Roem van Yerseke snelste groeier in Zeeuwse food Hf Peter Langhout Reizen Profiteren van Duitse kolenvraag ECONOMIE 13 HAVENBEDRIJF ROTTERDAM De Rotterdamse haven gaat nu snel groeien, zegt directievoorzitter Allard Castelein. €869 Ifde uit art- :ap- aris we- nd- eu- ren ko dde en- van de ens opt bij „In >or- gen van lar- lere gen ie- we- dat ten. ïsel ital kse /eel len. ven iks- nit- Het Yersekse bedrijf staat op plaats 16 in een Nederlandse lijst van veertig foodbedrijven die puik presteren. De lijst is samen gesteld door Capitalmind. Het onderzoeksbureau keek naar voedselproducerende bedrijven met een omzet van minstens 5 miljoen euro, die hun hoofdkan toor in Nederland hebben. Beurs genoteerde bedrijven zijn buiten de lijst gelaten. Roem van Yerseke zag de omzet stijgen van bijna 34 miljoen euro in 2010 naar bijna 40 miljoen in 2012. Dat succes is mede te dan ken aan nieuwe producten zoals de magnetronmossel. Vorig jaar stond Roem van Yerseke nog niet op de lijst. Andere Zeeuwse bedrijven die tot de veertig fabuleuze voedselpro ducenten behoren, zijn conserven- fabriek Coroos International (op de 32-ste plaats) in Kapelle en pro ducent van bakkerijgrondstoffen Zeelandia in Zierikzee (op de 34-ste plaats). Als beste is geëindigd kipverwer ker Plukon uit het Gelderse We- zep. Als begin volgend jaar de Tweede Maasvlakte klaar is om de eerste container schepen te ontvangen, zal de groei van de Rotterdam se haven toenemen. Dat is de stellige overtuiging van Allard Castelein (1958), sinds 1 januari di rectievoorzitter van het Rotterdams Haven bedrijf. Het eerste halfjaar (zie kader) bleef de groei beperkt tot 0,6 procent. Voor heel 2014 voorziet Castelein een groei van 1 procent. Kunt u verklaren waarom Antwerpen, de gro te concurrent, veel harder groeit? Daar was de groei 2,7 procent. In Rotterdam slechts 0,6 pro cent. „Ja, vrij eenvoudig. Rotterdam is heel sterk in olie en olieproducten. Dat maakt 45 pro cent uit van het totale volume. Als het in die sector even wat minder gaat, zie je dat direct terug in de cijfers. Er is nu groei in kolen, ertsen en de containersector. Maar omdat olie zo belangrijk is, valt het totale cijfer wat lager uit. Daar komt bij dat Ant werpen vorig jaar een gloednieuwe olieter- minal in gebruik heeft genomen van Vitol. Antwerpen kent nu een stevige groei, dat gaan wij straks zien als de Tweede Maas vlakte operationeel is. Die geeft ons nieu we ruimte voor groei." Wanneer is de Tweede Maasvlakte klaar? „Begin volgend jaar. Op dit moment wor den de voorzieningen aangelegd. Het komt allemaal precies op het goede moment. De bescheiden groei van het begin van het jaar neemt alleen maar toe. De haven ligt be hoorlijk vol. De groei in de containerover slag neemt sinds april sterk toe. Op dit mo ment zitten we op zo'n 5 procent groei in de containeroverslag." Is de Rotterdamse haven op dit moment niet te afhankelijk van fossiele brandstoffen? „Nee, dat zou ik niet zo zeggen. De Rotter damse haven is veelzijdiger dan welke an dere haven en we hebben meer mogelijkhe den dan andere havens. We richten ons niet alleen op de bestaande industrie, maar we mikken ook op zaken als LNG (Liquid De overslag in de Rotterdamse haven groei de in de eerste zes maanden van dit jaar met 0,6 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2013. In totaal werd 221,1 miljoen ton overgeslagen. De omzet steeg met 3 pro cent tot 324 miljoen euro, het netto resul taat steeg licht van 118 naar 119 miljoen