In 1966 de oudste, nu de j ongste deelnemer Giftige Pieterman 42 SPORT Morgen is het zover. Dan klinkt om 14.45 uur op het Vlissingse strand voor negentig zwemmers het startschot voor de zwemtocht over de Wester- schelde. Als de weergoden het toelaten, zal ongeveer een uur later, na vijftig jaar, weer iemand de wedstrijd om de Scheldebeker winnen. door Willem Adriaansens en Maurice Steketee Er wordt echter onweer verwacht en dat zou nog roet in het eten kunnen gooien. „Om 5.00 uur wordt beslist of de wedstrijd doorgang kan vinden", meldde Tilly Stroo van Stichting Zeeland Sport Leisure gisteren. „En natuurlijk wordt er daarna nog constant gekeken naar de omstandigheden. Mocht er tijdens de wedstrijd onweer losbarsten, dan worden de zwemmers gelijk uit het water gehaald." In verband met de tragische vliegramp in Oekraïne is het randgebeuren in Vlissingen op verzoek van de burge meester aangepast. „Uit respect voor de slachtoffers en de nabestaanden van de ramp zal alles wat meer ingetogen zijn", aldus Stroo. In Breskens zal een minuut stilte in acht worden genomen De live-streaming op de stranden van Breskens en Vlissingen gaat wel gewoon door. Net als de zomermarkt op de Vlissingse Boulevard en de beachsporten en andere sportactiviteiten. Wel wordt de muziek in de beachbar Piet Schop is met zijn 63 jaar de oudste deelnemer. De Goesenaar heeft daardoor een schat aan ervaring in het openwaterzwemmen. „Maar primair ben ik een waterpoloër", zegt de man die al heel veel tijd heeft gestoken in research naar de historie van de Scheldebeker. Door zijn ervaring weet Schop dat het geen makkie is om even naar 'de overkant' te zwemmen. De meervoudig Nederlands kampioen bij de masters weet dat je met alles rekening moet houden. „Er zijn altijd weer onverwachte zaken die zich voordoen. Het is ook best een grote groep, met zo'n negentig man. En wat doet de golfslag, het type golf maakt namelijk ook veel verschil uit. Zelf zwem ik veel in het kanaal in Goes, maar dat is heel wat anders dan de Schelde. En misschien gooit het onweer dat ze verwachten nog roet in het eten." Schop kwalificeerde zich vorig jaar augustus bij de kwalificatiewedstrijd lang de Walcherse kust. Zijn enige doel en hoop is morgen de overkant te halen. „Ik zou het leuk vinden als ik hem uitzwem. Het is hartstikke leuk dat ze 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen hebben aangegrepen om deze zwemtocht weer uit de boeken te halen. En mooi dat ik daar aan mee mag doen." De Goese zwemmer hoefje niks te vertellen over het verleden van de Scheldebeker. „De tocht is in het verleden vijf keer niet doorgegaan. De laatste vier keer daarvan is er als alternatiefin het Kanaal door Walcheren gezwommen. Maar bij die edities is de Scheldebeker (voor de mannen) en de schaal (voorde vrouwen) niet uitgereikt. Na de laatste oversteek van de Westerschelde, in 1964, is er nagedacht over een alternatief parkoers. Dat werd van de Veerse Gatdam naar Veere. Die is in '66 gezwommen en geldt als de laatste editie van de strijd om de Scheldebe ker", aldus Schop. „En het leuke is dat ik die heb meege- zwommen. Toen waarschijnlijk als jongste deelnemer." Het resultaat van Schops onderzoek naar de geschiedenis van de zwemtocht is te lezen op http://noww.nl/node/! 208 aast de sterke stroming en eventuele regen- en onweersbuien ligt er voor de zwemmers nog een gevaar op de loer: kwallen. „Als de wind over het Walcherse land komt, kunnen er vrij veel zijn", zegt zeebioloog Theodoor Braaksma van Natuur Avontuur in Middelburg. „Ik zou ze niet meteen als gevaarlijk willen omschrijven. Sommige mensen zijn gevoeli ger voor aanraking dan anderen, maar bij de meesten valt het ontzettend mee. Over de wittige Oorkwal en de Zeepaddestoel hoefje je niet druk te maken. Die doen mensen geen pijn. Om grotere paarse kwallen kun je beter heen zwemmen. Een steek daarvan is te vergelijken met een prik van een brandnetel, je kunt natuurlijk ook een wetsuit aantrekken, dan hoefje je helemaal geen zorgen te maken." Naast kwallen liggen er nog wel andere gevaren op de loer, vertelt de bioloog. „In theorie kun je gestoken worden door een Pieterman. Dit is een bodemvis die grote gifstekels op zijn rug heeft. Als je daardoor gestoken wordt, volgt heftige pijn en je voet gaat opzwellen. Ga dan meteen naar de EHBO. In negentig procent van de gevallen zal de Pieterman echter wegzwemmen." aangepast en is de summerparty met DJ en band afgelast. Daardoor zijn de festiviteiten in Vlissingen om 19.00 uur klaar in plaats van 21.00 uur. Strijd in Schelde barst los

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42