10 SPECTRUM Het is een zeer Duits schouw spel. Een groep middelbare scho lieren wordt op een zonnige och tend in Berlijn rondgeleid door alweer een Gedenk statte, waar ze worden geïnformeerd over de verschrikkingen van de Twee de Wereldoorlog. De zomervakantie is begonnen, het Duitse nationale voetbalelftal heeft zojuist de wereldti tel in de wacht gesleept. Weken van zomerpret in de leukste stad van Euro pa staan deze jongeren te wachten. Maar in de Gedenkstatte Deutscher Widerstand aan de Stauffenbergstras- se in Berlijn hangt de zware schaduw van het verleden. „Dit was de werkkamer van Claus von Stauffenberg," vertelt de gids, „de officier die de mislukte aanlag op Hit- Ier op 20 juli 1944 pleegde." Lachend stellen enkele jongeren zich op naast een levensgrote zwart-witfoto van Graf von Stauffenberg, wiens daad bij een breed publiek bekend werd door de film Valkyrie uit 2008 met Tom Cruise in de hoofdrol. De jongens ma ken snel een selfie. „Hij was best lang!", roept er een. In dit herdenkingsoord, onderge bracht in een massief gebouw van de Bundeswehr in Berlijn-Tiergarten, worden Duitsers herdacht die zich wél verzetten tegen Hitier en diens boevenbende. Officieren - vaak van adel - als Stauffenberg, studenten, christenen, intellectuelen, socialisten, kunstenaars: de morele elite van een natie die destijds verviel tot barbarij. Het waren er niet zo veel, maar wel meer dan alleen de groep waarvan Stauffenberg deel uitmaakte. Met de Weisse Rose rond Sophie en Hans Scholl en de Kreisauer Kreis, de kring van politici en intellectuelen met wie Stauffenberg ook contact had, geldt de officieren-groep als de bekendste Duitse verzetshaard tegen de nazi's. Maar in het verzetsmuseum worden ook de geschiedenissen van individuele verzetsstrijders aan de ver getelheid ontrukt. Dat de voormalige werkkamer van Stauffenberg zich hier bevindt, heeft te maken met de historie van het ge bouwencomplex, dat in de volks mond het Bendlerblock heet - naar Jo- hann Christoph Bendler, een negen- tiende-eeuwse stadsbouwmeester. Hitier bracht hier onder meer het op percommando van de Wehrmacht on der, dat geleid werd door generaal Ru pert Olbricht, de spin in het web van het officieren-complot. Olbricht verza melde medestanders om zich heen, onder wie luitenant-kolonel Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Stauf- fenbergs deelname in de samenzwe ring was belangrijk want hij had, op grond van zijn functie als chef-staf van het Reserve Leger, toegang tot briefings met Hitler in de Wolfsschan ze, het oostelijke militaire hoofdkwar tier van de Führer in Oost-Pruisen. Daar zou de mislukte aanslag op 20 juli 1944, dit weekeinde precies 70 jaar geleden, worden gepleegd. Stauffenberg had besloten om zelf een tas met explosieven te plaatsen. Maar toen hij met de smoes dat hij moest bellen de ruimte had verlaten, werd de tas verplaatst. Bovendien wer den Hitier en diens helpers tegen de explosie beschermd door de dikke ta fel waar zij zich overheen bogen om stafkaarten te bestuderen. Vier aanwe zigen kwamen om, Hitier raakte De aanslag was nodig om tot recht en rechtvaardigheid terug te kunnen keren slechts licht gewond. Stauffenberg ge loofde aanvankelijk niet dat de aan slag was mislukt. Terug in Berlijn, in het Bendlerblock, zette hij Operatie Walküre in, die de machtsovername moest regelen. Maar alles liep mis. Nog diezelfde avond werden de be langrijkste samenzweerders gearres teerd en op de binnenplaats van het Bendlerblock doodgeschoten. Op die plek hangt nu een gedenksteen met een krans en het opschrift: 'Hier stier ven voor Duitsland op 20 juli 1944' - dan volgen vijf namen, waaronder die van Olbricht en Stauffenberg. Indruk wekkender nog is de wand in het mu seum met de portretfoto's van allen die wegens hun deelname aan de staatsgreep werden geëxecuteerd: in totaal zo'n 150 mannen, onder wie ook Stauffenbergs broer Berthold en veel van hun vrienden. Zeshonderd mensen werden gearresteerd. Hoeveel moed moet iemand destijds hebben gehad om weerstand te bie den aan de nagenoeg perfecte totalitai re staat? En hoeveel intellectuele standvastigheid om door Goebbels' krijsende nazi-propaganda heen te kunnen prikken? Die vraag over de kracht van het persoonlijke geweten dringt zich in de Gedenkstatte Deutscher Widerstand telkens op. Lang was de belangstelling voor het betrekkelijk geringe Duitse verzet vooral een manier om iets anders dui delijk te maken, namelijk hoe massaal de onderwerping van het Duitse volk aan het nationaal-socialisme was ge weest. Het verzet was immers margi naal. Maar met de afstand in de tijd kwamen die verhalen losser van el kaar te staan. Dat Claus von Stauffenberg uitgroei de tot een icoon van het Duitse ver zet, is niet verwonderlijk. Hij was een adellijke, katholieke officier. Een knap pe, aristocratisch ogende man, muzi kaal en dichterlijk, een oorlogsheld die bij een Amerikaanse luchtaanval in Noord-Afrika in 1943 z'n linkeroog, rechterhand en enkele vingers van z'n linkerhand verloor. Net als zijn broer Berthold en andere jonge bewonde raars was Stauffenberg gevormd door de kring rond de dichter Stefan Foto linksboven: Adolf Hitler komt aan op de Wolfs- schanze, helemaal links Claus von Stauffenberg. Kleine foto: Stauffenberg met zijn drie dochters. foto's Bundesarchiv Foto rechtsboven: De ruïnes van de Wolfsschanze waar Adolf Hitler in 1944 ontsnap te aan een moord aanslag, is een ge liefd uitstapje voor toeristen, foto HH door Wierd Duk Een goede Duitser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70