Het best bewaarde geheim van Bruinisse ■s I De erwtjes gaan in blik, de vriezer of achter glas 8 44 Mooie tempel en orgelmuziek. Hier komt een mens tot rust en is er tijd voor bezinning 28 SCHOUWEN-DUIVELAND GROOT KERK PROJECT Het Groot Kerk Project haakt in op de toestroom van mensen tijdens de Ringpromotiedagen in Haamstede Fietsen langs zeehonden en wilgenroosjes SP Lindi Oreel - miss Visserij 2013 - is al op tijd in het restaurant. Ze ziet er prachtig uit, in haar lange rode jurk en de sjerp. Zij zal straks op het podium in de haven haar taak overdragen aan de nieu we miss. Langzaam druppelen de overige gasten binnen. Niemand weet wie de nieuwe miss is. Het is het best bewaarde geheim van Brui nisse. Er zijn wedjes op afgeslo ten, er wordt gespeculeerd. Ja, zelfs de gangen van voorzitter Theo Ketting worden in de laatste weken voor de Visserijdagen nauwlettend in de gaten gehou den. Waar gaat hij naar toe, bij wie staat zijn fiets of auto? „Ze houden alles in de gaten", zegt Ketting. „Dan zet ik de auto een paar straten verderop en loop ik via brandgangen naar de be wuste woning. Want er zijn maar twee mensen die weten wie miss Visserij wordt. Ook de overige be stuursleden weten het niet. We hebben meestal vier of vijf na men en die komen in de hoge hoed. Daaruit trekken we een naam." Bij restaurant De Graveringen ont staat wat reuring. „Oooh, het is Ti neke", roept Lindi uit. „Wat leuk." Tineke de Waal is de nieu we miss. Nog wat onwenning loopt ze het restaurant binnen. Ze krijgt felicitaties en complimen ten en dan is het tijd op in te sche pen op de Bru 33. Want een miss Visserij wordt Bruinisse binnen gevaren. Dat ze haar uitverkiezing geheim moest houden, was lastig. Ze kon het met niemand delen, ook haar beste vriendinnen niet. „En ik wist het eind maart al." Samen met haar moeder ging ze op zoek naar een jurk. „Dat was een heel dilemma. Ik heb nooit een jurk aan. We hebben eerst op het internet gekeken en zijn toen naar Rotterdam gegaan." De jurk werd gevonden, de bijpassende schoenen met hoge hakken ook. Niet alleen vandaag en morgen, maar heel het komend jaar zal Ti neke aanwezig zijn bij officiële momenten. HAAMSTEDE - Ruim 3700 mensen liepen vorig jaar de Grote Kerk van Haamstede binnen tijdens de Ringpromotiedagen in het dorp. Hoogtepunt was de Sing In tij dens de nachtmarkt, toen in één avond tijd 834 mensen werden ge turfd. Ook dit jaar staat de deur wagenwijd open. „Om temidden van de consumptiemaatschappij te laten zien waar we voor staan", licht Maarten Barends het initia tief toe. Barends (Nederlands Hervormde Gemeente) is één van de mannen van het Groot Kerk Project; een sa menwerking tussen vrijwilligers van de Gereformeerde Kerk Haamstede, de Christelijke Gere formeerde Kerk Haamstede en de Nederlands Hervormde Gemeen te Haamstede. Zij zorgen jaarlijks voor een expositie, organiseren de Sing In en ontvangen de mensen die de kerk tijdens de openstel ling binnenlopen. Niet om ziel tjes te winnen. „Nee, het is pure gastvrijheid. Mensen kunnen rondkijken, praten of even tot rust komen." Udo Brinkman, die vanuit de Gereformeerde Kerk be trokken is bij het Groot Kerk Pro ject, vult aan: „Sommige mensen lopen gewoon wat rond, maar voor anderen is het ook even thuiskomen. Zeker voor mensen die hier al vaker zijn geweest." Het kerkgebouw op zich is de moeite van een bezoek al waard. De jaarlijks wisselende expositie doet daar nog een schepje boven op. De speciaal voor de gelegen heid neergezette koffietafel, het kindertafeltje met kleurgerei en de stiltehoek maken het plaatje compleet. Zo'n stiltehoek was tien jaar geleden nog ondenkbaar, blikken Barends en Brinkman op de ontwikkeling van geloof en ook van de kerkelijke gemeenten terug. Was een kaarsje branden ooit voorbehouden aan katholie ken, inmiddels past dat kaarsje ook prima thuis in de Grote Kerk van Haamstede. „Mensen die de behoefte voelen kunnen daar even rustig zitten en een kaarsje branden." De stiltehoek is, weten Barends en Brinkman uit erva ring, een populaire plek. Ook de samenwerking tussen de kerken in de Westhoek is door de jaren heen veranderd. Het contact tus sen de drie kerken binnen het Groot Kerk Project bestaat al een jaar of vijfentwintig, al was het in het begin nog vooral een kwestie van aftasten. Deze samenwerking is gaandeweg verstevigd. Daar naast is aangehaakt