Bankiertje spelen voor gevorderden met geld Soms maakt geld wél gelukkig 16 WERKEN Vermogende Nederlanders mogen nog het hele jaar belastingvrij een ton schenken als de ontvan ger dat geld in zijn woning steekt. Maar hoewel niet iedereen ban kier wil worden, is een lening ver strekken toch vaak aantrekkelijker dan schenken. Wil je een familielid of vriend hel pen bij de aanschaf van een wo ning, dan bestaat de mogelijkheid deze een hypotheek te verstrek ken. Voordeel is dat je het geld - in tegenstelling tot bij een schen king - niet definitief kwijt bent en óók nog een aantrekkelijke ren te kunt opstrijken. Omdat deze constructie vaak voorkomt bij ouders en kinderen, wordt ook wel gesproken van een familie- bank of familielening. De spelre gels zijn dezelfde als bij een gewo ne hypotheek. Zo moet gewoon rente worden betaald. Het rente percentage moet schriftelijk vast gelegd worden en marktconform zijn. De geldverstrekker ontvangt dus een aantrekkelijke rente over zijn spaargeld, terwijl de rente-inkom sten niet zijn belast. De ontvan ger mag de betaalde rente ge woon aftrekken. De hypotheek zelf ziet de fiscus wel als vorde ring. Deze moet je daarom bij de inkomstenbelasting aangeven ip box 3. De 'nieuwe' hypotheekre- gels zijn ook van toepassing op de familielening. Een hypotheek moet sinds vorig jaar in maximaal dertig jaar tijd volledig worden te rugbetaald om in aanmerking te komen voor hypotheekrenteaf trek. Ook moet de lening annuïtair of lineair worden afgelost. Bij een an- nuïtaire hypotheek betaal je - bij gelijkblijvende rente - een vast be drag, maar verandert de verhou ding van rente en aflossing gedu rende de looptijd doordat de schuld steeds kleiner wordt. Bij een lineaire hypotheek betaal je el ke maand een gelijk deel aan aflos sing en aan rente. Een familielening tussen ouders en kinderen heeft nog een extra voordeeltje: heeft je kind moeite om de maandlasten op te breng en, dan bestaat de mogelijkheid jaarlijks een bedrag terug te schenken. Let er hierbij wel op dat deze schenking helemaal los staat van de lening. „Schenk het bedrag dus op een ander tijdstip, bijvoorbeeld bij een verjaardag of met kerst", tipt André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. Er zijn maar weinig Nederlanders die zo een paar ton op de plank hebben liggen. Vaak zal de huizen koper dus ook nog een lening bij de bank moeten afsluiten. Veel ouders denken dat hun kind door de familielening een duurder Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op mijn dochter Stacey. Voor haar doe ik alles. Ik wil dat ze naar een goede school gaat, dat ze de beste spullen heeft en van het leven geniet. Misschien verwen ik haar te veel, maar daar ben ik nu eenmaal vader voor. Dus van mij mag ze op ballet, op paardrijden en op zwemmen tegelijk. Dan maakt het me niet uit wat het kost. „Ze zeggen wel dat geld niet ge lukkig maakt, maar als je je kind van dat soort dingen ziet genie ten, ben ik blij. En dan denk ik: soms maakt geld dus wél geluk kig." Waarop kun je best bezuinigen? „Op mijn auto's. Ik heb vroeger met grote bakken gereden. Die slurpten brandstof en kostten me kapitalen aan wegenbelasting en verzekering. En dan heb ik het nog niet eens over de afschrij ving. Nu heb ik een camper die zó oud is, dat ik er geen wegenbelas ting voor hoef te betalen. Ook rij ik in een Mercedes 280 coupé. Een zescilinder uit 1981. Hij ge bruikt wel wat meer benzine, maar omdat hij zo oud is, valt hij buiten de wegenbelasting. Dat scheelt een stuk." Wat was je grootste miskoop? „Een BMW uit de 7-serie. Een prachtig, groot ding. Hij reed ook prima. Maar duur, jongen! Duur! Ik heb hem zes maanden gehad. In die tijd was ik 8.000 euro kwijt aan wegenbelasting en diesel. Tel daar ook nog eens een kapitaal aan afschrijving bij op en je weet waarom ik op die oldtimer van Mercedes ben overgestapt." Wat was je beste aankoop? „Mijn huis in Hoorn. Het is in 2003 gebouwd aan de rand van de Hoornse binnenstad. Van buiten lijkt het een monumen taal stulpje, maar van binnen heeft alles het gemak van nu. Er zit een lekkere tuin bij en binnen heb ik een eigen mu- ziekstudio en een eigen ta toeagestudio. Daarom kan ik thuis helemaal mijn ei kwijt. Het is echt de plek waar ik ge lukkig ben." Wat wil je nog kopen? „Ik denk erover ooit een keer een nieuwe geluidsstudio on der mijn huis te laten bouwen. Vrienden vertelden me dat je zo'n kant-en-klare betonnen bak kunt laten ingraven voor niet al te veel geld. Het zal wel een hele klus worden, maar het lijkt me gaaf die extra ruim te te hebben. Ik zie het hele maal voor me: een enorm hok van 10 bij 10 meter dat hele maal geluiddicht is, zodat ik er ondergronds helemaal uit mijn dak kan gaan. Gaaf toch?" Het is een opmerkelijke jongen, die Ben Saun ders. De beste omschrij ving is misschien wel: ru we bolster, blanke pit. Van onder tot boven vol tatoeages, maar de aandoenlijke glimlach van een schooljochie. Als zanger werd hij uitgeroepen tot de eerste Voice of Holland. Nu gaat hij de theaters in met een concertreeks waarbij hij ook fans tatoeëert. In zijn woon plaats Hoorn vertelt hij over geld en goed. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar (:cl geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale beroemdheid. Vandaag Ben Saunders. Ben Saunders foto HH beeld Getty Images/ beeldbewerking Ronald Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16