij alsnog gepasseerd door de sprinters. is. Giant zal moeten uitdokteren hoe het met twee wagonnetjes minder alsnog een succesvolle trein in gang kan zetten. De ploeg zal in ieder geval hulp moeten krijgen van de ploegen van de collega-sprinters. Giste ren was vooral Katoesja in de fi nale zuinig met het op kop zet ten van mannetjes. Uitgerekend de ploeg die op de meet profi teerde van het werk dat Giant en Lotto wel deden. Als Giant bij de twee overgeble ven kansen die de ploeg nog heeft, vrijdag en zondag, achter het net zou vissen, dan zou de Tour eindigen met een lichte ka ter. De start was met drie zeges van Kittel in vier dagen fantas tisch. Maar 8 juli is al een poos geleden. Vorig jaar kon Giant in Parijs de champagne ontkurken, toen Kittel daar zijn vierde etap pezege boekte. Toen was alles nieuw en mooi, nu is Giant de equipe van wie de zege ver wacht wordt. Als de teller op drie zeges blijft steken, zal dat voelen als een teleurstelling. Met die last heeft de sprinttrein van Giant zichzelf opgezadeld. Het arsenaal wapens waarmee de Italiaan aangevallen kan worden raakt zo goed als uitgeput. Zater dag probeerden de mannen van AG2R het opmerkelijk genoeg met een uitvalspoging in de afda ling van de Col d'Izoard. De beste daler van de wereld gaf uiteraard geen krimp. De verzamelde concurrentie boog deemoedig het hoofd en liet de kopman van Astana verder onge moeid op de slotklim naar Risoul. Daar liet Nibali met een ferme de- marage nog maar eens zien hoe de verhoudingen er op dit mo ment voor staan. De mannen ach ter hem gingen met elkaar in ge vecht en dat is voor een klasse mentsleider doorgaans het teken de buit zo goed als binnen is. In de strijd om de troostprijzen ging Rafal Majka er vervolgens met de dagzege vandoor. De 24-ja rige Pool viel van ver aan en reed solo naar de finish. „Deze over winning is voorAlberto", zo ver woordde hij de gevoelens van zijn hele ploeg Tinkoff-Saxo. Nadat kopman Alberto Contador de Tour een week geleden na een har de val in de Vogezen had moeten verlaten, wisten Majka en zijn ploegmaats wat hen te doen stond: „Aanvallen. Dat was de eni ge manier om onze Tour nog te redden." Aanvankelijk werd gedacht dat Majka was opgeroepen als vervan ger van Roman Kreuziger, die van wege een dopingonderzoek aan - TALLARD door Chris van Mersbergen Koen de Kort le Tour Sprinttrein mist een paar wagons NÏMES 222km Simiane-ia- Rotonde 105km La Galine (Saint-Rémy-de-Provence) 175.5km jnkofj door Ad Pertijs NÏMES - Vincenzo Nibali versterkt zijn leiderspositie in de Tour met de dag. Na vijftien ritten en nog drie bergetappes en een tijdrit voor de boeg staat zijn naast bela ger Alejandro Valverde op 4 mi nuut 37 achterstand. Zaterdag won hij de Rafal Majka maakt deze Tour de France grote indruk Alpenetappe naar Risoul. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28