Beelden geven Sint Baafs cachèt Ambtenaren Terneuzen bewegen ZEEUWS-VLAANDEREN 29 CULTURELE WEEK Schoolmuseum staat stil bij viering 200 jaar Want tijdens die week is de Sint Baafs ook nog eens dè kunsttem pel van de oudste stad van Zee land. Ook in tuinen en op pleinen zijn mooie beelden te vinden, maar de kunstenaar die in de meer dan duizend jaar oude kerk mag exposeren moet van goede huize komen. Eddy Walrave is dit jaar geen uit zondering. Zijn beelden worden in de brochure van de 'Aarden- burgse zomerkunsten 2014' met prachtige volzinnen aangeprezen. Dat de beelden 'harmonie tussen inhoud en vorm' uitstralen, is nog wel te aan te nemen. Maar dat de figuren, die Walrave uit ar duin heeft gehouwen, 'gekwetste wezens' zijn zonder 'gevoelsgeba- ren' lijkt discutabel. 'Vertelsels ho ren er niet bij', zegt de brochure streng, maar de beelden én de vor men schreeuwen haast om per soonlijke interpretaties en vertel sels. Want de figuren buigen naar Het Hoge Woord moet er donderdag tijdens een poëzieavond uit elkaar toe of kijken van elkaar weg, zitten gevangen in een co con of zijn vervat in een hart. Elk beeld vertelt waarschijnlijk tien tallen of duizenden verhalen, net naar gelang de hoeveelheid men sen die de beelden bekijken. En het verhaal krijgt letterlijk meer kleur als de beelden door het van af het plafond neerhangende blau we glazen kunstwerk van Warner Berckmans worden bekeken. De Stichting Cultureel Aarden burg (SCA) hoopt dat veel men sen vanaf vandaag tot en met zon dag 27 juli zoeken naar het eigen verhaal en de eigen kleur in kunst werken. In de Sint Baafs, in parti culiere tuinen, in 'het postkan toor' op de Markt, in de muziek tijdens verscheidene concerten, in een rondwandeling door de stad, in een culturele kerkdienst en/of in de gedichten, die volgen de week donderdag tijdens Het Hoge Woord worden uitgespro ken; ook weer in de Sint Baafs. Voorzitter Jan Pleijte en secretaris Carlien de Backere van SCA bena drukken jaar na jaar dat Aarden burg geen honderdduizenden be zoekers hoeft te trekken. Maar de 'hogere kunst' van de Culturele WeekAardenburg Bachstad en de binnenkort verder uitgebreide en opgeknapte gedichtenroutes verdienen wel een groot publiek. De bestuurders zullen daar van avond tijdens de opening van de Culturele Week weer aandacht voor vragen. Ze gaan er al vanuit steun te krijgen van schrijfster Franca Treur, die vanavond op nieuw in de gemeente Sluis is. Er is direct ook maar een wed strijdje aan verbonden met de doorgaans fittere medewerkers van de provinciale GGD. Wethou der Cees Liefting en GGD-direc- teur Ronald de Meij (publieke ge zondheid) gaven het startsein voor de bewegingsactie, waarvoor ook tal van zorg- en welzijnsorga nisaties in de regio en de buurge meenten Sluis en Hulst zijn uitge nodigd. Cees Liefting: „Veel men sen hebben werk waarbij ze het grootste deel van de dag zitten. Recent onderzoek heeft uitgewe zen dat langdurig zitten een ver hoogd risico op gezondheidsklach ten oplevert. Zelfs sporten en op de fiets naar het werk compense ren dat niet. Je kunt het risico al leen verkleinen door beweegmo- menten tijdens het werk in te las- sen." Daarbij speelt de zogenoem de Fitbit, een armband met bewe gingssensoren en bijbehorende app, een cruciale rol. Liefting: „Die kun je op alle mogelijke ma nieren instellen. Hij geeft precies aan hoeveel je beweegt, hoe je slaapt en wanneer je aan bewe ging toe bent." De vraag van ambtenaren om aan te sluiten bij de bewegingsactie is groot. Liefting: „En ook alle leden van het college willen meedoen. Ach, het is ook een heel leuk de sign-armbandje. Iedereen wil daar wel mee rondlopen. En het is iets heel