Vreemdeling Niet alle Duitsers waren in de oorlog fout. Dat be wijst de misluk te aan slag op Hitier 70 jaar geleden. SPECTRUM 11 standplaats Spanje Pauline Blom buitenland tair aan zijn eed van trouw. Hij nam deel aan de bezetting van het Tsjechi sche Sudetenland en vocht in 1940 aan het front in Frankrijk. De massamoord op de Joden en de na- zi-terreur in Oost-Europa, in combina tie met de militaire blunders die Hit- Ier beging, dreven hem in de richting van het verzet. Maar hij bleef worste len met dat 'verraad'. In zijn teksten rechtvaardigt Stauffenberg zijn daad door zich te beroëpen op zijn gewe ten: niets doen zou pas een histori sche misdaad zijn geweest. Ook StaufFenbergs jongste zoon, de in middels 76-jarige Franz Ludwig, vindt dat de moord op Hitier gerechtvaar digd zou zijn geweest. Dat zijn vader, anders dan de meeste officieren, niet voor zo'n aanslag terugdeinsde, was in zijn ogen „de noodzakelijke voor waarde om weer tot recht en recht vaardigheid terug te kunnen keren", zei hij op de Zwitserse televisie. „Het was noodweer." Aanvankelijk zinde het de familie maar niets dat Tom Cruise in de rol van Stauffenberg de aanslag bij een in ternationaal en jong publiek onder de aandacht wilde brengen. „Cruise is een overtuigd scientologist", waar schuwde de oudste zoon, Berthold von Stauffenberg, die net als zijn va der diende in het leger. „Zo iemand heeft niet het recht om mijn vader te spelen. Laat hem een berg beklimmen of gaan surfen in de Cariben." Dat stug vasthouden aan principes kenmerkt de familie. StaufFenbergs weduwe, Nina Freiin von Lerchen- feld, was 31 jaar en zwanger toen haar man werd gedood. Zij werd opgepakt en geïnterneerd, net als haar vier kin deren. De jongste dochter werd in ge vangenschap geboren. Het gezin over leefde de oorlog. Nina hertrouwde nooit. Geen man kon, in haar ogen, de plaats van Claus innemen. George, die pleitte voor een nieuw, op hoogstaande culturele waarden geba seerd Duitsland, dat hij 'Geheim Duitsland' noemde. Tot aan zijn exe cutie bleef Stauffenberg trouw aan Georges gedachtegoed en aan het idee dat grote historische persoonlijkhe den het 'echte, geheime Duitsland' vertegenwoordigen. Dat uitgerekend deze charismatische man, vertegen woordiger van een ander, 'beter' Duitsland, het als zijn persoonlijke op dracht zag om de Führer, de verper soonlijking van het Kwaad, in diens bunker op te blazen, is stevig materi aal voor mythe-vorming. Aanvankelijk was ook Stauffenberg een bewonderaar van Hitier. Maar hij zou in gewetensconflict komen met de nationaalsocialisten en hun rassen waan, hoewel ook zijn maatschappij opvattingen bijzonder elitaristisch wa ren. Zo wees hij bijvoorbeeld de parle mentaire democratie af. Toen adellij ke vrienden hem in 1939 vroegen zich aan te sluiten bij een mogelijke mili taire putsch tegen Hitier, wees hij dit idee nog af. Stauffenberg hing als mili- Ik heb het geprobeerd, echt waar. Ik wilde mijn verantwoordelijkheid nemen als moe- der en als inwoner van ons kleine dorp. Maar na drie jaar trekken aan een dood paard heb ik het opgegeven en mijn bijbaan als vrijwilli ger in de ouderraad van de lagere school opgezegd. De Spaanse muur van beleefde inactiviteit viel voor mij als buitenlander niet te slechten. Natuurlijk, in Madrid, San Sebastian en Barcelona wemelt het van de particuliere initiatiefnemers. Daar is inmiddels een overschot aan fietsenverhuurders en is de con currentie voor stadswandelingen met 'authentieke zwervers' moordend. Maar buiten de steden ligt dat andere Spanje, waar nog altijd het grootste gedeelte van de ruim 46 mil joen Spanjaarden leeft. Als pro-actief opgevoede en ingestelde Hollander heb je het daar niet makkelijk. In de ouderraad verzandden vergaderingen steevast in kakelende discussies over de beste bereiding van een tortilla. Ouders die hulp zoeken bij een conflict met de schoolleiding worden sussend toegesproken en de door mij georganiseerde sportdag liep uit op een mega-chaos. Ondanks voorbesprekingen, een in kleur getekende plattegrond en strak ke instructies vooraf. Vooral dat laat ste werd me niet in dank afgenomen. Want hoe geïntegreerd je als buiten- lander ook bent, op het Spaanse plat teland blijf je altijd guiri, vreemde ling. Helemaal als je blond bent en ten minste een kop groter dan de rest van het dorp. Dan zijn tenen ineens een stuk langer. Daar is Martin Verfondern ongetwij feld ook tegenaan gelopen, alleen dan vele malen harder. De soepel Spaans sprekende Nederlandse boer probeerde in een klein dorp in Galicië op z'n Hollands de zaken te regelen. Afspraken maken, zeggen waar het op staat, recht door zee, desnoods met behulp van de rechter. De laatste gaf hem bij een conflict gelijk, maar de jaren lange strijd heeft hem zo goed als zeker zijn leven gekost. Het onderzoek loopt nog, maar de politie gaat er inmiddels van uit dat hij vermoord is door 'bekenden uit zijn omgeving'. Een dergelijke, ultieme afrekening met guiris komt in Spanje gelukkig zelden voor. Er zijn meer subtie le, maar bijzonder effectieve manieren om vreemde lingen op hun plaats te wijzen. Dat ondervonden Nederlandse vrienden met een Bed Breakfast. De grote hotels hadden 'lasf van hun succes en tipten de inspectie. Die rukte pas uit bij de start van het toeristische hoogseizoen, de eerste week van juli, en sloot stante pede het gezamenlijke zwembad; het hart van de B&B. De inspecteur besefte alleen niet met wie hij te maken had. Binnen een dag was m de drie pagina's lange actielijst afgewerkt en na een week stalken bij zijn kantoor kon de inspecteur niet anders dan de rood-witte linten weer weg halen. Want af en toe winnen de guiris..Al kunnen sommi ge Spanjaarden daar slecht tegen. Onze Nederlandse vlag op het balkon werd, na de 5-1 winst op het WK, dezelfde nacht nog in de fik gestoken. PS: Guirim, de bijnaam voor vreemdeling, is ooit be-<r» dacht voor de kreeftrode, te veel drinkende, amper Spaans sprekende Engelsen, die massaal vakantie ko men vieren in Andalusië. ZATERDAG 19 JULI 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71