8 IlNDE Overijverige politieman zwaait ook in vrije tijd met bonnenboek iïL,. PZC Vliegramp 1 22 ZEELAND REÜNIE VAN VERTROKKEN ZEEUWEN Marianne en Sonja Maaskant lieten Zeeland achter zich om de wijde wereld in te gaan. 66 Als je iets meer wilde, moest je Zeeland uit En dat deed ik op mijn 19e <v zaterdag et verbijstering heb ik donderdag avond naar de beel den van de vlieg ramp zitten kijken. Met de voet bal nog in mijn hoofd moest ik even denken aan het EK van 2012, toen vlogen er nog duizen den Nederlanders naar Oost- Oekraïne om de wedstrijden van het Nederlands elftal te be zoeken. Twee jaar later is het oorlogsgebied en halen rebel len het verkeerde vliegtuig neer. Op Schiphol werden die avond mensen geïnterviewd die de volgende vlucht naar Kuala Lumpur hadden. Alsof je na een ongeval met een camera langs de weg gaat staan en aan passerende automobilisten gaat vragen hoe ze tegen de rit over die weg aankijken. De reizigers reageerden opvallend nuchter, de kans op zo'n ongeluk is zo klein, dat ze niet bang waren, op de weg is het gevaarlijker. Dat is ook zo, het aantal ver keersslachtoffers in Nederland bedraagt jaarlijks net zoveel als twee neergestorte vliegtuigen. Toch vind ik het opvallend dat mensen eigenlijk heel weinig over hun vliegreis weten. Ook de mensen op de volgende vlucht wisten volgens mij niet of ze nog over oorlogsgebied zouden vliegen. Als je in de au to stapt, word je vooraf volop geïnformeerd, via borden aan de weg en via de radio krijg je door waar het gevaarlijk is, of je beter om kan rijden, of er fi les zijn, ga zo maar door. Maar wat weet je vooraf eigenlijk van je vliegreis? Stel dat ze tegen u zouden zeg gen: We vliegen vandaag over Oost-Oekraïne, daar is het on rustig, daar wordt af en toe met raketten een vliegtuig neerge haald, tot 7 kilometer is het vliegruim gesloten, maar wij vliegen een paar kilometer daar boven. Zou u dan instappen? Ik niet. En horen ze het u niet vooraf te vertellen? Inmiddels wordt het vliegverkeer omge leid. En je kunt wel willen we ten wie nu precies dit vliegtuig heeft neergehaald waarvan ik vrees dat we dit nooit zullen weten, maar ik vind het ant woord op de vraag of hier geen onverantwoorde risico's wor den genomen voor de toe komst eigenlijk veel belangrij ker. J k ri i M -vj ff' - M 0 3;, - 1 JC 1 MIDDELBURG - waar klinkt des Leeuwen forsche stem; 'Ik worstel moedig en ontzwem!" Ja, die re gels van het Zeeuwse volkslied zingen de dames nog moeiteloos uit het hoofd mee. „Dat hebben we vast ooit op school geleerd." Zeker weten doen de zusjes Ma rianne en Sonja Maaskant het niet meer. Maar ja, het is dan ook alweer een hele poos geleden dat ze Zeeland achter zich lieten. Hier op de reünie voor Zeeuwen die uit Zeeland zijn vertrokken ko men weer herinneringen boven. Ze verkneukelen zich op een snik heet Abdijplein over de Zeeuwse stofjes en de klederdrachten. „Ja, ja, in onze tijd zag je in ons dorp - Oost- en West-Souburg - veel mensen ermee op straat lo pen." Marianne (69) en Sonja (68) wo nen tegenwoordig in hartje Rot terdam. Ze hebben ooit hun bie zen gepakt om Vooruit te ko men'. „Er gebeurde toen niets in Zeeland", vertelt Sonja, oud-jour nalist voor de Stem en het Vrije Volk. „Als je-iets meer wilde, moest je Zeeland uit. En dat deed ik dan ook op mijn 19e." Zus Marianne knikt instemmend. „Ik wilde naar de sociale acade mie. Die had je in Zeeland niet en dus ging ik op mijn 23e naar Rot terdam. Na mijn studie had ik ge lijk werk en daarom ben ik in Rot- fi terdam gebleven." Natuurlijk, fa milie trekt en dus komen ze nog regelmatig naar de provincie. „On ze broer woont hier", vertelt