Heuvels met mysterieus verleden 14&15 WALES De Bokkenrijders vormden een goddeloze roversben de. Het geheime genoot schap - een 'bande van in brekers, naghtdieven, kne- velaers ende movers' - had volgens de gemeenschap een verbond met de duivel en opereerde van 1734 tot 1777 in wat wij nu Zuid-Lim burg noemen. In een vreedzame poging oude tijden te doen herleven, maakte de Sjtichting Gene- alogiek Sjènne veel werk van de geschied schrijving over de Bokkenrijders. Frits Schoonbrood bracht de historie van Schin- nen én de Bokkenrijders in kaart. Hij maakte lange dagen in de archieven, be steedde vele uren aan het ontcijferen van processtukken uit de achttiende eeuw. TUssendoor vond hij tijd voor een wandel- gids. In het begin 2014 verschenen boek werkje, met historische, maar o zo levendi ge sfeertekeningen uit een duister verle den, staan vier wandelroutes. Deze volgen de gangen van de Bokkenrijders. De Dode Handroute is de langste (18,7 kilometer), maar valt in te korten tot 12,4 kilometer. De Galgenveldroute (11,9 kilometer), Lei dersroute (11 kilometer) en Gehuchtenrou te (9,1 kilometer) zijn iets korter. Persoonsbeschrijvingen van een groot aan tal bendeleden en uiteenzettingen over te rechtstellingen verlevendigen het naslag werk. Langs de glooiende en vanwege al het natuurschoon zeer attractieve routes staan op diverse plekken informatiebor den, met een logo van 'Bokkenrijders met de dode hand'. De heren zwoeren voordat Beelden we het ons in, of loopt het echt zwaarder? Wellicht torsen we de ge schiedenis met ons mee als we in Schin nen de Danikerberg beklimmen. Hier kwam in de acht tiende eeuw menig Bokkenrijder aan zijn eind. WAAR EN WAT ze op dievenpad gingen trouw aan deze 'Doode hand'. Dat was letterlijk een afge hakte hand van een van de vroegere met gezellen. In de handpalm werd een kaars gebrand. Dit zou voorkomen dat bewo ners tijdens de inbraak wakker werden. De wegen gaan omhoog en omlaag. Aan weerszijden van de Geleenbeek en haar dal liggen flinke plateaus. Wij volgen de Galgenveldroute. Dit is de route die de ter dood veroordeelde Bokkenrijders vanaf Kasteel Terborgh, waar 'recht' werd gespro ken, richting het galgenveld volgden. Het pad voert door het geaccidenteerde Stammenderbos. Over een prachtige weg, langs een eeuwenoud kruisbeeld dat be woners van Schinnen moest beschermen, naar het galgenveld op de Danikerberg. Hier, waar het nu vredig is, werden in 1743 de eerste Bokkenrijders uit Schinnen terechtgesteld. De lijken bleven lang han gen, als waarschuwing aan ander gespuis. Dat het huidige Zuid-Limburg destijds ten oosten van de Maas in soevereine sta ten was opgedeeld, dat er veel oorlog was en de sociaal-economisch situatie, bepaald niet florissant, maakte dat velen de wet ontdoken. Schoonbrood is er echter van overtuigd dat lang niet alle veroordeelden daadwerkelijk Bokkenrijders waren. Een geschil over een stukje grond werd al snel gevolgd door verdachtmakingen. Het regende destijds bekentenissen, ook van onschuldigen. Hoe dat kwam, onder vinden we aan den lijve. We zitten net in het proeflokaal van de Alfa Bierbrouwerij, rustpunt tijdens de wandeling, of Schoon brood draait ons letterlijk de duimschroe ven aan. En dat waren nog de meest vrien delijke van de martelwerktuigen uit die tijd. „Tortuur maakte dat iedereen bekende", zegt Schoonbrood. Op 28 september vindt in Schin nen en omgeving een cultuurhis torische manifestatie plaats, waarbij een verhoor, rechtszaak en terechtstelling worden nage speeld én kleding uit het Bokkenrijders-tijdperk wordt ge dragen. Lokale horecaonderne mers en Alfa hebben bovendien een aantal (culinaire) arrange menten bedacht, met gerechten uit de achttiende eeuw. 'Doode hand'. De Bokkenrijders achterna Op weg naar het Danikerveld, vroeger het galgenveld, foto's Suzanne Laman De Sjtichting Genealogiek Sjènne heeft wandelgids In het spoor van de Bokkerijders (12,50 euro) samengesteld, met vier routes in de omgeving van Schinnen. Op www.sjtigs.eu staat waar de gids te koop is. De site geeft informatie over de Bokkenrijders én de speciale arrangementen die worden aangeboden. Op www.alfabier.nl is onder meer ook een bezoek aan de brou- Schinnen Maastricht door Edward Swier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73