Een kerkgenootschap dat overal meedoet Collectie met boerengoed verrijkt -mmr onnikenwerk SERVICE 31 Asteria College, Middelburg Middelburg:Mohamed El Hajoui, Engels kse2, Nederlands Kse2, Wiskunde ksei; Ronny van Zan ten, Engels kse2, Nederlands Kse2, Wiskunde ksei; Jeffrey Hart, wiskunde kse2; Vlissingen: Dayton BergraafEn gels kse2, Nederlands Kse2, Wis kunde ksei; Martin Morisson En gels kse3, Nederlands kse3, Wis kunde kse2; Jimmy Landman, En gels kse3; Marcello Tuhuleruw, Engels kse2, Nederlands Kse2; Kapelle: Yorick van Liere, Engels kse2, Nederlands kse2; Westkapelle: Anthonia Werk man, Engels kse2, nederlands Kse2; Terneuzen:Niek Koole, Engels kse2, Nederlands Kse3; Goes: Janiris Cruz, Engels kse2, nederlands Kse2; VSO de Argo, Terneuzen (Stichting Respont) VMBO Basis Beroeps, deelcerti ficaten: Bryan de Lobel, Stefan Mathiissen en Kira Schuurkamp VMBO Kader Beroeps, deelcerti ficaten: Kira Schuurkamp, Joyce ten Berge, Donavan D'Hert en Stefan Mathijssen VMBO Theoretische Leerweg, deelcertificaten: Elif Akbay, Roy Goos en Nikita van de Velde VMBO Theoretische Leerweg, diploma: Jetske Polderman enjor- di Malcontent Havo, deelcertificaten: Bart van der Heijden School de Vliethoeve, Kortgene (Stichting Respont) VMBO Theoretische Leerweg, diploma: Marijn Goud en Giovan ni Kint Acreon, Goes (Stichting Respont) VMBO Theoretische Leerweg, deelcertificaten: Massimo Hille- brand Mytylschool de Sprienke Digitale vaardigheden (basis vaardigheden tekstverwerken kse2): Soraya de Bruin (Kruinin- gen), Marilia Gonqalves Ayres (Oost Souburg) en Maikel Raas (Heinkenszand) Digitale vaardigheden (basis vaardigheden tekstverwerken kse4): Dylan van Hurck (Sas van Gent) Digitale vaardigheden (databa- GESLAAGDEN ffflHIOE lijOVAK MIDDELBURG - „Misschien bewaar de mijn vader de kleding zo liefde vol omdat de spullen hem aan vroeger herinnerden. En mis schien omdat ze hem een thuisge voel gaven", zegt Tini Eastman uit Canada. De Canadese is deze middag een van de eregasten van het Zeeuws Museum waar de viering van 200 jaar provincie Zeeland: Komen, gaan en terugkeren wordt ge vierd. Haar vader Jo Traas heeft een gro te verzameling mannen-, vrou wen- en kinderkleding van vervlo gen tijden geschonken aan het museum. Toen Jo Traas met zijn vrouw Marie in 1953 naar Canada vertrok, nam hij veel boerenkle ding mee. „Hij kon er geen af stand van doen", zegt Tini, zijn oudste dochter. „Het bewaren van mooie spullen zat in hem. Dat deed hij ook al toen hij nog in Baarland woonde." In Canada had Traas, die in 2010 overleed, de Zeeuwse damasten jakken (uit 1780) en hoerendrach ten in een hoek in een schuur in dekenkisten met veel mottenbal- len opgeslagen. „Als familie of vrienden uit Nederland overkwa men dan liet hij 'zijn schatten' zien. Hij was er maar wat trots op. Als hij nog zou leven, zou hij blij zijn, dat de kleding zo'n mooie plek in het museum heeft gekregen." De modeconservator Karina Leijnse van het museum, mocht de dozen enige tijd gele den met 'zoveel waardevolle' kle ding openmaken. „Het was een ca deau. En vandaag kreeg ik nog een boerenhoed. Het is een verrij king voor onze collectie." se kse4): Denise den Dunnen (Sluiskil), Jessica Mailinger (Oost-Souburg) Digitale vaardigheden (spreads heet kse4): Stenn de Frel (Ter- neuzen) VMBO-T certificaten: Jessica Mailinger (Oost Souburg), Nicole Bijl (Sint Maartensdijk), Stenn de Frel (Terneuzen) en Chelsea Wondergem (Oost-Souburg) VMBO-T diploma sector econo mie: Yannick Willems (Middel burg) VMBO-B certificaten: Denise den Dunnen (Sluiskil) en Guus van der Linde (Dreischor) VCA: Sanne van Langevelde (Ter neuzen), Laura Lastdrager (Kou- dekerke), Jelco van Adrichem (Steenbergen), Dominique But (Middelburg) en Kevin Joziasse (Oost-Souburg). Auris College Goes Basisveiligheid VCA: Benjamin Bax (Kortgene), Davy Engelgeer, Dylan de Feijter, Erwin Jobse (Colijnsplaat), Noah Oppeneer (Terneuzen), Karlo de Ridder (Ar- nemuiden), Danny van de Sande ('s-Heer Hendrikskinderen),Da ley Schuurman (Terneuzen) en Ilias Wielemaker Middelburg) Certificaat Woonhulp (van Cali- bris): Christine Bax (Kortgene), Elvera Raas (Lewedorp) en