SPECTRUM 9 I wezen krijgt, moet het in twee stuk ken met dezelfde economische waarde verdelen. De helft wordt voor ontwik kelingslanden gereserveerd, om te voor komen dat alleen westerse landen aan spraak maken op de grondstoffen. Een andere voorwaarde is dat het vesti gingsland van het bedrijf aansprakelijk is voor de mijnactiviteiten. Daarvoor moeten de nationale wetgevingen aan gepast worden. België en het Verenigd Koninkrijk hebben die stap al geno men. Nederland volgt binnenkort, meldt een woordvoerster van het mi nisterie van Economische Zaken. „Gezien de wereldwijd groeiende vraag kan de ontginning van grondstof fen, mits duurzaam, via diepzeemijn- bouw een welkome aanvulling zijn op de winning aan land. Er liggen hier ook belangrijke kansen voor de Neder landse en Europese industrie", zo liet minister Kamp van Economische Za ken onlangs nog aan de Tweede Kamer weten. Vrije toegang tot grondstoffen is essentieel voor de bedrijfsvoering in sectoren als de bouw, chemie, lucht en ruimtevaart, hightech- en auto-in dustrie, onderstreept ook de Europese Commissie. Volgens Europese cijfers vertegenwoordigen die sectoren een to tale omzet van 1.324 miljard euro en werkgelegenheid voor circa 30 miljoen mensen. Royal IHC wil vooraan staan in de ont wikkeling van technologie voor de ont ginning. Het scheepsbouwbedrijf uit Kinderdijk is een samenwerking aange gaan met de Belgische baggeraar Deme in de joint-venture Oceanflore. „De prijzen van grondstoffen zijn op een dusdanig niveau dat ze nooit meer zo laag zullen worden als in de jaren tachtig", verwacht Schouten van IHC Merwede. „We hebben te maken met een groeiende wereldbevolking die steeds welvarender wordt. Het hutje waar mensen ooit in woonden, is een stenen huis geworden. Het moet ge schilderd worden voor onderhoud. Dat betekent dat de verfindustrie een grote re vraag naar grondstoffen krijgt." De grondstoffen voor verf zijn welis waar veelal op land te vinden, maar het voorbeeld geeft aan dat de behoef te groeit. De kennis voor diepzeemijnbouw is volgens Schouten in huis: „Vroeger le verden we al onderdelen voor de mijn- bouwindustrie." En onlangs ontwikkel de Royal IHC onderwaterrobots die worden ingezet om diamanten te mij- Diepzeemijnbouw kan een goede aanvulling zijn op landwinning nen op 250 meter diepte voor de kust van Namibië. Met de huidige stand van de techniek moet het mogelijk zijn om die apparatuur te verfijnen voor diepzeemij nbouw tot 2.500 meter, in de toekomst zelfs tot 6.000 meter. Daarnaast ontwikkelde het bedrijf een valpijp om rotsen en zand op grote diepte precies te kunnen neerlaten. Om de grote druk en het zware ge wicht te kunnen weerstaan, is de pijp gemaakt van speciaal aluminium, dat tot nu toe uitsluitend werd gebruikt in de Joint Strike Fighter (JSF). Met wat aanpassingen zou die ook geschikt kun nen zijn om erts van grote diepte om hoog te pompen. Maar er schuilen mogelijk ook gevaren in diepzeemij nbouw. Zo levert de win ning van aardmetalen op land al ton nen aan zwaar giftig afval op. In Bin- nen-Mongolië zijn hele dorpen ont volkt en is een zwaar vervuild meer be dekt onder zwarte korsten. De drink watervoorziening van honderden mil joenen mensen zou in gevaar zijn. Wat diepzeemijnbouw voor impact heeft voor onze oceanen is nog niet te voorspellen. Ertswinning kan giftige stoffen in de oceaan verspreiden en vrijgekomen fijnstof kan de flora en fauna op de bodem verstikken. „We weten dat voor het uit de bodem halen van mineralen ruimte nodig is en dat het zorgt voor de uitstoot van geluid en fijnstof. De gevolgen voor het mi lieu en hoe je de nadelige effecten van de mijnbouw vermindert, is onder werp van onderzoek", zegt TU-weten- schapper Benndorf. Hij verwijst naar het onderzoeksproject Midas (Mana ging Impacts of Deapsea resource ex ploitation) van de Europese Unie. Ook bij Royal IHC zijn ze zich ervan bewust dat ze voorzichtig zullen moe ten opereren. Als een van de 32 part ners doet het bedrijf daarom ook mee aan het Europese onderzoeksproject. „We weten dat er voorraden liggen, maar het merendeel van de initiatie ven zit echt nog in de exploratiefase. Dat betekent dat we nu de exacte hoe veelheden grondstof willen gaan aanto nen", zegt Schouten. Delfstoffen op de bodem moeten zeer precies met grijpers worden opgeraapt en naar boven gepompt. Voordeel is dat de mangaanknollen op het bodem- oppervlak liggen, in tegenstelling tot de voorraden olie en gas die zich in de diepe kalk- en zoutlagen van de oceaan bodem bevinden. Schouten: „Net zoals bij de mijnbouw op land, zorgen we ervoor dat we de bodem herstellen. Dat geldt ook voor het water dat samen met de grondstof fen meekomt. Dat gaan we niet zomaar overboord gooien. We pompen het te rug naar waar het vandaan komt." ZATERDAG 19 JULI 2014 Duiken voor zeldzame metalen Ministerie van Economische Zaken reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69