Apeldoornse trainer Jan Kluitenberg geniet bij Southampton 40 SPORT Duitsland kan dit jaar de derde kampioen Formule 1 leveren in tien jaar. Geen enkel land doet ze dat na. FORMULE 1 - Het Duitse stadje Heppenheim viert, net als heel Duitsland, deze week nog altijd de winst op het WK voetbal. Voor al auto's zijn versierd met Duitse vlaggen of vier sterren, verwij zend naar de vier wereldtitels van die Mannschaft. Maar Heppen heim, een kalm stadje 6o kilome ter ten zuiden van Frankfurt, vier de de voorbije jaren ook al vier keer een wereldkampioenschap. Formule i-coureur en viervoudig kampioen Sebastian Vettel (27) komt uit Heppenheim. Burge meester Rainer Burelbach is 'zeer trots, net als de rest van ons' op het feit dat een Fi-recordbreker uit zijn gemeente komt. Hij moet toegeven dat voetbal het ook in Heppenheim wint van Formule 1, ondanks ereburger Vettel. „Dat blijft toch volkssport nummer 1. Vettel is zelf trouwens ook voet balfan en supporter van Eintracht Frankfurt. Het is een positief per soon en dat straalt ook een beetje af op ons stadje, waarmee Vettel nog altijd een hechte band onder houd", vertelt Burelbach. Niet al leen de burgemeester mag graag pronken met Red Bull-coureur Vettel, heel Heppenheim loopt met de jongensachtige coureur weg. Restaurant Filou op het be scheiden marktplein biedt een 'Weltmeisterfrühstüch flir zwei' aan. Aan de overkant van het plein hangen Vettel-posters voor het raam bij het toerismebureau. Binnen verkoopt medewerker Bi- anka Hartmann (26) t-shirtjes met het kenmerkende gele Duitse bord bord voor bebouwde kom. Maar door Heppenheim staat een dikke rode streep en de nieuwe naam op het bord luidt 'Vettel- heim'. Ook verkrijgbaar zijn stickers met hetzelfde beeldgrap je. „We krijgen veel groepen uit Ja pan en die gaan helemaal wild als ze die stickers en shirts zien", weet Hartmann uit ervaring. Bur gemeester Burelbach: „Vettel heeft ervoor gezorgd dat er meer dagjesmensen langskomen in Heppenheim. De fans willen zien waar hun coureur is opgegroeid en naar school ging." Vettels ouders wonen nog in Heppen heim en hij komt er regelmatig. „Hij is januari vader geworden en laatst liep hij met de kinderwa gen over de markt", herinnert Hartmann zich. „Ik zie hem ook wel eens in een restaurant zit ten." Het lijkt nu lang geleden dat Sebastian Vettel nog 'Baby-Schu- mi' werd genoemd. In 2008 was die bijnaam nog toepasselijk, toen de piepjonge Vettel (toen 21) de eerste Duitser was na zevenvou dig kampioen Michael Schuma cher, die een race wist te winnen. In een wagen die nota bene nau welijks mee kon komen. Precies zo'n Schumacheriaanse stunt. Naar zo'n stunt zal hij dit week end ook zoeken, als Vettel aan treedt op de Hockenheimring, een circuit waarop hij nog nooit een Formule i-race won. Want voorlopig zijn de Red Bulls nog niet snel genoeg om de Mercedes- sen bij te houden. Anno 2014 is Vettel viervoudig kampioen in de topklasse van de autosport, maar moet hij nog zijn vorm van voorgaande jaren zien te vinden. Maar Duitsland hoeft niet te wanhopen. Want Er dient zich met Nico Rosberg mogelijk een derde Duitse Fi-wereldkampi- oen aan. En dat in tien jaar tijd. Geen enkel land, zelfs Groot-Brit- tannië niet, doet ze dat na. Rosberg - zoon van de Finse Fi-kampioen Keke Rosberg en een Duitse moeder - racet nota be ne voor het Duitse fabrieksteam van Mercedes dat dit seizoen op permachtig is. Acht van de voor bije negen Grand Prix' hebben ze gewonnen. En