ISIS laat vrouw in Syrië stenigen Gevaarlijke nieuwe drug bonzai heeft T OFFENSIEF CAZASTROOK 10 BUITENLAND Veel burgers getroffen door grondoffensief Israëlische strijdkrachten in Gazastrook. Volgens de waarnemers is het voor het eerst dat de Islamitische Staat in Irak en al-Sham een vrouw wegens overspel zo ter dood heeft laten brengen. De executie was donderdagavond op de markt van de plaats al-Ta baqa, ten westen van de stad Raqqah, het hoofdkwartier van de soennitische jihadisten van de ISIS. Eind jUni verklaarde de ISIS tij dens een opmars in het naburige Irak dat de beweging de regio be schouwt als een kalifaat, een soort islamitische heilstaat. Ondertussen heeft ISIS meer dan een derde van het door een bur geroorlog verscheurde Syrië in handen. Het wist het veroverde gebied de afgelopen dagen onder andere uit te breiden met de stra tegisch belangrijke stad Deir al-Zor. De gelijknamige provincie in het oosten van Syrië is nu vrij wel helemaal in handen van de ex tremisten van ISIS, aldus de waar nemers. Sinds januari zijn meer dan 1,2 miljoen Irakezen op de vlucht ge slagen voor de opmars van de ISIS. Dit stellen de Verenigde Na ties in een afgelopen woensdag ge presenteerd rapport. Alleen al in juni zijn meer dan 650.000 men sen op de vlucht geslagen voor ge vechten om de stad Mosul. Veel van de ontheemden hadden am per tijd om bezittingen mee te ne men. ISIS heeft ook een groot deel van het westen en noorden van Irak veroverd, waaronder ook de stad Mosul. ASHDOD - De trein naar Ashdod, een Israëlische havenstad op zo'n 35 kilometer van de Gazastrook, remt af, terwijl het luchtalarm gaat. De stem van de conducteur schalt door de vrijwel verlaten coupé. Een paar reizigers snellen naar de deuren en gaan naast de trein plat op de grond liggen, de handen ter bescherming over hun achterhoofd gevouwen. Twee dof fe knallen van het 'Ijzeren Schild'-anti-raketsysteem later rijdt de trein weer stapvoets ver der. Een rit van 40 minuten duurt nu twee uur. Naar eindbestemming Sderot, een Israëlische stadje pal naast Gaza, dat bekend werd door de vele ra ketten die erop vallen, rijdt deze trein niet meer. De' beschietingen zijn te hevig. Bovendien is het Is raëlische leger donderdagavond een grondoffensief gestart. „Er nemen duizenden grondsolda- ten aan deel, ondersteund door tanks, vliegtuigen en marinesche pen", zegt legerwoordvoerder Aan het offensief nemen duizenden soldaten deel, met tanks, vliegtuigen en schepen Aryeh Shalicar. „Ze blijven net zo lang tot ze alle Hamas-doelen ver nietigd hebben." Die doelen zijn volgens hem on dergrondse raketinstallaties die moeilijk vanuit de lucht te vernie tigen zijn, kopstukken van Harnas en andere militante bewegingen en een uitgebreid netwerk van on dergrondse tunnels. Israël vreest dat strijders uit Gaza via deze tunnels aanvallen op Is raëlische burgers uitvoeren of pro beren soldaten te ontvoeren. De internationale gemeenschap is hoogst bezorgd over de Israëli sche invasie. Nu al zijn meer dan 270 Palestijnen in Gaza omgeko men en raakten meer dan 2.000 mensen gewond. Volgens mense rechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) zijn vooral bur gers het slachtoffer. Woensdag kwamen verschrikkelij ke beelden naar buiten van vier spelende Gazaanse jongetjes die werden gedood door een Israëli sche raket, een zaak die Israël zegt nog te onderzoeken. Een grootschalig grondoffensief in de dichtbevolkte Gazastrook leidt onherroepelijk tot veel meer doden, aan beide zijden. Kort na het begin van de operatie sneuvel de de eerste Israëlische militair, een jongen van 20 jaar. Er zijn grote zorgen over de huma nitaire situatie in de Gazastrook. „Wij schatten dat er door de hevi- Veel jongeren in zijn buurt in Gebze, een Tbrks industriestadje buiten Istanbul, gebruiken het. Lijm en thinner worden niet meer gesnoven. Voor de prijs hoeft niemand het te laten. De zakjes bonzai worden voor nog geen 2 euro verkocht. Okan heeft net op tijd kunnen stoppen, zegt hij zelf. Hij ziet vrienden wel in razend tempo af glijden. Bonzai wordt in een sigaret ge rold of in een soort waterpijp ge stopt. „Een vriend van mij ge bruikt heel veel. Hij eet haast niet meer en heeft op zijn hele lijf zweren." Ondanks de onschuldige naam is er niets natuurlijks aan de synthe tisch drug en het aantal slachtof fers groeit hard. In de Turkse me dia duikt elke dag een nieuw ver haal over de drug op. Jongeren die comateus naar het ziekenhuis worden gebracht, die dood wor den aangetroffen, radeloze ouders die protesteren tegen de dealers in de wijk, experts die waarschu wen. De verhalen komt niet al leen uit de grote steden, bonzai heeft ook het Turkse binnenland al bereikt. „Elke dag sterft er een jongere aan bonzai", zegt Ferhat Sahin, voorzitter van de stichting Hoop voor Kinderen, die zich inzet voor straatkinderen in Istanbul. Serhan heeft zelf jaren in die stad op straat geleefd en spreekt van een ware epidemie. „Het is onge lofelijk schadelijk spul. Zwaar ver slavend, de jongeren die gebrui- 'Tot alle doelen zij n Executie donderdagavond op de markt van de plaats al-Tabaqa, ten westen van de stad Raqqah BEIROET - Een vrouw is in het noor den van Syrië gestenigd door leden van de extremistische ISIS. Waarne mers van het Syrische Observato rium voor de Mensenrechten meld den dit gisteren tegelijkertijd met het nieuws dat de islamistische be weging nu een derde van het land in handen heeft. door onze correspondent Jan Franke Aryeh Shalicar, woordvoerder leger Ziya Tarakci met zijn moeder. Ziga verloor zijn 20-jarige zoon Ferhat aan de drug bonzai. foto Agata Skowronek door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Binnen vijf minuten ben je high. Je gaat ongelofelijk hal lucineren. Je kunt je soms niet eens meer bewegen, niet meer pra ten. Totaal van de wereld." De 21-jarige Okan weet waar hij over praat. Hij kent het effect van bon zai maar al te goed. Voor de prijs hoeft niemand het te laten: de zakjes bonzai worden voor nog geen 2 euro verkocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10