Premier Renzi faalt en blijft razend populair Turkse straten overgenomen BUITENLAND 11 Obama bezorgd over escalatie WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama heeft gis teren zijn zorg geuit over escala tie van het geweld in de Ga- zastrook. Hij zei te hopen dat Is raël blijft proberen zo min moge lijk burgerslachtoffers te maken. Obama zei dat hij met de Israëli sche premier Benjamin Netanya hu had gesproken en hem had ge zegd dat de VS het recht van Is raël om zich te verdedigen, onder steunen. Netanyahu verklaarde gisteren dat Israël zich klaar maakt om het offensief in de Ga- zastrook sterk uit te breiden. „Mijn instructies zijn de mogelijk heid voor te bereiden van een aan zienlijke uitbreiding van het grondoffensief, en het leger is nu daarmee bezig." Het grondoffen sief volgde op anderhalve week van Israëlische luchtaanvallen. tegemoet wordt gekomen en Egypte onder één hoedje speelt met Israël. De wensen van de strijdende par tijen liggen ver uit elkaar. Israël wil een einde aan de raket beschietingen vanuit Gaza, Ha rnas staat op opheffing van de to tale blokkade van de Gazastrook en vrijlating van tientallen Ha- masleden die de afgelopen weken door Israël werden opgepakt. We gens veiligheidsredenen en om wille van de publieke opinie is het onwaarschijnlijk dat Israël die gevangenen vrijlaat. Bovendien is de steun voor het harde optreden tegen Hamas in het land groot. Volgens peilingen steunde 67 pro cent van de bevolking vorige week een mogelijke grondopera- tie. Nu Israëlische soldaten in Gaza vechten, neemt die steun alleen maar toe. Het belangrijkste resultaat van dit alles tot nu toe? Veel burgerslacht offers, aan beide kanten. Zoals al tijd. mingen en eclatante maatregelen aankondigt. Het is te veel van het goede. De bekende socioloog Ilvio Da- mianti verklaart het succes dan ook juist door Renzi's ritme. „Hij lanceert steeds nieuwe voorstel len, waardoor men de oude ver geet en hij presenteert complexe hervormingen, waarover alleen nog in een parlementscommissie is gestemd, als 'klaar'." Dit begint zich te wreken. Veel van de door Renzi gestelde deadli nes zijn overschreden en in het parlement is een gigantische op stopping aan het ontstaan van wetsvoorstellen die nooit alle maal de eindstreep kunnen halen - tenzij het allemaal decreten wor den. Onder al die voorstellen is ook de hervorming van het parlement zelf en van de kieswet, het parade paardje van Renzi. De premier onderkent het grote gevaar - stilstand - en heeft de parlementariërs van zijn linkse PD opgedragen in augustus, de va kantiemaand in Italië, door te wer ken. Voor de buitenwacht is dit leuk te horen, maar binnen die PD groeit het verzet tegen de auto ritaire aanpak. Niet iedereen is blij met de rol van stemvee in naam van het 'Renzismo'. Een groeiende groep intellectue len en staatsrechtgeleerden ziet bevestigd dat Renzi uit is op een 'democratische dictatuur'. Ze wij zen ook naar de met Berlusconi overeengekomen hervormingen, die de winnende partij, hoe klein de marge ook is, een enorme machtspositie oplevert. Matteo Renzi zal er niet meteen van wakker liggen, maar moet ge schrokken zijn toen zakenkrant II Sole 24 Ore deze week drie pagi na's wijdde aan de resultaten van Renzi en zich de 'vreselijke vraag' stelde of alles misschien bluf was. Renzi kan niet het establishment als 'onheilsprofeten' bestempelen, maar zal zeker overwegen de schuld van het falen te leggen bij 'het oude Italië dat niet wil veran deren'. En hij kan op verkiezin gen aansturen. Dat is dan zijn laat ste kaart. ge gevechten en bombardemen ten sinds donderdagavond 10.000 Palestijnen naar onze gebouwen in Gaza zijn gevlucht, bovenop de 20.000 die al eerder kwamen", zegt een medewerker van de Vere nigde Naties in Gaza. „Onze voed- seltransporten naar de getroffe nen gaan wel gewoon door. Israël kent de locatie van onze vrachtwa gens en laat nog steeds hulpgoede ren door bij de grens." In Caïro werd afgelopen week koortsachtig onderhandeld over een wapenstilstand met Egypte als bemiddelaar. Twee korte wa penstilstanden hielden geen stand; volgens Israël omdat Ha rnas doorging met vuren, volgens Harnas omdat niet aan haar eisen Hij won de Europese verkiezin gen met 41 procent, maar dat is niets vergeleken met wat er daar na gebeurde. Renzi's kabinet heeft in de peilingen nu 60 pro