I I Voor ieder individu een andere factor Een tropisch biertje I S I 4 ZOMERKRANT 30 De ambassadeur Shop Top-3 Zomerdrankje sot^r ÉmBammm- Zonnebrandcrème, -olie, melk of-spray, de keuze is enorm. Afhankelijk van hoe gevoelig je bent voor de stra ling van de zon, is er voor ieder een een andere bescherming. Wie snel verbrandt, kan het beste gaan voor een hoge UV-factor. Het nadeel is dat deze crèmes vaak plakkerig zijn en je op het strand dus onder het zand komt te zitten. Daarom zijn er tegen woordig ook steeds meer sprays met een hoge factor te verkrijgen. Wie wel goed tegen de straling kan, kan prima voor zonnebrand olie gaan. Deze manier van be scherming is een stuk minder sterk en wordt vooral aangeraden voor personen wiens huid de zon al wat meer gewend is. Maar hij smeert een stuk makkelijker dan de meeste zonnebrand. Welke bescherming je ook kiest, het is belangrijk dat je je regelma tig insmeert. Want ook al ver brand je niet, de zon is en blijft schadelijk voor de huid. oordat de demonstratie begint, mogen de kinderen Daantje vasthouden. „Deze uil is vier jaar oud", vertelt Marina Bliek. Verbaasd reageren de kinde- Maar hoe kan het dan dat ze zo klein ren: is?" Samen met haar man Peter beheert Marina Bliek de Valkeniershof in IJzendijke. Daar organiseren ze onder meer roofvogelde monstraties, rondleidingen en kinderfeest jes. De vogel die de bezoekers voor de de monstratie vast mochten houden, was een steenuiltje. „Een kleine uilensoort, hij wordt dus ook niet groter. Maar straks zal ik een paar grotere soorten laten zien." Dat maakt Marina meteen waar, want als eerste laat ze Biko, een Afrikaanse oehoe, zien. Hij gaat op een speakers zitten. „Dat moet ik allereerst even uitleggen", vertelt Marina lachend. „Uilen doen alles op het gehoor en gaan af op waar het geluid van daan komt, in dit geval de boxen. Als ik mijn microfoontje afdoe, dan vliegt hij wel naar mij." Als ze roept, komt de uil op Mari na af. Vervolgens mogen de kinderen het proberen. „Maak je geen zorgen, de vogels hier zijn getraind om altijd op een hand schoen te gaan zitten. Ze landen dus niet op je hoofd of schouder", zegt ze voordat er iemand een handschoen krijgt. Roos Winters mag het als eerste proberen. „Gewoon 'Heee' roepen", legt Marina uit. Bij de eerste poging lukt het nog niet, maar als Roos wat harder roept, vliegt de oehoe meteen naar haar handschoen, waar hij iets te eten krijgt. „Het draait allemaal om vertrouwen." Eerst geeft Marina de vogels vertrouwen in de mens en daarnaast is er de beloning met voedsel. „De vogels krij gen de rest van het eten nadat ze gevlogen hebben. Als ik het ervoor doe, vliegen ze in de hoogste boom en doen ze niets meer. Voor de roofvogel of uil moet er een reden zijn om te vliegen. Op dat moment heeft Biko net een laatste hapje gekregen, maar deze kan hij niet meer op. „Ik mag het niet afpakken, dan schaad ik zijn vertrouwen. Dat hapje neemt hij mee om vannacht op te peuze len." Peter komt ondertussen aan met de volgende roofvogel. „Dit is Harrie, van de Sunweb", is Marina alle grappen al meteen voor. „Harrie is een Europese buizerd en we gaan hem over jullie heen vliegen en bij het publiek op de handschoen laten lan den." De volgende vogel is een Amerikaan se roodstaartbuizerd die een prooi mag van gen. Ik zoek iemand die hard kan rennen om me daarbij te helpen." Een paar jonge tjes steken hun hand op. Marina kiest ie mand uit die aan voetballen doet. „Dan kun je vast hard rennen." Ze pakt een balg, een nepkonijn dat aan een touw vast zit, en bindt hierop een stuk vlees. „Dat doe ik zodat hij niet hele konijn verscheurt, nu eet hij het vlees op na de vangst. Zo hoefik niet elke dag voor een nieuw konijn te zor gen." Ze geeft het jongetje een stel konij nenoren om op te zetten en het touw waar aan de prooi vastzit. „Ik wil dat je straks gaat rennen, dan laten wij Cyra los. Op het moment dat hij het konijn heeft, moet je stoppen met rennen." Zodra de buizerd los is heeft hij de prooi binnen enkele secon den te pakken. Hij gaat met zijn vleugels over het konijn heen zitten. „Dit heet man- telen en zo verbergt de vogel zijn gevangen prooi voor andere roofdieren." Een populaire drank uit Duitsland is natuurlijk bier. Maar je kunt het ook men gen met anderen dingen. Bana- nenweizen is zo'n drankje. Mocht je bier nou niet zo lekker vinden, dan is Bananenweizen misschien wel het drankje voor jou. Het bestaat uit een deel wit bier en een deel bananensap. De verhoudingen kun je het best zelf bepalen. Het ligt eraan of je het drankje heel zoet wil maken, of juist de biersmaak wil bewaren. Je kunt zo makkelijk je eigen drankje samenstellen. Door de ba nanensap wordt het bier iets zoe ter, wat veel mensen lekker vin den. Vooral in Duitsland wordt dit drankje erg veel gedronken. Bananenweizen is het lekkerst als het koud gedronken wordt. Op een zwoele zomeravond is het dus zeker het proberen waard om eens een bananenweizen te bestel len of zelf te maken! EP ïK3> Zonbescherming voor weinig geld, dat wil iedereen. Met factor dertig is de Solait Sunmilk een populair artikel in deze categoria. Voor 6,99 te verkrijgen bij de Kruidvat. Wie niet houdt van plakkerige crème, kan gaan voor de dry-pro tect spray van Ambre Solaire. Te koop bij de drogist en online on der meer op Bol.com (17,99 euro). De spray van Hema plakt niet en is daarom ook ideaal voor strand- gangers. Daarnaast is hij niet duur, voor slechts 8,25 euro te koop op Hema.nl en in de Hema-winkels. door Tom Scheele Aylin Cornells mag Biko opvangen op haar handschoen, foto Peter Nicolai door Tom Scheele V Ook een roofvogelsdemonstratie bijwonen? Kijk voor het programma en alle andere activiteiten op www.valkeniershof.nl door Lilian van Gaaien s Bananenweizen: bier met bananensmaak Roofvogels laten zien op educatieve manier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56