Vincenzo Nibali ziet er met Richie Porte weer een overboord kieperen 36 TOUR DE FRANCE In de eerste Alpenrit ontdekte Bauke Mollema dat het podium halen lastig wordt. Taaie krijger Laurens ten Dam krijgt verrassend genoeg de top tien in zicht. CHAMROUSSE - Bauke Mollema schokschouderde ouderwets op de grote plaat naar boven. Lau rens ten Dam beet zich als taaie krijger vast in ieder wiel dat hij te pakken kreeg. Een jaar nadat Nederland in de ban raakte van de Belkin-boys, leek het er giste ren even op dat de Bau&Lau- show weer door de Tour trok. Toch is er iets veranderd. Be stormden ze vorig jaar tijdens de eerste bergetappes van de Tour nog samen de top, dit keer gin gen ze ieder hun eigen weg op de Alpencol, die een week vol klimwerk inluidt. Ten Dam viel aan en Mollema bleef zitten. Met een onderling verschil van anderhalve minuut kwamen de twee snakkend naar adem boven in Chamrousse. Ten Dam werd naar de doping controle geleid, Mollema fietste hard door naar de teambus van Belkin. Honderden meters uit een vertelden ze ieder hun eigen verhaal van de zinderende, 18 ki lometer lange klim naar het ski station boven Grenoble. „Jullie weten toch hoe ik klim", reageer de Mollema lachend op de eerste vraag of het afzien was geweest. De noorderling nam een slok ijs koud water en ging met een koel- vest aan rustig door met uitrij den op de rollen. Geen spoortje van uitputting of teleurstelling. Hier keek een renner berustend terug op zijn eerste dag in de ber gen. „De mannen voor me wa ren te sterk, maar daarachter kon ik me goed handhaven", zei de nummer dertien die naar plek ze ven in het klassement opschoof. De hitte nodigde Mollema ook al niet uit eens lekker de aanval te zoeken. Ten Dam dacht daar ken nelijk anders over. „Ik wilde ook blijven zitten, maar ik kon me niet bedwingen", zei de 33-jarige Noord-Hollander over de vlucht naar voren op liefst 11 kilometer van de finish. Hij reageerde op een uitval van het duo Majka- König, dat ontsnapt was uit de tot vijftien uitgedunde voorste Ik dacht even over waar ik mee bezig was en zei toen: what the fuck, ik ga gewoon De rit naar Chamrousse was allerminst saai, maar de uitkomst kan de rest van de Tour wel eens veel minder wervelend maken. In plaats van een geslaagde aanval op Vincenzo Nibali verstevigde de Italiaan zijn plek namelijk fors. groep. Even keek Ten Dam om, alsof hij twijfelde. „Ik dacht even na over waar ik mee bezig was, maar zei toen tegen mezelf: what the fuck, ik ga gewoon." Hij bleef hangen. „Toen kwam gelukkig Nibali voorbij." Hij kon aanpikken bij de Italiaan en zijn volgers Valverde en Pinot. „Ik kon best lang volgen", zei hij trots. De achtste plek en de klim naar de twaalfde plek in het klas sement waren zijn beloning. Iedereen vroeg zich af of hij niet op Mollema had moeten wach ten. „Nee", zei Ten Dam. „Vanuit de wagen werd steeds geroepen dat ik door moest gaan." Opmer kelijk. Eerder, op de kasseien van Noord-Frankrijk, hadden Lars Boom en Sep Vanmarcke hun kopman eenzaam aan zijn lot overgelaten, nu moest Mollema zich in zijn eentje zien te redden tussen al zijn concurrenten. Bau vertelde 500 meter verderop echter dat hij het niet erg vond dat Lau hem in de steek had gela ten. En dat hij ook niet wist dat die ging aanvallen. „Dat mag hij op zijn eigen gevoel zelf bepalen. Ik vond het een mooie actie. Mij kwam het goed uit. Hoefde ik er achter geen kopwerk te doen." Mollema had het vanwege de hit te al zwaar genoeg. „Omdat ik zo veel vocht verloor, leek het of mijn benen ik brand stonden." De hitte leek Ten Dam niet te de ren. Ploegleider Merijn Zeeman noemde hem liefkozend 'die ouwe taaie krijger', die het toch weer had geflikt. „Ik heb gewoon hard gewerkt. En ik ben blij dat het er in de Tour weer uitkomt", zo klonk zijn reactie als een triomf op de mensen die aan hem waren gaan twijfelen. Zeeman noemde Ten Dam de verrassing van de dag. „Bauke be vestigt dat hij met de dag beter wordt." Nico Verhoeven vond het niet slecht. „Maar het was Ploeggenoot Mikel Nieve probeer de Porte op sleeptouw te nemen, maar de Australiër schudde het hoofd. Nibali droeg zijn ploegmaat Tanel Kangert op de gaskraan iets verder open te draaien en hup... daar ging er weer eentje over boord. En niet zomaar iemand. Porte is als erkend tijdrijder de man van wie Nibali in deze Tour nog het meest te vrezen had. „Ik denk dat hij in de problemen kwam door de hitte", reageerde de kopman van Astana op het plots wegvallen van de man die bij Sky de ondankbare taak had de rol van de uitgevallen kopman Chris Froome over te nemen. Porte verloor bijna negen minu ten. Niet alleen Nibali zette tevre den een streep door zijn naam. Ook de concurrenten voor de ove rige ereplaatsen waren blij dat ze weer een stapje dichter bij het po dium of de top vijf zijn gekomen. Nibali wist onmiddellijk wie de volgende man is die hij wat verder op achterstand moet zetten: Ale jandro Valverde. „Daarom ben ik in de laatste 6 kilometer bij hem weggesprongen", zei de Haai uit Si cilië. Hij reed in één ruk naar de beide koplopers, Leopold König en Rafal Majka, en wachtte daarna erg lang met de volgende versnel ling richting dagzege. „Ik wilde ook niet te veel energie verspelen", verklaarde hij die rust pauze. „Er komen in de laatste week nog genoeg zware ritten 'Al Lam gesp een rent kaai Pete naai ook had pod hen rusl woi gen hou hou Dat hoe reni koe rug ste de in. bes] Zeil dan den der; van Col de la Croix de Montvieux 24km La Frette 95km SAINT- ÉTIENNE Col de Paiaquit 152km le Tour CHAMROUSSE 197.5km Bau en Lau gaan hun eigen weg door Ad Pertijs Laurens ten Dam door Ad Pertijs I Richie Porte (rechts) weet als hij op minuten achterstand de finish op Chamrousse passeert dat hij kansloos is voor de eindzege, foto VI Images CHAMROUSSE - Met iets minder dan 13 kilometer te klimmen, rechtte Vincenzo Nibali zijn rug en keek achterom. Zag hij het goed? Ja, hij zag het goed. Sky-kopman Richie Porte kon het tempo van de voorste groep niet langer volgen op de klim naar Chamrousse. waa waa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36