Andalusië 499 vNx 8 BINNENLAND GEORGANISEERDE MISDAAD Criminelen werken graag aan de Belgische grens. Dat is prettiger dan aan de Duitse. n Rondreizen .••VVV 499 529 599 869 V ..XXA m» mmm ap DEN HAAG - De hoogste baas van de Nederlandse politie slaat alarm over de grote criminelen die naar het zuiden trekken. Volgens ex perts zijn Noord-Brabant en Lim burg echter al veel langer favoriet werkterrein van de zware jon gens. „Toen de xtc opkwam in de jaren '80 en '90 zaten de Holland se criminele netwerken ook al in het zuiden", zegt hoogleraar cri minologie Hans Nelen van de Uni versiteit Maastricht. Het is ook niet zo gek dat crimine len graag beneden de rivieren werken. Zaken doen in de grensstreek met België is gemakkelijk, zegt Nelen. „De taal en cultuur van de Vla mingen is verwant aan de onze. Als je in Nederland werkt en over de grens snel een schuur nodig hebt om synthetische drugs te ma ken, is het fijn als de mensen daar dezelfde taal spreken." Dat wordt lastiger in bijvoorbeeld Duitsland. Bovendien, zegt Nelen: „De ge- organiseerde misdaad bestaat bij de gratie van goede sociale rela ties. Criminelen werken graag met mensen die ze vertrouwen en met wie ze zich vertrouwd voe len. In de Belgische grensstreek zijn de lijntjes wat dat betreft kort." Was het vroeger zo dat een Am sterdamse crimineel vooral zaken deed in en rond de stad - tegen woordig ziet justitie dat de net werken steeds vaker grenzeloos zijn. De territoria zijn minder dui delijk afgebakend: elke crimineel probeert zo'n beetje overal zaken te doen. Zeker als het ergens goed hande len is. Dus denken de Amsterdam se criminelen een stukje van de koek te kunnen snoepen in Noord-Brabant en Limburg. Cij fers over de toegenomen misdaad in het zuiden kon het ministerie van Veiligheid en Justitie gisteren echter niet geven. In de jaren '50 smokkelde men bo ter en sigaretten in het zuiden de grens over. Tegenwoordig kam pen delen van de provincies met de terreur van de georganiseerde misdaad. Het contrast tussen de ietwat geromantiseerde smokkel en de keiharde drugscriminaliteit is groot. Stiekem met een lading vol boter de grens over is iets an ders dan drugsafval dumpen, een moord plegen of bestuurders be dreigen, zoals tegenwoordig ge beurt. Toch wijzen experts op het ver band: de grensoverschrijdende cri minaliteit was er al in de jaren '50, alleen de handelswaar en werkwijze zijn veranderd. De gro te havens (Rotterdam en Antwer pen) in de buurt en de ruimte van het platteland zijn daarbij pri ma voorwaarden. Nelen: „In de steden is het te druk, daar kun je niet gemakkelijk maandenlang on gestoord je gang gaan in een leeg staand pand." Er zijn niet zozeer meer crimine len in het zuiden, er is gewoon meer aandacht voor. Dat stelt hoogleraar criminologie Toine Spapens van de Universiteit van Tilburg. „De politie in Amster dam bijvoorbeeld richt zich meer op straatcriminaliteit. Dat kan een scheef beeld veroorzaken, om dat ze de verborgen misdaad dan minder goed 'zien'." De toename van intimidatie en bedreigingen van bestuurders is ook een gevolg van hardere aan pak, denkt Nelen. „De aanpak van de georganiseerde misdaad ge beurt nu niet alleen meer door de politie. Ook de Belastingdienst en gemeenten werken mee, bij voorbeeld door vergunningen te weigeren aan criminelen die een café willen runnen. Als zij ver volgens bedreigd worden, wordt het zichtbaar en komt het dicht bij." De weréMME Kras Tot 100,- korting per boeking *-••• - v jj «AS 8 dagen al v.a. Tjr" W 1; F' Voor crimineel is het zuiden zonniger Q door Niels Klaassen 1. BELGIË! 2. STUKJE VAN DE KOEK 3. TRADITIE 4. AANDACHT EN AANPAK Ontdek nu de historie, de witte dorpen, de heuvels met forten, kastelen en paleizen en de Spaanse keuken in de prachtige regio Andalusië. Altijd 100% vertrekgarantie. Fly-drive Karakteristiek Andalusië Prachtige route met o.a. Antequera, Ronda, Jerez de la Frontera, Córdoba en Sevilla. Klantbeoordeling 7,4 Zie: Kras.nl/35678 Fly-drive Traditioneel Andalusië Maak vanuit uw sfeervolle hotel met zwembad in Lanjarón uitstapjes naar o.a. Granada. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/35739 Rondreis Karakteristiek Andalusië Afwisselende groepsreis met o.a. Ronda, Sevilla, Córdoba, Baeza, Ubeda en Granada. Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/35682 Rondreis Grand Tour Andalusië Groepsreis naar alle hoogtepunten. Met o.a. Gibraltar en vrije dagen aan de Costa del Sol. Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/grandtourandalusie 8 dagen v.a. 8 dagen 8 dagen v.a. 15 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8