cent van de Italianen achter zich. De 39-jarige zelf meer dan 65 pro cent. Zelfs Silvio Berlusconi, die keer op keer de Italianen wist te verlei den, kon van dit soort percenta ges alleen maar dromen. Ook in zijn glorietijd was er een deel van het volk dat Berlusconi eenvoudig niet kon zien en waren er altijd wel vakbonden, politieke partijen, kranten of tv-zenders die op de man inhakten of in elk geval een spiegel voorhielden. Vandaag, of beter tot vandaag, niets van dat alles. De Italianen zijn collectief ver liefd, de bonden - door Renzi tot 'geschiedenis' gereduceerd - hou den zich stil; net als de volledig in ongenade gevallen politieke par tijen. Kranten en tv daarentegen volgen enthousiast het wonder kind, dat dagelijks nieuwe hervor- ken zijn totaal niet aanspreekbaar en velen overlijden aan een hart stilstand." Op internet wordt de synthe tische drug 'gepromoot'. Op You- 1\ibe zijn filmpjes te zien van jon geren, totaal high van de drug. 'Bonzai Dood Trip', luidt de naam van een populair filmpje. Zo ra- ken andere jongeren weer nieuws- <v ^rig. De 40-jarige Ziya Tarakci uit Geb- ze weet inmiddels alles over bon zai. Vorige maand, toen hij aan het werk was in Kazachstan, kreeg hij het noodlottig telefoon tje van zijn moeder. Ferhat, zijn 20-jarige zoon, was dood gevon den op een veld in de buurt. Een uit de handen gelopen bonzai-par- ty. Vader Tarakci had nog niet eer der van het spul gehoord. Hij weet nu dat het overal in de wijk te koop is. Hij is woedend op de politie. Die weet volgens hem pre cies wie de dealers zijn, maar ze doet niets. „Op het politiebureau zeiden ze dat er aan een grote ope ratie wordt gewerkt. Ondertussen gaan onze kinderen dood." Ook bij de overheid rinkelen de alarmbellen, de straffen voor bon- zai-dealers zijn verhoogd en ook premier Erdogan sprak onlangs over de strijd tegen de nieuwe drug. Sahin haalt zijn schouders op. Veel woorden, maar de politie doet weinig. Integendeel. In som mige wijken informeert die zelfs de dealers voordat een operatie be gint. „Allemaal voor het geld." „Het drugsgebruik in Thrkije is re latief laag, maar we zijn nu bezig met een inhaalslag." Als gemeen ten, politie, scholen en instellin gen niet gaan samenwerken, dan vreest Sahin nog veel meer slacht offers. „Er wordt nu een markt ge creëerd, jongeren worden ver slaafd gemaakt en dan gaan de prijzen omhoog." Volgens de 21-jarige Okan is het al te laat. „Er zijn in Gebze al 9-jari- gen die bonzai gebruiken." Vrijspraak Berlusconi in zaak Rubygate De voormalige Italiaanse pre mier Berlusconi is gisteren in hoger beroep vrijgesproken in de zaak Rubygate. Het hof ver nietigde de celstraf van zeven jaar die Berlusconi vorig jaar kreeg opgelegd wegens het be talen voor seks met een min derjarige prostituee en machts misbruik. Nachtclubdanseres Karima El Mahroug was een van Berlusconi's escorts op feestjes. Haar bijnaam: Ruby Hartendief. Ze zou nog niet meerderjarig zijn geweest op het moment dat ze haar op wachting maakte op een seks- festijn van de premier. Zuid-Afrika ruimt op voor Mandela De Zuid-Afrikaanse regering heeft gisteren het volk opgeroe pen het land op te ruimen ter ere van Mandela Dag, de eerste sinds de dood van de Zuid-Afri kaanse oud-president. Presi dent Jacob Zuma riep de bevol king op een bezem of dweil ter hand te nemen. Sommige belas tingbetalers klaagden dat het land schoonhoudèn een taak van de overheid is. Anderen hielpen in wees- en bejaarden huizen. Sinds 2009 is 18 juli in Zuid-Afrika Mandela Dag. De bevolking wordt opgeroepen zich die dag in te zetten voor het algemeen nut ZATERDAG 19 JULI 2014 I"vernietigd' Rookwolken stijgen op boven Ga- za-Stad na een aanval - gisteren - van de Israëlische luchtmacht Veel bewoners van de Gazastrook zijn op de vlucht, foto Majdi Fath/HH door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Hervormingen komen niet van de grond, de economie blijft haperen, de staatsschuld groeit, het geld voor werklozen is op en het aantal armen blijkt verdubbeld. Toch groeit de populariteit van de Italiaanse premier Matteo Renzi naar ongekende hoogte. Niemand die het nog begrijpt. Matteo Renzi foto Wiktor Dankowski/HH De straffen voor dealers van bonzai zijn verhoogd en premier Erdogan sprak over de strijd ertegen MILAAN JOHANNESBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11