Oncoloog Bob Pinedo houdt niet van het woord 'uitbehandeld'. Elke patiënt blijft het waard om alle mogelijke aandacht en tijd aan te besteden. Het doek mag nooit vallen. „De mens is meer dan een scan van zijn lichaam." 4 SPECTRUM interview ij het opengaan van de voordeur valt op dat hij een natte wang heeft. Is hij ver geten een traan weg te vegen? De oorzaak blijkt ontroering door de muziek, die opklinkt uit de woonkamer waar hij naartoe loopt Be reidwillig gaan de klassieke tonen zacht, verlegt hij zijn aandacht en is hij een en al oor. Zo gaat het ongetwij feld ook in de spreekkamer bij Bob Pi nedo, de oncoloog die zijn komst naar het VUmc in Amsterdam markeerde met de invoering van een verdubbe ling van de spreektijd met de patiënt. „De mens is niet zijn CT-scan en het lichaam beperkt zich niet tot één or gaan", zegt hij in zijn Amsterdamse woning. Zelf is hij nooit bang geweest kanker te krijgen. En hoewel zijn gezin lang gevrijwaard bleef van de gevreesde ziekte, waarover toen Pinedo als onco loog startte nauwelijks werd gespro ken, is kort geleden bij zijn oudste dochter eierstokkanker geconstateerd. „Mijn andere dochter, die internist is, reageerde uiterst alert bij het horen van de vage buikklachten van haar zus." Pinedo is niet de behandelend arts van zijn dochter, maar adviseerde haar een collega in het UMC Leiden. „Wij hopen dat we er vroeg bij zijn." De onheilstijding viel samen met het nieuws over de toekenning van de prestigieuze David A. Karnofsky Me morial Award 2014 aan Pinedo. Hij is de derde niet-Amerikaan in veertig jaar die deze erkenning voor grensver leggend kankeronderzoek krijgt. „Bi zar dat dit zich zo voordeed. Deze be kroning en tegelijkertijd de ontwrich ting in het huishouden van mijn hard werkende dochter." De nabijheid van kanker maakte alles anders. Zijn speech bij de uitreiking van de Amerikaanse onderscheiding in Chicago bevatte dit maal niet al leen foto's van (vroegere) patiënten. Pinedo toonde voor het eerst een fami lielid. De tienduizenden aanwezigen zagen een vader zich buigen over zijn dochter in het ziekenhuisbed. „Het kan iedereen overkomen." Uiterst minutieuze analyses, talloze praktijkvoorbeelden, Pinedo diept ze moeiteloos op. „Iedere patiënt is een parel." De kleine man dwingt met zijn nasale stem tot luisteren. Zijn ogen registreren nauwgezet de reac ties. Een hoorapparaat is het enige be wijs van het klimmen der jaren. De kwieke hoogleraar medische oncolo gie, die aan het einde van de zomer 71 jaar wordt, houdt nog altijd één week in de maand spreekuur. Pinedo: „Dat spreekuur is bedoeld voor patiënten die na mijn emiraat met mij mee zijn gegaan. Die hebben geen behandeling meer tegen kanker, maar staan onder controle. Dat laatste is nodig omdat de ziekte kan terugke ren; na een eerste tumor is de kans groter dat je een tweede krijgt." Een andere groep patiënten komt voor een second opinion, die ziet hij eenmalig. Pinedo ontvangt hen op Schiphol-Oost. Dat ligt centraal en is makkelijk te bereiken voor de buiten landers die ook continu een beroep op hem doen. „Dat zijn over het alge meen zeer complexe gevallen. Men sen die tegenstrijdige berichten krij gen van specialisten of horen dat dok toren niets meer voor hen kunnen doen, terwijl zij nog wel door willen." Zijn inzet voor de zieke medemens is vermaard. Hij geeft patiënten zijn pri- vénummer en ontving hen ook wel aan huis. En 'uitbehandeld' komt in zijn woordenboek niet voor. „Dat vind ik een nogal cru woord. Als je In de tram waar schuw ik weieens mensen met een verdacht plekje op hun huid BOB PINEDO zegt 'je hoeft niet meer bij me terug te komen', kan dat wel een dreun zijn voor iemand. Die persoon heeft een traject van een x aantal jaren. Plotse ling valt dan het doek, op alle fronten, in alle opzichten. Ik zeg altijd: 'Blijf ko men, dan blijf ik de pijn bestrijden. Dat heb ik mijn leven lang zo gedaan. Principieel. Ik weet dat het werkt." Pinedo maakte korte metten met een slechts tien minuten per patiënt du rend spreekuur. „Daarin komen bijko mende klachtjes vaak niet aan bod. Gevolg is dat je alleen het ernstigste probleem hoort en niet de complete informatie krijgt." Een extra risico van een tien minuten-gesprek, is vol gens hem dat er tijdens het kostbare contact alleen maar wordt gesproken en dat de patiënt niet wordt onder zocht. „Dat is juist heel belangrijk. Je kunt namelijk dingen ontdekken waar iemand niet voor is gekomen, maar die er misschien wel mee te ma ken hebben." Pinedo vertelt over een man met een melanoom (kwaadaardige moeder vlek) op de voet. „Bij hem vond ik in de lies een opgezette klier, een uit zaaiing. Doordat ik die tegelijk met de moedervlek heb weggehaald, had die patiënt nog kans op genezing." Pinedo, zowel arts als onderzoeker, zou geen toponcoloog zijn als hij niet nog steeds alles in het werk zou stel len de ziekte vóór te zijn. Aan de Uni versiteit Twente verricht hij weten schappelijk onderzoek naar de wer king van een nieuwe pil om in een vroegtijdig stadium darmkanker en andere kankersoorten op te kunnen sporen. En op zijn geboorte-eiland Cu rasao, waar hij nu meestentijds woont, richt hij zich op het toeganke lijk maken van bevolkingsonderzoek, in de vorm van mammografieën en uitstrijkjes. „Borst- en baarmoeder halskanker leiden daar nog tot te veel sterfte. Dat hoeft helemaal niet meer. In Nederland genezen de meeste pa tiënten." Na vijftig jaar in ons land te hebben gewerkt, vond Pinedo het tijd iets te doen voor Curasao. Zijn vader die in Willemstad een eigen zaak had, wilde dat zijn kinderen zouden studeren. 'Mijn patiënt is nooit uitbehandeld' door Dora Rovers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64