anders dan zo'n stappen teller of een paar uur zweten in de sportschool. Met de Fitbit kun je met kleine stapjes grote vorde ringen maken." TERNEUZEN - In museum School tijd in de Nieuwstraat in Terneu zen is tot eind augustus de ten toonstelling '200 jaar, zo oud al' te zien. De expositie telt allerlei ori ginele documenten, onder meer uit de Franse tijd. De historie van 200 jaar Koninkrijk wordt belicht en er wordt uitgebreid stilgestaan bij 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. Extra aandacht is er ook voor het oude Terneuzen. Natuurlijk wordt ook het onderwijs in al die jaren getoond. Het museum is ie dere woensdag, donderdag, vrij dag en zaterdag open van 14.00 tot 17.00 uur. Op aanvraag kan ook: 0115-720821. Roofvogels kijken in watertoren In de watertoren van Axel is tot en met zaterdag 30 augus tus de tentoonstelling 'Roof vogels, meesters van het luchtruim' te zien. De expo sitie belicht de roofvogel- trek, de soorten en de be dreigingen. Openingstijden: woensdag tot en met vrij dag van 13.30 tot 17 uur en za terdag van 13 tot 16.30 uur. Vintage Terneuzen in en om Paerdestal In en om het Vestzaktheater en museum-eetcafé De Vlie gende Hollander aan het Tuinpad in oud-Terneuzen wordt zaterdag Vintage Ter- neuzen gehouden. Vanaf 11 uur is er een platenbeurs en staan er tal van stands. De bands The Mole People en The O'Haras en verschillen de dj's verzorgen de muziek. Vandalen leven zich uit op beeld in Spui Vandalen hebben een beeld van Frans Kegels, dat ten toongesteld stond bij de mo len in Spui, uit de grond ge trokken en in de heg ge gooid. Bij een ander beeld werd glas beschadigd. De kunstwerken staan er in het kader van 'kunstenaars lopen met molentjes'. Ke gels heeft aangifte gedaan. Line dance-les en bieden zonder roem In dorpshuis Hof Ter Nesse in Ossenisse is vandaag van af 20.00 uur een oefenavond Tine dancen' door de Lone Star Country Dancers. Zater dag biedt Hof ter Nesse on derdak aan kaartclub Ons Vermaak die er vanaf 19.30 uur haar zevende clubkaar- ting houdt om het kam pioenschap 2014 Bieden zon der Roem en Jokeren. Werk Toonbeeld in ziekenhuisgangen Tot en met september is in de gangen van ziekenhuis De Honte werk te zien van cursisten van Toonbeeld. De negen mannen en vrouwen maakten hun werk onder lei ding van docent Bram de Meijer. De werken lopen uit een, van landschappen tot felle abstracten. Feestelijke dienst in kader 200 jaar In het kader van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen wordt zondag vanaf 10 uur in de rooms-katholieke kerk in Philippine een feestelijke oe cumenische eredienst ge houden. Er wordt aan mee gewerkt door muziekvereni ging Sint Cecilia, een gele genheidskoor en organist Jan Neeteson. VRIJDAG 18 JULI 2014 Ook de gidsen, die uitleg krijgen over de getoonde kunst, staan er gekleurd op door het blauwe, glazen kunstwerk, foto Mark Neelemans door René Hoonhorst AARDENBURG - De Sint Baafs is het hele jaar door hèt middelpunt van Aardenburg. De kerk is het meest markante gebouw en trekt immer de aandacht. Maar tijdens de Cultu rele Week midden in de zomer nog net even meer. www.cultureelaardenburg.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze gaan niet met z'n allen naar de sportschool, maar kij ken af en toe op de 'bewegingsmel der' aan hun pols, springen op van hun bureaustoel en lopen even een rondje door het kantoor. Ambtena ren en bestuurders van de gemeen te Terneuzen hebben 'het nieuwe bewegen' ontdekt. Leuk design armbandje geeft aan wanneer ambtena ren toe zijn aan wandelinge tje rond hun bureau. AXEL TERNEUZEN SPUI OSSENISSE TERNEUZEN PHILIPPINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73