'Spaar je krachten en geniet' - In een panterslip de Westerschelde over De jonkies uit Zeeuws-Vlaanderen Programma SPORT 43 SCHELDEBEKER 2014 Veruit de opvallendste deelnemer aan de kwalifi catiewedstrijd in augustus 2013 was olympisch kampioen Maarten van der Weijden. De gouden medaillewinnaar op de 10 kilometer open water van 2008 plaatste zich eenvoudig voor de wedstrijd om de Scheldebeker. „Ik vind openwaterzwemmen mooi en zeker op hele mooie plekken zoals in Zeeland. Toevallig paste het in het programma en kon ik meedoen", aldus Van der Weijden. De kampioen van Peking is blij met de hernieuwde Scheldebeker. „We hebben in Nederland zo veel mooie plekken om buiten te zwemmen. Daar moeten we veel meer gebruik van maken." Toch zal Van der Weijden er morgen niet bij zijn als het startschot klinkt. „Nee, ik doe op 14 september al mee met Swim to Fight Cancer in Den Bosch voor KWF Kankerbe strijding en loop de New York marathon voor stichting Hartedroom. Omdat ik ook nog een zwangere vrouw thuis heb zitten lukt het me niet om ook nog de Schelde beker te doen." De sporter baalt er wel van dat hij niet mee kan doen. „Ik vind het ontzettend jammer. Het leven is veel te kort om alle mooie dingen te doen." Bovendien ontneemt het Van der Weijden de kans om met zijn schoonzus Carmen en kwalificeerde zich als beste Zeeuw en is een kandidaat voor de overwinning. Het had me wel leuk geleken om met Niek en Carmen de Westerschelde over te steken." Gevraagd om een tip aan de zwemmer met zo veel ervaring heeft Van der Weijden nog een advies in de aanbieding. „Spaar je krachten en geniet." jaak Sinke voltooide vele hele triatlons en deed ook mee aan hardloopwedstrijden. Maar wat veel mensen niet weten is dat hij ook liefst zes keer meedeed aan de Scheldebeker. Hij is naar eigen zeggen de laatst levende die die prestatie heeft geleverd. „Ja, ik ben een soort recordhouder", vertelt de Koudeker kenaar. „Eigenlijk is het zesenhalf, want één keer deed ik mee toen de wedstrijd door het Kanaal van Walcheren werd gezwommen." Sinke, bekend als tijdwaarnemer uit de atletiek, volbracht de heroïsche tocht in een panterslip. „Wetsuits had je toen nog niet" Sinke bewaart mooie herinneringen aan de Scheldebeker. Zoals die keer dat de golven wel twee meter hoog waren en de begeleidende roeiboten hem kwijt waren. „Toen ze me weer hadden gevonden, klonk er gejuich." Of die keer dat het zo mistig was, dat het publiek op het Badstrand geen hand voor ogen zag. Zelf zwom Sinke de tochten redelijk makkelijk uit. Zijn begeleiders in de roeiboot kregen het vaak zwaarder te verduren. „Die hingen soms kotsend over de rand van de boot. Ik kwam in die editie trouwens als vierde op het strand aan, maar ik werd als negende geklasseerd. Bleek dat de boei door de golven was weggespoeld. In die tijd krijg je weinig reacties op je prestatie. Je had immers nog geen sociale media, dus bekend ben ik er niet door geworden." Thijmen van de Beek is de op een na jongste deelnemer. De zwemmer uit Koewacht wordt vlak voor de zwemtocht vijftien jaar. „Het is waarschijnlijk de enige en laatste kans om hier aan mee te doen. Als je dan ook nog de jongste of bijna de jongste bent is dat heel bijzonder", aldus de zwemmer uit Koewacht. Ondanks zijn jonge leeftijd neemt Van de Beek het evenement zeer serieus. „Ik ben al een tijd flink aan het trainen, train wat meer op langere afstanden. Ook oefen ik op de sprint, je weet maar nooit waar dat op het laatst nog goed voor is." Van de Beek hoopt op een goede klassering. „Maar als ik zie wie er allemaal aan meedoen ben ik blij als ik in de top twintig eindig." Verwacht hij veel problemen onderweg? „Nee, niet echt. We starten bij dood tij, dus dat zal wel meevallen." De echte Benjamin van het zwemevenement is Thijs Compiet. De veertienjarige zwemmer van zwemclub de Honte uit Kloosterzande plaatste zich in juni voor de Zeeuws-Vlaamse kust voor de Scheldebeker. „ïk werd daar vierde", vertelt Compiet vanuit Italië. De jongeling werkt daar zijn laatste trainingen af, maar is bescheiden als het gaat over zijn verwachtingen. „Een plaats bij de eerste vijftig zou wel mooi zijn. Ik ga niet echt voor de tijd, maar voor het uitzwemmen." De verhalen over hoge golven en vervelende kwallen hebben hem niet afgeschrikt. „Nee, dat soort dingen hoort er nu eenmaal bij", is zijn nuchtere reactie. Badstrand Vlissingen: 12.00 uur start zomerfèstiviteiten 13.00 uur ontvangst zwemmers en genodigden 14.45 uur start van de historische zwemtocht 'De Scheldebeker 2014' 15.00 uur live beelden van de tocht op het strand 16.00 uur verwachting eerste zwemmer in Breskens, live te zien op Badstrand 19.00 uur einde Breskens strand: Haaientanden zoeken You.Fo 17.00 uur prijsuitreiking Festival Veerplein: Alle deelnemende kernen van Zeeuws-Vlaanderen hebben eigen activiteiten. ZATERDAG 19 JULI 2014 Vlissingen Breskens Z'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43