Als je een mobiel abonnement combineert met Alles-in-1 Thuis, Je leest er meer over op kpn.com/krijgmeer 24 CONSUMENT Dubbel Zoveel Data Gratis Zenders +Films Gratis Onderling Bellen Oil pulling, langdurig je mond spoelen met olie, is de beau- tyhype van dit moment. Het aantal believers neemt snel toe. Ook al zetten deskundigen vraagtekens bij de ayur- vedische ontgiftingsmethode. Het lijkt heel eenvoudig. Je neemt een lepel biologi sche, koudgeperste olie en beweegt het spul tien a twintig minuten door de mondholte. Daarna spuug je het uit, in het toilet (van wege de bacteriën). Et voila. Al na een paar dagen zouden de tanden witter zijn en de adem frisser. En dat zijn nog maar twee van de positieve effecten die aanhangers toeschrijven aan oil pulling (kortweg: OP). Olie spoelen zou ontgiftend werken en kor te metten maken met een hele reeks klach ten. Variërend van allergieën tot spatade ren en van slapeloosheid tot diabetes, bron chitis en - jawel dus - slechte adem. Let wel: voor chronische aandoeningen, zoals migraine of bronchitis, zou je minstens een halfjaar moeten rekenen. Kan het echt zo simpel zijn? „Nee", weet Stephan Peters, specialist voed selveiligheid bij het Voedingscentrum. „Olie die je in je mond houdt, neemt geen giftige stoffen over uit je lichaam. Anders om kan wel: je kunt olie ontgiften door het in je mond te spoelen. Als de olie vervuild zou zijn, neemt je mond juist die vervuilin gen op. Je bent dan niet jezelf aan het ont giften, maar de olie." Helpt oil pulling wel bij slechte adem en tandplak? „Zou kun nen", zegt Peters. „Hier is maar heel sum mier onderzoek naar gedaan." Ondanks de kritiek uit wetenschappelijke hoek kent OP ook in ons land steeds meer aanhangers. Vitaliteits- en voedingscoach Lilian Moritz (48) is er één van. „Ruim een maand geleden had ik een zware griep. OP bleek de manier om alle gifstoffen uit mijn lichaam te krijgen. Binnen drie dagen was ik van mijn koorts af. En weer een paar we ken later merkte ik dat ik meer energie kreeg en een frissere blik. Mijn oogwit was helemaal helder." Ook hbo-studente Domi nique Haynes (25) is fan van olie spoelen. „Ik doe het nu zes jaar. Soms maanden ach ter elkaar en dan weer tijden niet. Ik ge bruikte altijd al olie voor m'n haar en was benieuwd wat het zou doen voor mijn huid, die een beetje onzuiver is. Aanvanke lijk werden mijn puisten alleen maar erger. Maar na drie, vier dagen werd mijn huid beter, gladder en zachter. Inmiddels wissel ik kokos-, sesam- en zonnebloemolie af, want elke soort heeft weer een andere smaak en effect." De fans zijn enthousiast (sommigen clai men ronduit verslaafd te zijn), maar Peters blijft sceptisch: „Als mensen menen er WALSEN, SPOELEN, SCHRAPEN EN POETSEN baat bij te hebben, dan zit dat vooral tus sen de oren. Niets mis mee natuurlijk, maar goed om bij stil te staan want de ge meten resultaten zijn zo goed als nul. En over de effecten op lange termijn is sowie so niets bekend." Vitaliteitscoach Lilian Moritz haalt haar schouders op over de kritiek uit medische hoek. „Je kunt nu eenmaal niet altijd alles wetenschappelijk onderbouwen. Mijn ad vies is: probeer het uit als je daar behoefte aan hebt en kijk zelf wat het voor je doet." GA'ï£ftË$li Even olie ververse door Janice Deul foto www.thegreencreator.com Neem een halve tot een hele eet lepel olie in je mond, 's morgens vroeg op een nuchtere maag en laat de olie tien a twintig minuten rond 'walsen'. (Let erop dat je niks doorslikt.) Doe ondertussen iets dat je afleidt, bijvoorbeeld je mail checken, de krant lezen of stofzuigen. Spuug de olie uit. Spoel je mond goed na met water waar je even tueel wat zeezout aan toege voegd hebt, poets je tanden, ge bruik desgewenst een tongschra per en: klaar! Welke olie? Kokosolie is populair (vanwege de smaak) maar oil pul ling kan met elke olie, zolang de ze maar biologisch, koudgeperst en ongeraffineerd is. En geschikt voor consumptie, aldus Stephan Peters van het Voedingscentrum. „Dan weet je tenminste zeker dat je geen gifstoffen binnenkrijgt." Fijne oliën vind je onder meer bij De Tuinen, EkoPlaza of op www.superfoodcentre.com of www.kokosoliebestellen.nl. Combineer krijg meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24