niets duidt erop dat Rosberg - of teamgenoot Hamilton - de rest van het jaar veel ruimte zullen la ten voor de overige teams. Lewis Hamilton was gisteren al de snelste in de vrije trainingen. Hij zette zijn beste rondetijd neer in de middagsessie: 1.18,341. Hij was daarmee een fractie rapper dan zijn Duitse teamgenoot en WK-leider Nico Rosberg: 1.18,365. Kluitenberg betrekt vandaag een woning in Ocean Village, het ha vengedeelte van de Engelse stad Southampton. „Ik woon op vijf minuten rijden van het stadion en een kwartiertje rijden van ons trainingscomplex." En wat voor trainingscomplex. Kluitenberg: „Heeft 40 miljoen pond gekost. Als je daar rondwandelt, loopt het water je in de mond. Alles is aan wezig om voetballers zich zoveel mogelijk te laten ontwikkelen. Southampton staat bekend als dé talentenfabriek van Engeland. We zijn drie weken geleden met een groep van 27 spelers begonnen aan de voorbereiding. Daarvan zit ten tien jongens in de leeftijds groep van 18 tot 22 jaar. Dat zegt genoeg. Southampton lijkt qua fi losofie heel erg op Feyenoord: de jeugd is de basis." Kluitenberg werkte vorig seizoen bij Feyenoord, in de staf van Ro nald Koeman. Het tweetal werkte eerder reeds samen bij Vitesse, Benfica en AZ. „Er is in de loop der jaren een vertrouwensband tussen ons ontstaan", zegt Klui tenberg. „Ronald is een op en top professional die bij elke club zijn eigen staf wil inrichten. Toen hij me vroeg om met hem mee te gaan naar Southampton, hoefde ik daar geen moment over na te denken. Werken in de Premier League, schitterend toch? En dan ook nog met de broertjes Koe man. Die jongens genieten ook in Engeland veel aanzien. Zij maak ten deel uit van het enige Oranje dat een grote prijs won (EK 1988, red.). Geeft ze status." De broers Koeman nemen bij Southampton het roer over van de Argentijnse trainer Mauricio Pochettino, die naar Tottenham Hotspur is ver kast. Pochettino's erfenis: een achtste plaats in de Premier Lea gue, bewerkstelligd met verzorgd combinatievoetbal. „Een historische prestatie", weet Kluitenberg. „Diverse Southamp- ton-spelers werden international en hebben zich in de kijker ge speeld." Zoals de talentvolle ver dediger Luke Shaw, die voor circa dertig miljoen pond werd ver kocht aan Manchester United. Of spits Rickie Lambert, voor wie Li verpool bijna vijf miljoen pond over had. Southampton vulde de selectie aan met twee spelers uit de eredivisie: Graziano Pellè (Feyenoord) en Dusan Tadic (FCT- wente). „Met beide jongens heb ik gewerkt, ik ken ze goed. Ze pas sen prima bij het voetbal dat Sout hampton wil spelen." Vettel niet? Dan is er toch gewoon nog Nico Rosberg door Koen Verhelst r 1 Nico Rosberg, hier tijdens de training op Hockenheim, kan de derde Duitser in tien jaar worden die de wereldtitel behaalt in de Formule 1. foto VI Images 24 honderdsten scheidden Lewis Ha milton (1) en Nico Rosberg (2) van el kaar op de training. De twee zetten daarmee de toon voor de Grand Prix op Hockenheim van morgen. door Gert Kramer APELDOORN - Jan Kluitenberg noemt het een droom die uitkomt. De 51-jarige Apeldoorner is sinds drie weken fysiek trainer in de En gelse Premier League, bij Southam pton. Hij maakt deel uit van de staf van de broers Ronald (manager) en Erwin (eerste veldtrainer) Koeman. „Bijna alles is hier mogelijk." Graziano Pellè en Dusan Ta- dic passen prima bij het voetbal dat Southamton wil spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40