bij Wind kracht 8; een oecumenisch samen werkingsverband van zeven ker ken in de Westhoek; waarbij de kerken zowel zomers als 's win ters proberen samen een gastvrije gemeente te bieden. „Ieder met zijn eigen kracht." SING IN IS HOOGTEPUNT WESTENSCHOUWEN - Vanaf het Natuurinformatiecentrum/tram- polinecentrum Westerschouwen zijn vrijdag 18 juli en zaterdag 19 juli thematische fietstochten te maken. Vrijdag vanaf 11.00 uur kunnen fietsers op pad voor de Wilgen roosjesfietstocht. Een plant die nu voor het eerst spontaan massaal groeit, sinds in 1990 de eerste bos jes helm werden geplant op Neel- tje Jans. Zaterdag staat de Zeehon denfietstocht op het programma, eveneens vanaf 11.00 uur. De tocht voert onder meer langs een zeehondenhotspot, waar het om 14.15 uur laag water is. „We telen puur voor de conser- venfabriek", vertelt Bart van der Wekken, bedrijfsleider van Thes Agro exploitatie bv. „Ze gaan in een potje, blikje of de diepvries bij Coroos, Hak, Bonduel of Bal- tussen. We weten pas op het laatst waar de doperwten naar toe gaan." Welke fabriek wordt bepaald door de vraag bij de verwerkende be drijven en daarbij speelt de telers- vereniging De Schakel een belang rijke rol. Deze vereniging weet waar de erwten goed zijn en brengt vraag en aanbod samen. De rol van De Schakel begint al bij het zaaien. De boer bepaalt niet zelf wanneer de doperwten gezaaid worden, maar de telersver eniging. „De Schakel brengt het zaad pas op het moment dat het de grond in mag." Op die manier wordt voorkomen dat overal in Nederland de doperwten gelijktij dig klaar zijn en de fabrieken de aanvoer niet kunnen verwerken. Ook het moment van oogst wordt door De Schakel gecontroleerd. Tegen de tijd dat de erwten klaar zijn worden ze gecontroleerd en het moment van oogsten bepaald. Op de akker De doperwten van Van der Wek ken hebben er 75 dagen over ge daan om klaar te zijn voor de oogst. Vandaag en maandag wor den ze van het land gehaald met een 'mobilviner', een erwten- oogstmachine. Daarmee worden de planten van het land gehaald en de peulen gelijk gedopt. Alleen de erwten blijven achter in de ma- chine, de rest van het gewas wordt weer uitgestrooid over het land. Dat is nuttig, want de dop erwt is een stikstofbindende plant en laat ook stikstof (voe ding) achter in de grond. Vanwege deze eigenschap wordt weinig tot geen kunstmest ge bruikt bij de teelt en verder zijn ook weinig bestrijdingsmiddelen nodig. „Als de plantjes nog klein zijn slechts een keertje spuiten te gen onkruid." De grootste vijand van de teler zijn duiven. Die in flinke groepen neerstrijken op de akkers met jonge plantjes. „Die eten de kleine blaadjes op. Daar hebben we veel schade van ge had, maar op een gegeven mo ment houden ze het niet meer bij, dan groeit de plant te hard." door Melita Lanting BRUINISSE - Een stukje buiten Brui nisse, in restaurant De Grevelingen en buiten het zicht van het grote publiek, komen de genodigden sa men voor de opening van de Visse- rijdagen in Bruinisse. Er wordt ge groet, er wordt gezoend en er wordt gevraagd. Weet jij wie naast voorzitter Theo Ketting van de Vis- serijdagen in de cabrio zit en de nieuwe miss Visserij 2014 is? I De gaande en de komende miss Visserij. Rechts staat Tineke de Waal, de miss 2014. Links Lindi Oreel, de miss 2013. foto Ronald den Dekker Grote Kerk opent deuren voor toeristen fj door Esme Soesman fragment uit gastenboek De Grote Kerk in Haamstede is tij dens de Ringpromotie tot en met 21 augustus elke donderdag geo pend, van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden kunnen terecht voor onder meer een goed ge sprek en de expositie 'Zeeland Zeemacht, een vrijheidsstrijd'. Tijdens de nachtmarkt op zater dag 26 juli is de kerk geopend van 19.00 tot 22.00 uur. Die avond is er muziek met medewerking van diverse muzikanten. Bijzonder on derdeel is de Sing In, die gehou den wordt tussen 20.00 en 21.30 uur. Op www.windkracht-8.nl zijn alle zomeractiviteiten van de zeven sa menwerkende kerken in de West hoek te vinden. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Doperwten zijn niet een in het oog springend gewas. De planten zijn vrij laag, de peulen waarin de erwten zitten zijn niet al te groot. Maar als je eenmaal weet hoe het gewas er uit ziet, valt op dat her en der percelen staan. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62