Mobieltjes en elektrische auto's zijn afhankelijk van grondstoffen die slechts enkele landen leveren. Het Westen wil daar niet afhankelijk van zijn. Diepzeemijnbouw kan een alternatief vormen. 8 SPECTRUM ISil 1 actueel mmmmmwBwBbsbbbhi Ooit gehoord van ter bium, dysprosium, thulium, ytter bium, holmium of lutetium? Het zijn geen alledaagse be namingen, maar sommige ervan gebruiken we dagelijks. Elke keer als je 'swipet' op de touch screen van je tablet of smartphone bij voorbeeld. Daarvoor is indium nodig, net als eerder genoemde elementen een hoogwaardig aardmetaal. De zeld zame metalen en mineralen zitten ook - doorgaans in minieme hoeveelheden - in sigarettenaanstekers, hybride au to's, windmolens, raketmotoren, preci sie wapens en eurobankbiljetten. En ze worden ingezet bij de behandeling van kanker. De moderne mens kan niet zonder de ze grondstoffen. Die afhankelijkheid hoeft geen probleem te zijn, ware het niet dat veel van deze metalen uit lan den komen waarvan de westerse we reld niet zo graag afhankelijk is. Zo levert China momenteel 95 procent van deze grondstoffen. Door de export beperkingen die het land in 2011 invoer de, verviervoudigde de prijs van een stof als ceriumoxide, nodig bij de fabri cage van auto's en windturbines. Vol gens de officiële Chinese lezing waren de maatregelen nodig om de verontrei niging aan te pakken die met de win ning van de grondstoffen gepaard gaat. Maar terwijl de export halveerde, kon den de binnenlandse bedrijven ge woon blijven afnemen. Pas na klachten van de Europese Unie, de Verenigde Staten en Japan, tikte wereldhandelsor ganisatie WTO het land daarvoor be gin dit jaar nog op de vingers. China is niet het enige land dat de ge wilde elementen en mineralen in de grond heeft zitten. Maar het land heeft desondanks een monopolie omdat het wel beschikt over een groot deel van de wereldvoorraad én omdat andere lan den ze niet delven. En dan zijn -er nog andere ruwe grond stoffen, zoals zink, tin, cadmium, koper en nikkel. Die zijn vooral te vinden in landen in Afrika, Azië en Zuid-Ameri- ka. De grondstoffenlanden zijn zich maar al te vaak zeer bewust van de machtspositie die ze hebben ten op zichte van de geïndustrialiseerde lan den. „China is een voorbeeld", zegt Martijn Schouten, algemeen directeur mijnbouw bij Royal IHC (voorheen IHC Merwede) in Kinderdijk. „Marok ko is er nog zo een. Dat land bezit 's we relds grootste fosfaatvoorraad, onmis baar voor de productie van kunstmest. Tijdens de Arabische lente zag je de prijzen weliswaar niet stijgen, maar ie dereen was nerveus. Zo langzamer hand komt de wereld erachter dat ze té afhankelijk is van een klein aantal lan den. Dat is ongewenst." Bedrijven en geïndustrialiseerde lan den zijn daarom op zoek naar andere en dan vooral geopolitiek beter toegan kelijke bronnen voor hun grondstoffen. Die denken ze nu te kunnen vinden op de bodem van de oceaan. Op voor le ken duizelingwekkende dieptes, en dan praten we over duizenden meters onder de zeespiegel, liggen enorme vel den met mangaanknollen. Ze zien er uit als aardappelen en bevatten niet al leen mangaan, maar ook koper, nikkel, kobalt én zeldzame metalen en minera len. Wie de mangaanknollen van de zeebodem kan halen, weet zich verze kerd van bijna eindeloze voorraden grondstoffen. De onderwatertechnolo gie is er zo goed als klaar voor, dankzij de kennis en ervaring uit de olie- en gasindustrie. Nieuw is het idee niet. In het verleden werden al mangaanknollen gevonden op de bodem van de oceaan. Duikers die een gezonken onderzeeboot moes- De wereld is té afhankelijk van een klein aantal landen ten bergen, vonden ze maar ook een voudige vissers haalden ze met hun sleepnetten op. Vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw is de mogelijkheid van diepzeemijnbouw intensief onder zocht. Amerikaanse, Europese en Japan se bedrijven investeerden er enorme be dragen in. Maar de opbrengst van het delven bleek, met de beperkte technolo gie van toen en de hoge risico's, tegen te vallen. Toen in de jaren tachtig de grondstoffenprijzen plots kelderden, werd geconcludeerd dat zeebodemont ginning toch niet zo rendabel was als gedacht. Of we anno 2014 aan de vooravond staan van schaarste die een hernieuw de zoektocht naar mineralen op de zee bodem rechtvaardigt, is onderwerp van discussie. „Er zit nog voor ten min ste voor dertig a veertig jaar aan bewe zen voorraden hoogwaardige aard- elementen, maar ook stoffen als koper en nikkel in de grond. Je kunt dus niet zeggen dat ze zeldzaam zijn", verzekert dr. Jörg Benndorf, als wetenschapper grondstoffentechnologie verbonden aan de Technische Universiteit. Daar staat tegenover dat mijnbouw op het land duurder wordt, zegt directeur Schouten van IHC Merwede. „Het laag hangende fruit is al geplukt, we moe ten steeds dieper graven. En het ont wikkelen van nieuwe mijnbouwloca- ties kost ten minste tien jaar, dus je moet vooruitdenken/' Daarom zijn landen als Frankrijk, Noor wegen, Duitsland en in mindere mate Portugal al bezig met het in kaart brengen van de aanwezige grondstof fen op en in de bodem van hun eigen territoriale wateren. Het Canadese Nau tilus Minerals is het eerste mijnbedrijf ter wereld dat een licentie van de over heid van Papoea Nieuw Guinea heeft gekregen om goud, koper en zilver uit de zeebodem te halen. De milieuver gunning is rond, maar het zal naar ver wachting nog wel drie of vier jaar du ren voordat er echt gemijnd wordt. In de internationale wateren heeft de zeebodem autoriteit ISA van de Vere nigde Naties het voor het zeggen. De ISA geeft concessies uit aan bedrijven die de zeebodem willen onderzoeken en exploiteren. Wie een gebied toege- 'ff. bü' door Lilian Dominicus foto's Hollandse Hoogte Martijn Schouten (Royal IHC) ^«g&ri£idlMm -10 s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68