't Is een vies praotj e ZOMERKRANT 7 PZC zoekt uw beste zomerfoto's isschien ebbe julder wè es bore van de uutdrukking: 'Het komt aoltied uut op JL* w- JL stront'. Het oordt ge- bruukt as gesprekken aolmè platter ore, gelach oordt gebulder en het ni veau bedienkelijk. In m'n verhaaltje van noe komt het er nie 'op uut' mè haet het êlemaele over een vö kleine huus aoltied antrekkelijk onderwerp: 'poep en schiete'. Vandaer ook de titel Me weune in een uuruus en ook nog es in een rijtje. Me zulle ons uus dus nie zömè een naeme heve. Mè m'ebbe de neiging om het "t Schietuus' te noe men, zövee ebbe me te doen mee uut- werpsels (van dieren Bie 't woord 'schietuus' dienk ik aoltied eest an 't butentoilet bie opa en opoe, compleet mee immer en ouwe kranten. Een wei nig angenaeme plekke om te vertoe ven. Toen de W.C. binnen wier ange- leid schreef opoe d'r énige brief ooit nè ons, wan ze moest het wonder we reldkundig maeke. Ze aode noe een "W.Z. met een treker". Om te begin nen; de katten. Die ebbe onze voor- tuun tot een kattenbak gemaekt. Vroeger dee ik de tuun an kant, noe brieng ik de 'kattenbak' wi op orde. Naebie daegelijks maek ik de boel schoon, woele de grond om en geef ik gelegenheid tot nachtelijke bezoekjes van de buurkatten. Onderwiele da'k overdag bezig bin in die tuun, kom- me ze wè es kieke en het liekt of ze ge niete van mien wèrek. Dan moe'k de veugels zeker ook nie vergete. Ons uus en onzen auto staen percxes in de an- en afvliegroute nè voer vö oenders en ganzenNie alléén die oenders komme op ulder eten af, de meéuwen, tortelduven, kauwen en andere vrieë veugels wete de weg te vinden. En bie 't landen en opstijgen laete ze aoltied het nodige achter, op onzen auto en nie te verge ten op onze ruten. Ik kan julder verze- kere, da meéuwen nie alléén kunne schreêuwe, ze kunne de 'volle laag' laete valle op je dekraempje of boven op j'n auto. Da taak van m'n vrouwe is iedere keer wi, dat de ruten zo elder ore da me de meulen bluve zie. Ik pro- bere het inbranden op de lak van on zen auto te vorkommen! Onze achter buurman ei duven, die drkele boven ons uus en onze tuunstoelen zonder wat te 'droppen'. Dat is vö ons een biologisch, mè ook zeer angenaem wonder, zeker as me buten zitte. Ook butensuus komme me veevuldig in anraeking mee de stoelgang van dieren. Ik wandele vee en zodoende kom ik ook langs paedjes, wi onden vrie spil ebbe en de eigenaers hin poepzakjes meeneme. Velen zulle d'rover mee kunne praote as de 'rib bels' van je schoenen 'vol' zitte. Je moe wè vee verkouwe weze, wil je dat bovendien nie ruke! 't Is natuur lijk de schuld van de baasjes, wan poepzakjes zouwe aoltied gebruukt moete ore. In 't doenker bin jie zo 'de klos'. Zonder ondenbelasting zou de overlast alléén nog mè hröter ore, dienk ik! Dan ebbe me ook de paerdenpoep nog, voral de hröte open op het rij wielpad. 'k Ebbe pas hore, dat de pae- rdeliefhebbers d'r zelf wat an he doe en dat raekt meer dan tied. Ik wete nie percxes wanneer de volgen de verkiezingen bin, mè ik za stemme op de partij die het uutspreekt:Moe ten me meer of minder poep in tunen en op openbaere wegen toestaeJ" Mien antwoord en dat van velen za weze: „Minder, minder..!" Uldere reac tie:" Dan hae me divö zurge...!" r~ ZATERDAG 19 JULI 2014 door Frans van der Heijde Voor de gesproken rubriek, zie www.pzc.nl/streektaal 4380 KA Vlissingen 0118-434065 Zon, zee en zand, of barbecueën en bier tjes? Lekker luieren, of actief bezig zijn? Of misschien is het nog wel iets heel anders dat het ultieme vakantiegevoel in u los maakt. Wat het ook is... wij willen het graag zien! Bij de PZC vindt u weer acht weken lang de Zomerkrant. Daarin plaatsen we elke dag de mooiste Zeeuwse zomerfoto's. Bo vendien maakt u, als u uw foto instuurt, el ke dag kans op een PZC-strandtas! U kunt uw foto's uploaden, en inzendin gen van anderen bekijken, via het album Zomer in Zeeland op onze site: www.pzc.nl/foto verschijnt elke dag gedurende de zomer als bijlage bij de PZC en BN DeStem zomer@pzc.nl www.pzc.nl/zomer PZC (onder vermelding van 'Zomer') Postbus 5046 Cris Sohier Lilian van Gaaien Jerry van Luijk Tom Scheele Verkoopteam Zeeland telefoon: 088-0139995 adverteren.zeeland@wegenermedia.nl o Lezersfoto En dan is het eindelijk echt warm. Dat blijkt ook direct wel uit de inzendingen voor deze rubriek: heel veel zon, zee, en zand. Marja Dingemanse stuurde ons deze foto waar het zomerplezier van af spat: jongens uit Arnemuiden die op een warme dag verkoeling zoeken in het zeewater. Celina van der Wilt stuurde deze foto: „De bedoeling was een zwembadselfie te maken voor op instagram, maar op het laatste moment kwam er iemand bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59