eu ro. In de diverse productgroepen zag het ha venbedrijf grote verschillen. Zo ging de overslag van nat massagoed (onder meer ruwe olie en olieproducten) met 5,2 pro cent omlaag. Dat heeft te maken met de la ge vraag naar olieproducten in Europa en de concurrentie met het goedkope schalie- gas uit de VS. Het droge massagoed (erts, schroot, kolen, agribulk) ging daarentegen met 8,8 procent omhoog. De Europese staal industrie is nog niet hersteld. De doorvoer van kolen naar met name Duitsland steeg fors als gevolg van de sluiting van mijnen in Duitsland en de opening van nieuwe ko lencentrales. Vooral in april, mei en juni nam de overslag van containers sterk toe. „Op maandbasis een groei van zo'n 5 tot 6 procent", aldus directeur Allard Castelein. Zegt u daarmee dat Rotterdam in een veran deringsfase zit? „In Rotterdam moeten we niet bang zijn om te zeggen dat we doorgaan met het oude, en zoeken naar nieuwe middelen om handel en dus werkgelegenheid binnen te halen." Hoe zit het met de afvoer naar het achter land? Je kan wel veel containers en bulk bin nen halen, het moet ook nog eens naar de af nemers. „We zitten aan tafel met Keyrail en Prorail om het goederenvervoer per spoor opti maal te krijgen. We praten met de Duitsers over hoe we zonder problemen het derde spoor (de verlenging van de Betuwelijn, red.) kunnen laten aanleggen. Ik erken dat in Hamburg de ontsluiting via het spoor een stuk beter is dan hier. Daar ben ik wel Natural Gas, red.) voor de scheepvaart, bio massa voor de petrochemie en het efficiënt omgaan met restproducten als stroom, stoom en warmte. Dat gaan we leveren aan Den Haag, Leiden en Rotterdam, en CO2 aan de kassen." De alliantie van de drie grootste reders van containerschepen (Maersk, MSC en CMA-CGM) is afgeblazen. Nu komen er twee allianties, die van Maersk en MSC, en van CMA-CGM met China Shipping. Wat bete kent dat voor Rotterdam? „Het betekent dat die reders efficiënter met grotere schepen gaan varen. En daar hebben wij de Tweede Maasvlakte voor aangelegd. We krijgen wellicht in de toe komst wat minder containerschepen, maar veel meer vracht." ZATERDAG 19 JULI 2014 10 of 17-daagse busreis Kroatië compleet v.a. 10-daagse busreis Toscane compleet v.a. Inclusief Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 WEGENER29 Wachten op Tweede Maasvlakte YERSEKE - Schelpdierverwerker Roem van Yerseke is het snelst groeiende bedrijf in de Zeeuwse voedingsindustrie. door Wilko Voordouw Inclusief Verblijf in hotel Varazdin op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Rijeka, Opatija, Plitvice Meren o.l.v. een gids, Porec, Rovinj, Krk o.l.v. een gids, de grotten van Postojna Reiscode: BE39278 Vertrek van aug. t/m okt. of BE39282 17-daagse rondreis Portugal en Spanje Verblijf in hotel Prati op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Welkomstdrankje Excursiepakket t.w.v. C 55,- o.a. naar een wijnproeverij, San Gimignano, Siena. Florence o.l.v. een gids, Lucca o.l.v. een gids, Pisa Reiscode: Vertrek van aug. t/m okt. BE4093i^ Inclusief f 1 Verblijf in diverse middenklasse f hotels op basis van halfpension f Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 80.- o.a. naar Burgos, Salamanca, net Bucacopark, Coimbra, Aveiro, Lissabon, Sevilla, Barcelona o.l.v. I een gids, Córdoba, Fatima Reiscode: I Vertrek 12 sept. en 3 okt. BE39325 f compleet v.a. eens jaloers op." H Allard Castelein foto Arie Kievit/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13