«129 FZC Scheldebeker SCHELDEBEKER Veel mensen moedigen zwemmers Scheldebeker aan op stranden van Vlissingen en Breskens. effeweg.nl 18 ZEELAND Taxichauffeur rijdt voetganger aan in Renesse VLISSINGEN - Jaap Jobse (84) uit Vlissingen tuurt zondagmiddag over de Westerschelde. Het is kwart over twee. Nog een half uur tot de start van de zwemwed strijd om de Scheldebeker. Oranje bootjes van de reddingsbrigade dobberen vlakbij de kust. „Het is veel beter georganiseerd dan vroeger", constateert Jobse. Als marinier roeide hij begin ja ren vijftig drie keer mee met zwemmers tijdens de wedstrij den om de Scheldebeker. „Het was ook voor ons een hele klus om aan de overkant te komen. De zwemmers smeerden zich in met schapenvet. Als je een zwemmer uit het water moest halen omdat 'ie te ver was afgedreven, dan glib berde hij als paling door je han den. De Westerschelde was toen ook veel viezer. De zwemmers za ten soms onder de stookolie. En wij dus ook." Jobse vindt het prachtig dat de wedstrijd nu weer georganiseerd wordt. „Van mij mag het elk jaar terugkomen." En zo denken meer mensen er over. Bij de start staan de toe schouwers rijendik op het Vlis- singse strand. Gejuich en geklap als de zwemmers mogen vertrek ken. „Ik vind het heel bijzonder dat dit na vijftig jaar weer georga niseerd wordt. En dat ze er de scheepvaart voor stil leggen", zegt Jeanet Jakobsen (56) uit Vlissin gen. Ze is met Nel Tilroe (66) uit nieuwsgierigheid naar het strand gekomen. „Als je in Vlissingen woont, dan moet je dit gezien heb ben." Bij de finish op het badstrand in Breskens is het nog drukker dan in Vlissingen. Kinderen spelen in het water, terwijl hun ouders met verrekijkers zoeken naar oranje stipjes in het water. Toeschouwer zijn is bepaald geen straf. Veel mensen staan met hun enkels in het zeewater. En hoewel de weer- deskundigen van tevoren reke ning hielden met een onweers bui, breekt zelfs een zonnetje door. Winnaar Wietse Beerens krijgt een groot applaus als hij het strand op rent. 'Wietse!!!', schreeuwen de mensen hem toe. De toeschouwers zijn onder de in druk van de zwemmers. 'Wow, hij kan nog een sprintje trekken', roept iemand. Wim Versprille uit Sas van Gent is trots. „Wat mooi dat Zeeuws-Vlaanderen de finish- plaats is voor zo'n mooi evene ment. Ik sta echt te genieten. En geweldig dat die mensen zo'n prestatie kunnen leveren. Het is vanwege de scheepvaart natuur lijk niet makkelijk om zoiets te or ganiseren, maar van mij mag de wedstrijd elke vijfjaar gehouden worden. Dat zou toch mooi zijn?" De laatste zwemmer, die vlak voor vijf uur binnenkomt, krijgt van de toeschouwers een even groot applaus als de winnaar. Als hij voet aan wal zet, doemt in de verte een enorm container schip op. zooVfer Bestel het boek nu voor 25 euro op www.200jaarzeeland.nl Een zwemwedstrijd van Vlissingen naar Bres kens stelt niet alleen deelnemers en organi satie voor logistieke proble men, maar ook toeschouwers. Mijn zoon Rik zwom mee met de monsterrace die, aldus de presentator, gisteren 'precies 23 dagen... en 50 jaar geleden voor het laatst plaatsvond'. Liefst had ik hem in Vlissingen het water in geschreeuwd, maar dan zouden we de finish in Breskens missen. Dus scheur den we met de auto, na Rik op de Boulevard met vaseline te hebben ingesmeerd, richting fiets-voetveer. Met een beetje geluk zouden we exact op tijd zijn bij het Bressiaanse standpa viljoen Loods 10, waar we niet alleen de finish konden meema ken, maar via een groot video scherm de hele race, inclusief de spectaculaire start, als negen tig zwemmers tegelijk in de branding duiken. Maar wat staan stoplichten lang op rood als je haast hebt Als een brompot pruttelde ik door de stad, maar ik ontspan de toen de Keersluisbrug in zicht kwam, het laatste obsta kel voor het veer. Even dan, want mijn hart sloeg over toen het rode alarmlicht ging bran den, ten teken dat de brug open ging. Omrijden dan maar via de hoge brug. Grijnzend keek ik opzij over het Kanaal naar de nog steeds niet gesloten Keer sluisbrug toen ik vol in de rem men moest. Spoorwegovergang dicht. Nadat we uiteindelijk rennend aan boord waren ge gaan, voer de veerboot meteen weg. „Nu nog een klein stukje over het strand wandelen", zei ik. „Halen we makkelijk." Nooit ben ik zo hartelijk wel kom geheten in Zeeuws-Vlaan deren, met muziek, demonstra ties krulbollen en kraampjes van elk dorp uit de streek die zijn tweehonderdjarig bestaan viert, maar wat stonden ze ons in de weg. En wat was dat strand lang! Sprintend en strui kelend ploegde ik door het zand, om uitgeput voor het vi deoscherm in elkaar te zakken, precies drie minuten na de start. Wat een slopende race. Eén uur en 11 minuten deden we erover, net als Wietse Beerens, de winnaar van de Scheldebeker. Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 maandag Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200Jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje RENESSE - Aan de Hogezoom is zondagmorgen een 65-jarige inwo ner van de gemeente Goes aange houden. Hij wordt verdacht van mishandeling. Rond 03:45 uur reed hij als chauf feur in een taxi en was hij op de Hogezoom betrokken bij een aan rijding waarbij hij een 24-jarige voetganger uit Bochem aanreed. De man werkte niet mee met de politie, die een onderzoek instel de naar de toedracht van de aanrij ding. Het slachtoffer is met onbe kend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. De verdachte is in verzekering ge steld. 1876-1877 Als je in Vlissingen woont, dan moet je deze zwemwedstrijd gezien hebben en interview met Jacob Hobein. Hij is geboren in 1810. Hij was een matroos die in 1831 in de Belgische wateren bij Philippine de Nederlandse vlag van een gestrande sloep die in handen van de muitende Bel gen dreigde te vallen, wist te redden. Omnisehool de Poel *s-HeerAbtskerke Scholen schrijven I geschiedenis 'Dit moeten ze vaker doen' door Cornelleke Blok 4 daagse busreis Vertrek: 30 Juli, 14, 17, 23 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar. U verblijft in een 2* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Berlijn Londen Praag Kopenhagen Antwerpen UNIVERSITY OF ftpPUFD Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf err per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. i Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. H Ernst Jan Rozendaal O pagina 34 en 35: Hernieuwde Scheldebeker smaakt naar meer Jaap Jobse (84) uit Vlissingen was één van de toeschouwers bij de Schelde beker. Als marinier roeide hij in de jaren vijftig mee met de zwemmers. Jeanet Jakobsen uit Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18