Ma rianne. „Hij las op internet een be richt over de reünie en heeft ons ingeseind. Het leek ons wel leuk om te gaan. Bovendien hadden we nog een vrij kaartje voor de trein. Nu we er toch zijn, hebben we er gelijk maar een familiereü nie van gemaakt." Sinds het overlijden van moeder komen ze minder vaak in Zee land. Maar toch nog steeds regel matig. „We zijn dit jaar al een keer of drie hier geweest." Of ze zich nog Zeeuw voelen? Ja en nee. „Ik voel me wel Zeeuw, maar net zo goed Rotterdammer", zegt Marianne resoluut. „Ik weet niet of ik nu een Zeeuwse Rotter dammer ben of een Rotterdamse Zeeuw. Ik geloof niet zo in een Zeeuwse identiteit. Identiteit ver andert steeds doordat nieuwe mensen komen. Ik voel me meer wereldburger. Drie jaar lang heb ik in Nicaragua gewerkt. Toen merkte ik dat het een voordeel is om te weten hoe het voelt om een minderheid te zijn. Want in Souburg waren we socialisten in een gereformeerde gemeenschap. We lazen thuis het Vrije Volk en niet de PZC. We waren eigenwijs en niet van direct trouwen en kindjes krijgen. Dan hoorde je er in die tijd niet echt bij." Zeker, ze vinden het leuk om in Zeeland te zijn. Maar ze verheu gen zich er net zo op om 's avonds de trein naar Rotterdam CS te pakken. „Ik woon in het cen trum van Rotterdam, in een heel actieve wijk. Rotterdam wordt steeds mooier. Als ik echt naar Middelburg of zo zou moeten ver huizen, zou ik er denk ik best kun nen aarden." Even denkt ze na. „Terug naar Zeeland?", herhaalt Marianne de vraag hardop. „Echt niet. Niet vrij willig." Omnischool Franck van Borssele door Nadia Berkelder 882-1883 Borssele Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. De Ombudsman geeft naar aanlei ding van de zaak een aanbeveling aan de Nationale Politie: agenten die in hun vrije tijd boetes uit schrijven moeten zich uiterst te rughoudend opstellen als ze zelf partij zijn in het geschil, zegt de Ombudsman. Die beoordeelt het gedrag van de fietsende inspec teur als 'niet behoorlijk'. „De klacht is gegrond wegens schen ding van het vereiste van integri teit." De klacht was ingediend door de Middelburger Fred Quaak. Die kreeg het in 2010 aan de stok met een wielrenner die - naar later bleek - inspecteur bij de politie was. Quaak stond stil op een kruising; de wielrenner die langs fietste vond dat Quaak met zijn pick-up truck het verkeer in gevaar bracht. Er volgde een - on vriendelijke - woordenwisseling en de wielrenner zei dat hij bij de politie zat. Hij legitimeerde zich echter niet. Een dag later werd Quaak door de zelfde man telefonisch verhoord. De inspecteur in kwestie maakte ook het proces-verbaal. Quaak werd vervolgd voor het in gevaar brengen van het verkeer, beledi ging en bedreiging. De rechter sprak Quaak vrij, maar die wilde meer dan genoegdoening. Nadat Quaak zijn verhaal had gedaan in de krant, meldde zich iemand met een vergelijkbare ervaring met de fietsende politieman. De man is inmiddels met pensioen. Quaak heeft na de uitspraak van de rechter een klacht ingediend bij de politie zelf. Daar kreeg hij slechts gelijk van toenmalig korps beheerder Jan Lonink. Vervolgens stapte hij naar de Ombudsman. Maikel Harte M Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Oer. "Wnï Cl» v jC '-.0/3 fat .K),-yi at> -vv *er* Gemaakt door: Weronika, Silvan, Amy, Raul en Kevin Terug naar hier? Echt niet door Jeffrey Kutterink Sonja Maaskant ll Marianne (links) en Sonja Maaskant. UNIVERSITY IEWCES MIDDELBURG - De Nationale Om budsman heeft de politie Zeeland een tik op de vingers gegeven in de zaak van de fietsende politie- inspecteur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22