Amy Winehouse: The final goodbye KIJKTIP zaterdag 21.40 uur 3 Bodnia wordt dezer dagen meer dan ooit aangesproken op de serie. In de media verschenen recentelijk berichten dat hij uit de serie zou stappen omdat hij niet te vreden is met het nieuwe seizoen. Onzin, zegt hij stellig. „We hebben nog niet eens een afgerond script gezien. Ik zal niet al te veel verklappen, maar aan het einde van de tweede serie komt Martin in de ge vangenis terecht. Daarom is hij er in de derde reeks niet bij: hij zit vast. Wat er in eventuele verdere seizoenen gaat gebeu ren, zien we dan wel weer." Helin: „Toen we aan The bridge begon nen, was ons uitgangspunt: in deze serie is alles mogelijk. Als je een stap verder wilt gaan met je personages, moet je soms pijnlijke beslissingen nemen. Je kunt niet steeds hetzelfde blijven doen. Dit zorgt voor een nieuwe dynamiek en zet Saga op een moment in haar leven dat ze er echt alleen voor staat. Zonder Martin. Ik kan je vertellen: ze gaat het echt heel moeilijk krijgen." Net als Sarah Lund, hoofdpersoon uit de Deense successerie The killing, is Saga so ciaal onaangepast. Ze is ongewild grof en begrijpt niets van de gangbare etiquette. De rechercheur heeft het syndroom van Asperger, een vorm van autisme, al wordt dat nooit met zo veel woorden ver teld. „Ik kan de keren niet meer tellen dat collega's me vroegen: wat heeft ze nou? Is het asperger? Is het AD HD? Al met al heeft het me veel tijd gekost voordat ik me echt in haar kon inleven: niets weggeven, geen emotie tonen. Het staat haaks op wat ik heb geleerd als ac trice." De communicatieproblemen tus sen de Zweden en Denen op de set vergemakkelijkten haar werk, zo lacht haar tegenspeler. „Wij Denen kappen eik woord af. Het is verschrikkelijk. Ik heb een aardappel in mijn keel, soms ver sta ik andere Denen niet eens. Maar omdat ik als kind opgroei de met de Zweedse tv, versta ik Zweden wel. Voor Sofia was dat anders. Soms vergat ik dat ik dui- Fans wachten met smart op seizoen drie van de Zweeds-Deense misdaadserie The bridge. Hoofdrolspeelster Sofia Helin, alias rechercheur Saga Norén, ook. „Saga gaat het heel moeilijk krijgen." delijk moest articuleren en niet al te snel moest praten. Dan zag ik haar kijken als of ze water zag branden." Helin: „Ik realiseerde me op die momen ten dat Saga zich voortdurend zo voelt, alsof de mensen om haar heen een ande re taal spreken die ze maar deels vat." De rol heeft haarzelf inmiddels daadwer kelijk veranderd, aldus Helin. „Ik sprak onlangs met een Hersenchirurg over het feit dat ik me zo 'anders' voel sinds ik de ze rol speel. Ik vroeg me af wat er fysiek gebeurt als je zo lang moet denken als een ander mens. Ik ben veel rationeler ge worden. Om een lang verhaal kort te ma ken: zij vertelde me dat mijn denkpatro nen werkelijk samengroeien met die van mijn personage. Saga creëert dus als het ware nieuwe wegen in mijn hoofd." Op Canvas wordt de eer ste serie herhaald, Fox brengt de Amerikaanse remake op de buis. The bridge, het Zweeds- Deense politiedrama over de samenwerking tussen de Zweedse agente Saga Norén (Sofia Helin) en haar Deense collega en tegenpool Martin Rohde (Kim Bodnia), heeft zelfs al een Frans-Britse editie opge leverd. De hoofdrolspelers zijn nog altijd verrast over het grote internationale suc ces van de serie waarvan seizoen drie nu in ontwikkeling is. „Het went gewoon niet", aldus Bodnia, een gemoedelijke Deen. „De eerste keer dat ik in Engeland op straat werd aangesproken, wist ik niet wat me overkwam." Sofia Helin lacht. Ze lijkt niet op haar per sonage Saga. Haar oogopslag en motoriek zijn volkomen anders. Ze straalt rust uit en is stijlvol gekleed, in tegenstelling tot Saga in haar eeuwige bruine leren broek, altijd gespannen als een veer. „Aanvanke lijk dacht ik dat Saga bijzonder impopu lair zou worden. Omdat ze zo anders is. Maar snel bleek dat ze veel fans had. Men sen zeggen: ik herken veel van mezelf in haar. Nou vraag ik je?!" ZATERDAG 19 JULI 2014 door Monique Brandt De Zweedse agente Saga Norén (Sofia Helin) en haar Deense collega en tegenpool Martin Rohde (Kim Bodnia) zijn hoofrolspelers in The bridge, foto's Carolina Romare Saga krijgt het voor de kiezen in The bridge' The bridge (herhalingen). Donderdag op Canvas, 23.15 uur. The bridge (Amerikaanse versie). Vrijdag op Fox, 20.30 uur (twee afleveringen). reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77