Thriller voor lezers met een sterke maag Leestip ié Mensen vinden het leuk om iets te kopen dat hier uit de tuin komt Zeifis ze van mening dat een moord altijd gruwelijk is. Mo Hayder deinst er daarom niet voor terug om misda den, plaatsen delict en andere gru welijkheden expliciet te beschrij ven in haar boeken en daarom zijn boeken van deze auteur niet geschikt voor diegene met een zwakke maag. Denk je het aan te kunnen, dan zijn de verhalen van Hayder heerlijk om in één ruk uit te lezen. Wolfis het zevende boek in de se rie over rechercheur Jack Caffery. Veertien jaar geleden zijn twee verliefde tieners vermoord, de da der heeft schuld bekend en is ver oordeeld. De herinnering aan die moorden spelen een gezin nu nog steeds parten, bovendien keert de nachtmerrie terug op de afgele gen heuvel waar ze wonen. Door het bloederige verhaal is Wolf geen boek dat je even snel uitleest op het strand, maar wie houdt van thrillers zit goed. Collega-auteur Karin Slaughter schreef in een recensie het volgen de: „Het interessante is dat Jack Caffery een heel andere persoon is geworden dan de man die we in de jaren hiervoor hebben leren kennen. Het is echt moeilijk om een personage langzaam te laten groeien, en ik denk dat Mo dat prachtig heeft gedaan. En er is een ingenieuze twist, wat je van Mo kunt verwachten." dan is het met een biologisch middel. We merken dat het beter is om helemaal niet te spuiten, omdat de natuur dan beter in evenwicht is. De ziektes blijven eigenlijk vanzelf weg. Dat is voor ons en onze pluk kers heel belangrijk en voor de planten veel beter." Daarnaast hebben ze bij de Zelfplukkerij ook een hoop kruiden in de tuin staan. „We hebben bijvoorbeeld salie en laven del in de tuin. De mensen mogen het wel plukken als ze er naar vragen, maar de kruiden staat er ook vooral om de natuur in evenwicht te houden. De kruiden heb ben namelijk een positieve invloed op de rest van de planten. Zo hebben we er meer plezier van, en is er meer fruit om te plukken en te verkopen." Aan de Zelfplukkerij zit ook een winkel tje waar je zelfgemaakte spullen kunt ko pen. „Alles wat rijp is en wat mensen niet hebben geplukt, plukken we zelf. Daar maken we dan etenswaren van om zelf te verkopen. We maken bijvoorbeeld jam, ijs, toetjes en snoepjes." In het begin was dat wel even oefenen. „Dat ging nog al eens fout, maar nu gaat het eigenlijk heel goed en worden de producten best goed verkocht." De etenswaren worden voor een klein bedrag verkocht. En alles komt rechtstreeks uit eigen tuin. „Dat willen we juist zo veel mogelijk. Mensen vinden het leuk als ze een ijsje kopen waarin fruit is verwerkt dat hier uit de tuin komt. Dat maakt het juist bijzon der." Mocht je dus geen fruit willen plukken, dat is het altijd gezellig om in het winkel tje wat te komen eten. „We maken bij voorbeeld zelf taarten met fruit uit de tuin. Je kunt dus ook een bakje koffie drinken, als je dat zou willen." Naast het zelf plukken, worden er ook veel rondleidingen gegeven aan grotere groepen, zoals basisscholen of bedrijven. „De mensen zijn best geïnteresseerd in wat er allemaal in de natuur groeit. Er is nog zoveel dat ze niet weten. We laten ze dan ook van alles proeven en geven een rondleiding door onze tuin. Vaak staan ze verstelt van de smaken die gewoon uit de grond groeien." :v> Hanneke Koopman is de eigenaresse van de Zelfplukkerij. „We telen ook speciale soorten fruit." foto's Marcelle Davidse door Tom Scheele ZATERDAG 19 JULI 2014 ZOMERKRANT 3 Wolf wordt uitgegeven door uitgeverij Luitingh-Sijthoff en is te koop als pa perback (16,95 euro) of als e-book (7,99 euro) via www.lsamsterdam.nl Wolf. Auteur die niet schuwt om expliciete details te beschrijven de natuur te bieden heeft Hanneke Koopman De Zelfplukkerij is elke maandag en donder dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Rondlei dingen kun je van te voren reserveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55