N I 'Ze vinden het zo leuk, dat ze vergeten dat ze op school zitten' I I 66 In ons zwembad merken we het meteen als het mooi weer is. Er zijn veel stranden in de buurt 24 WALCHEREN EXPERIMENT De openingstijden van het Vrijburgbad in Vlissingen hangen deze zomer af van het weer buiten. VLISSINGEN - Zomer in Zeeland, dat is spelen op het strand en zwemmen in zee. Maar er zijn mensen die niet houden van zout water, en een hekel hebben aan zand tussen hun tenen. Naar het zwembad dan? Ja, maar niet als het heel mooi weer is, want dan is het zwembad juist dicht. Het Vrijburgbad op de grens van Vlis singen en Middelburg heeft sinds deze week een nieuw beleid voor openingstijden. In de zomer gaat het binnenrecreatiebad dicht als het 25 graden of warmer is, of extra open als het slecht weer is. „Wij merken het meteen als het mooi weer is. Er zijn veel goede stranden in de buurt. Dus als het buiten warm is, hebben wij eigen lijk geen bezoekers binnen. Maar er is wel veel personeel aanwezig en we maken dan grote kosten", verklaart locatiemanager Joni Eu- verman. „We willen het aanbod beter afstemmen op de vraag en meebewegen met het weer." Volgens Eu verman zijn de ervarin gen al jaren hetzelfde. Dat het zwembad minder geld binnen krijgt van de gemeenten - die zijn gestopt met schoolzwemmen en minder subsidie geven - speelt daarom geen rol. „Het is finan cieel inderdaad lastiger geworden voor ons. Maar los daarvan zou ik hier toch naar gekeken hebben. Ik ben in januari bij het Vrijburgbad begonnen en het is bedrijfsmatig een logische maatregel." De weersafhankelijke openingstij den zijn ingegaan op maandag 14 juli en eindigen op zondag 24 au gustus. Het is een proef. Die moet in feite de onderbouwing opleve ren voor de ervaring van de afgelo pen jaren. Toen is niet gemeten hoeveel bezoekers er op warme en koude dagen waren. Euver- man: „We houden nu in profielen bij hoeveel bezoekers er zijn ten opzichte van het weer. Onze erva ring is dat er een direct verband is: mooi weer betekent minder be zoekers, slecht weer betekent meer bezoekers." De vraag is wel of deze zomer de juiste cijfers oplevert. Immers, het Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl zwembad is dicht met mooi weer, dus er kan dan ook niet worden gezwommen - op het baantjes- zwemmen na. Bovendien bestaat het risico dat potentiële zwem mers niet de moeite nemen te kij ken of het zwembad 'gewoon open', extra open of dicht is en maar helemaal niet komen. „Ik kan me voorstellen dat men sen het soms lastig vinden, maar ik denk niet dat het mensen er van weerhoudt om te komen", verwacht Euverman. „Bij mooi weer kwamen ze al niet, bij ge woon weer verandert er niets en bij slecht weer is de kans altijd al groter dat ze komen en dan bie den we zelfs meer activiteiten aan, dus daar hebben ze alleen maar voordeel bij." De criteria zijn bovendien scherp omschreven en duidelijk voor ie dereen, vindt hij. „Bij 25 graden en onbewolkt weer gaan we dicht. Bij 24 graden zijn we dus gewoon open. En het weercijfer zes bij slecht weer is ook helder. De website weeronline geeft elke dag een beoordeling, dus daarop en op onze site kun je zien welk cijfer het weer krijgt." In de eerste week van de proef met weersafhankelijke openings tijden was het Vrijburgbad al twee dagen dicht: donderdag en vrijdag was het te mooi weer om binnen te zwemmen. De vrijdag kreeg bijvoorbeeld het weercijfer 9 op weeronline.nl. Zaterdag krijgt ook een 8 (31 graden), dus dan is het zwembad ook dicht. Voor zondag wordt het weercijfer 7 voorspeld, maar ook een tempe ratuur van 24 graden. Dat is lager dan de norm en dus is het Vrij burgbad dan 'gewoon' open. WEERSAFHANKELIJKE OPENINGSTIJDEN Even was het onzeker of de Zo merschool door kon gaan. Het pro ject, en dus ook de subsidie, van het ministerie duurde maar vier jaar en kwam vorig jaar ten einde. Maar omdat de gemeente Vlissin gen nog geld vond in een potje voor onderwijsachterstanden kon de Zomerschool worden voortge zet. Mits alle scholen, en dus niet alleen die van De Combinatie, mee mochten doen. Alleen maar goed, vond Zomer schooldirecteur Kimberley Steren- borg. Zij schreef vijftien basisscho len aan en kreeg aanmeldingen van 53 leerlingen van zeven scho len: de Frans Naerebout, Houtuyn- Vlieger, 't Vlot, Ravenstein, Sint Jozef en 't Kompas in Souburg. Opvallend genoeg niemand van scholen als Louise de Colligny, Theo Thijssen of de VSV. „Terwijl daar ook vast leerlingen met on derwijsachterstanden zijn. Maar ik denk dat het komt omdat de Zo merschool nog niet bij iedereen bekend is. Zoiets moet groeien via mond-tot-mondreclame." Aan de Zomerschool kan het niet liggen, denkt Sterenborg, die in het dagelijks leven lesgeeft op 't Kompas. „De Zomerschool is niet alleen leerzaam, maar ook heel erg leuk. Kinderen leren bij over taal en rekenen, maar op een heel levensechte manier. Door bijvoor beeld zelf hun duim te meten in een les over het metrieke stelsel. Kinderen voelen zich heel knap en omdat we ook zo veel leuke dingen doen, komen ze graag te rug. Ze hebben eigenlijk niet eens door dat ze op school zitten." Juist bij mooi weer gaat het zwembad dicht door Maurits Sep Joni Euverman, Vrijburgbad i Bij warm weer is het Vrijburgbad dicht foto Lex de Meester Het Vrijburgbad in Vlissingen past in de zomer de openingstijden aan naargelang het mooier of slechter weer is. Als het erg mooi weer is, gaat het bad minder open. Dat gebeurt als het 25 graden of warmer is en er geen bewolking is. Richtlijn is de website weeropwalcheren.nl. Dan is het recreatiebad dicht; baantjes- zwemmen is beperkt mogelijk; aquasportlessen gaan in ieder ge val door. Als het slecht weer is, gaan er juist meer voorzieningen open. Dat ge beurt bij een weercijfer 6 of lager. De berekening gaat uit van een 10 en er gaat steeds een punt af voor verslechterende omstandigheden zoals wind, regen. Het Vrijburgbad houdt als richtlijn de beoordeling door www.weeronline.nl aan. Dan wordt het Spetterpretprogramma toegevoegd. Bij 'normaal weer1 is het zwembad open op weekdagen van 10.00 tot 18.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 17.00 uur. Kijk voor actuele openingstijden op www.optisport.nl/vrijburgbad. Gortstraat 28 4331 LC Middelburg 0118 617652 www.bovenenbeneden.nl door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Niet alle kinderen han gen deze vakantie rond op straat of strand. Er zijn er ook die naar school gaan. Vrijwillig. Sommigen al voor het derde jaar. De Zomer school is niet meer weg te denken uit Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24