Mir jam Schot (Sint Annaland) Veiligheidscertificaat Vorkhef truck: Benjamin Bax (Kortgene), Dylan Leijdekker (Goes), Wesley Maljaars ('s-Gravenpolder), Karlo de Ridder (Arnemuiden), Jordy van Spaandonk (Tholen), Jordy Scheepbouwer (Kapelle) en Mel- chior Sparnaaij (Scherpenisse) Werken in de Kinderopvang: Denise Poot Schoonmaak in de Groothuis houding: Shynna Lee Provoost, Michella Uberfeld, Jordy Scheep bouwer, Sienna Houtekamer en Tamara van Oosten Lasdiploma Benjamin Bax (Kortgene), Dylan Leydekker (Goes) en Wesley Mal jaars ('s- Gravenpolder) Kenniscentrum Handel, Certifi caat Orderverzamelaar: Michael te Kiefte (Middelburg) en Keanu Tikitau (Middelburg) mer dat er weer een kerk sluit. CGK is juist een kerk die overal meedoet zo wel in de refo-hoek als in de andere kerken. Hopelijk vinden de leden een goed onder komen." In die reactie schuilt veel waars. De CGK vervult op veel plaatsen een kruispuntfunctie. Het is een kerk met vleugels die wat dat be treft lijkt op de Nederlandse Her vormde Kerk, die opging in de PKN. Er is een rechterflank, die tot de bevindelijke richting be hoort, compleet met Statenverta ling van de Bijbel. Andere leden worden gerekend tot de evangeli sche richting. Daarbij hoort zin*- gen uit de bundel Opwekking, al dan niet begeleid met handge klap. Veel leden kun je scharen on der de orthodoxe richting, van ta melijk streng tot heel rekkelijk. De CGK telde per 1 januari van dit jaar 73.692 leden. Qua grootte is de CGK het vierde protestantse kerkgenootschap in Nederland na de PKN, de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt en de Gerefor meerde Gemeenten. De laatste jaren worden de deu ren binnen de CGK steeds verder opengegooid. Predikanten van an dere kerken mogen nu onder voor waarden de kansel op van de CGK. In Vlissingen werd nauw sa mengewerkt met de plaatselijke Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Deze week werd bekend dat sa mensmelting uitblijft. Het aantal leden is sterk teruggelopen, zodat zelfstandig voortbestaan vrijwel onmogelijk is. En zo verdwijnt er weer een kerk uit de stad die een halve eeuw geleden al gold als een van de meest onkerkelijke na Amsterdam. De secularisatie in de rest van Zee land liep flink achter op de rest van Nederland, maar maakt nu een inhaalslag door. Zo zullen in het oosten van Zeeuws-Vlaande- ren volgend jaar nog slechts twee van de huidige tien RK-kerken open zijn. Volgens de voorstellen zijn dat die van Groenendijk en Hulst. Dit betekent dat in het zui den van de streek alle kerken slui ten. Vanuit Koewacht klonk bij het bekend worden van de plan nen direct protest. Intussen pro beert een actiegroep om het voort bestaan van de parochie veilig te stellen. Een opmerkelijk initiatief, want elders, bijvoorbeeld in de Ka naalzone, sloten kerken zonder veel protest. Eind 2014 is duidelijk of het verzet in Koewacht leidt tot het beoogde resultaat. Maar ook al blijft dit bedehuis wellicht open, het oosten van Zeeuws-Vlaanderen zal vanaf 2015 een kerkarme streek zijn. Meer over dit thema op het web- log. Daar staat ook welke gebou wen deze zomer zijn te bezichti gen. Klik op de knop 'Ga eens kij ken in de kerk'. meer duidelijk worden wat de eco nomische spin off is voor Zeeland. Voor deze stap kunnen Cavak en Van Scheyen rekenen op 15.000 euro, beschikbaar gesteld door ZigZag (Zeeuwse innovatie groep/Zeeuwse aanjaag groep.). Van Oyen: „We breiden uit met workshopsweekends om cast en créw kennis te laten niaken met de filmindustrie. Ons uitbrei dingsprogramma heet Film- workZ. We hebben er alle vertrou wen in dat het Zeeuwse produc tiehuis er komt omdat we werken met mensen die affiniteit hebben met film en die veel kennis heb ben." De onttrekking van het zoveelste kerkge bouw in Vlissingen, dit keer de Christe lijke Gereformeerde Kerk (CGK) aan de Kasteelstraat, leidde deze week tot uiteenlopen de reacties, waaronder deze: „Jam- ZATERDAG 19 JULI 2014 door Edith Ramakers www.pzc.nl/monnikenwerk Zeeuwse talenten krijgen van Cavak begeleiding van (semi)professionals bij het maken van een film. foto Cavak door Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31