VOC-lieden kwamen maar zelden terug SPECTRUM 3 met een oorkonde waarin de gemeen teraad zijn dank aan Renkum uit spreekt. Dreischor kent verder een Renkumstraat (maar geen Aalsmeer straat) en de Finse geschenkwoning staat nog altijd aan de Stoofweg. Het contact met de adoptiegemeen ten is inmiddels verwaterd, al wijdde Renkum in 2003 nog een tentoonstel ling aan de relatie met Dreischor. Het gebrandschilderde raam ('In dankbare herinnering aan de Hulpverlening') hangt bovendien nog altijd op een prominente plek in het gemeente huis, evenals een foto van het naam bordje van de Renkumstraat. Ook in het gemeentehuis van Aalsmeer is het raam tot op de dag van vandaag te zien. Kor en Jannie van der Werve zijn zich pas later gaan realiseren wat Ren kum, Aalsmeer en andere gemeenten voor Dreischor hebben betekend. „De hulp was destijds zo gigantisch. En het deed er voor ons ook niet toe waar die hulp vandaan kwam", zegt Jannie. „Pas bij de 50-jarige herden king is men pas goed beseffen wat die gemeenten allemaal hebben ge daan", aldus Kor. Zelf hebben ze zeker geen trauma overgehouden aan '1953'. Kor herin nert het zich vooral ook als een avon tuur. „We waren nog jong en hebben geen familie verloren. Dat maakt het toch iets makkelijker", zegt hij. Jan nie: „Wij zijn pas dinsdagavond ge red. Al die dagen hadden we bijna niets te eten, maar ik herinner me he lemaal niets van honger. Wel dat een drijvende vaas steeds tegen het pla fond tikte. Dat vond ik echt afschuwe lijk." Na de evacuatie - Kor bij zijn zus in Groningen ('de tijd van mijn leven'), Jannie in Wateringen - keerden ze te rug naar Dreischor en hernam het le ven geleidelijk zijn gewone loop. „Ik heb ook nooit meer een onveilig ge voel gehad", zegt Jannie. „Er is ook zo veel aan de dijken gedaan. Maar oude mensen werden meteen weer bang als het stormde." Het ouderlijk huis van Kor staat er nog. Ook dat van Jannie bleef over eind, al staat het er inmiddels ernstig verwaarloosd bij. „Het ziet er nu weer net zo uit als kort na de ramp." De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van die ankerpunten is de begraafplaats. Daaraan is een onderzoek naar VOC-opvarenden uit het dorp ge koppeld. Een gigantische klus is het geweest, zegt Ton van Velzen. Onder zijn hoede is er elf jaar lang, van 2000 tot 2011 gewerkt aan een database met gegevens van alle opvarenden van de Vereenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC). Voor Venster op de We reld heeft hij, met Pieter Bol, nog eens specifiek ge keken naar Dreischor. „In principe was dat een kwestie van een druk op de knop, maar je moet dan wel weten hoe je moet zoeken." De database werd in 2000 opgezet met het oog op met het feit dat het in 2002 vierhonderd jaar gele den was dat de VOC werd opgericht. Van Velzen: „Het is uniek dat over een periode van honderd jaar de volledige personeelsadministratie van het grootste bedrijf ter wereld bewaard is gebleven. Het was alleen gebrekkig ontsloten." Het aanvankelijke streven dat de database in 2002 gereed zou zijn, bleek al snel volstrekt onhaalbaar. Het verwerven van gelden en het invoeren van de gegevens vergden vele jaren. „Het invoeren is ge beurd op de sociale werkplaats in Delft, die dat met heel veel plezier heeft gedaan." Het aandeel van Dreischor bij de VOC was mini maal. De meeste opvarenden kwamen uit steden. „De database bevat 770.000 namen. Daarvan ko men er elf uit Dreischor. Eén persoon is twee keer geweest, dus kom je op tien mensen." Slechts drie VOC'ers uit Dreischor kwamen levend terug. Voor steden lag het overlevingspercentage vaak hoger. „Die gingen vaker mee en waren meer ervaren. Met mensen die incidenteel meevoeren, liep het vaak niet goed af." Of nabestaanden van VOC'ers in Dreischor begra ven liggen, durft Van Velzen niet te zeggen. ;,In Zeeland zijn heel weinig doop-, trouw- en begrafe nisboeken bewaard gebleven. Daardoor is het heel lastig om nabestaanden te traceren. Op de begraaf plaats zijn we wel enkele namen tegenkomen die ook op de VOC-lijst staan. Dat zou familie kunnen zijn, maar dat is helaas niet na te gaan." tyh?n: 9& 1» 7 ft •*1(4 L cU+-'**++4-*!'73 0 J at ifr, §4 +v* oz/-^ W? Iff* J #7 J 4^ fr 14 3 £/M •T tiitïf** vr»~ yf F73J.»4i 4-y ZATERDAG 19 JULI 2014 Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De reeks wordt na de zomer hervat, op 30 augustus. Voor meer informatie over het pro ject zie www.vensteropdreischor.nl. Kor en Jannie van der Werve bij de markering op de Ring in Dreischor, die aangeeft tot hoe hoog het water in fe bruari 1953 kwam. foto Dirk-Jan Gjeltema De database VOC-Opvarenden is te raadplegen via vocopvarenden.nationaalarchief.nl ALTERRA WAGENING E N Pagina uit een scheepssoldijboek van de VOC. Er zijn in totaal 3000 scheepssoldijboeken, waarvan ongeveer 2800 uit de achttiende eeuw en de rest uit de zeventiende eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63