66 Woorden schieten te kort. Wij denken aan de nabestaanden van de vliegramp. En bidden voor hen. 66 Om 20.50 uur zou er nog een vlucht gaan richting Kuala Lumpur. Ik zou maar omboeken als ik een passagier was #MH17 66 VLIEGRAMP MH17 5 Protestantse Kerk Nederland Ruben Hoekstra op Facebook Soms is het nieuws zo heftig dat iedere reactie onnozel is. Guus Kuijer, schrijver pend. Even later zou de Oekraïense lucht macht aanvallen hebben uitgevoerd op de sepa ratisten op de grond. Feit is dat de afgelopen weken zo veel zwaar Russisch materieel de grens is overgebracht naar wapenbroeders in het oosten van Oekraï ne, dat een drama als dit er al enige tijd zat aan te komen. Een week"geleden verklaarden Oost-Oekraïen- se separatisten nog vol trots dat zij bij een van hun grondoffensieven Oekraïense luchtdoelra ketten hadden buitgemaakt. Daarmee zouden zij naar eigen zeggen vliegtuigen op grote hoogte kunnen neerhalen. De maandag neergeschoten Antonov An-26 vloog op 6,5 kilometer hoogte boven het oos ten van Oekraïne. De kans dat het toestel werd geraakt door een lichte, vanaf de schouder afge vuurde raket, is klein volgens experts. „Het vliegtuig is geraakt door een andere, krachtige re raket, die waarschijnlijk is afgevuurd van Russisch grondgebied", aldus de verklaring van het Oekraïense ministerie van Defensie. Amerikaanse bronnen melden dat een passa giersvliegtuig dat op 10 kilometer hoogte vliegt alleen kan worden neergehaald met een groot luchtafweersysteem of door een ge vechtsvliegtuig. Er waren eerder al vele berichten dat Russi sche officieren in Oekraïne meevochten aan de kant van de pro-Russische separatisten. Die bleken plots uitgerust met zware wapens en hadden zelfs tanks tot hun beschikking. Rus land heeft die beschuldigingen tegengespro ken. Beschuldingingen en verdachtmakingen vlo gen gisteravond over en weer. Separatisten uit de zelfverklaarde Volksrepubliek Donetsk zou den vlak na de vliegtuigcrash in het oosten van Oekraïne hebben gebeld met een inlichtin genmedewerker uit Rusland. De Oekraïense veiligheidsdienst SBU heeft een transcript vrij gegeven van het vermeende telefoongesprek, meldden Oekraïense media. Uit het gesprek zou blijken dat niet de Oekraï- ners maar de separatisten per abuis het vlieg tuig hebben neergeschoten. „Het is 100 pro cent zeker een passagiersvliegtuig", zei een van de separatisten geschrokken. Het gesprek zou ongeveer 20 minuten na de vliegtuigcrash hebben plaatsgehad. De vraag is wie er belang bij heeft de zaken zo op scherp te zetten door een passagiersvlieg tuig uit de lucht te schieten. Feit is dat het luchtruim boven Oekraïne gisteren zeer onvei lig was. Temidden van luchtgevechten en grondaanvallen door Russische en Oekraïense jagers is een vergissing snel gemaakt als er bo ven het slagveld passagiersvliegtuigen opdui ken. 1993 GEORGIË I988 DUBAI I983 SOVJET-UNIE 1988 LOCKERBIE VRIJDAG 18 JULI 2014 foto Samsul Said/Reuters vergissing' OVERZICHT TERREUR TEGEN BURGERLUCHTVAART 2001 OEKRAÏNE Een Toepolev van de Russische maatschappij Sibir stort neer in de Zwarte Zee. Alle 78 inzittenden komen om. Het toestel blijkt geraakt door een verdwaalde raket van het Oekraïense leger. Het vliegtuig was onderweg van Tel Aviv naar het Siberische Novosibirsk. Aan boord waren vooral Israëliërs van Russische komaf. Drie vliegtuigen van Transair Georgia worden geraakt door raketten bij de plaats Soechoemi. Die zijn waarschijnlijk afgevuurd door rebellen uit Abchazië. In die tijd woedde een felle strijd tussen Abchazische verzetsgroepen en het net van de Sovjet-Unie afgescheiden Georgië. Zeker 136 mensen komen om het leven. Een Iraans passagiersvliegtuig, een Airbus-A330-B2, onderweg van Iran naar de Verenigde Arabische Emiraten, wordt neergeschoten door een Amerikaans mari neschip, dat het toestel had aangezien voor een Iraanse F-14 onderscheppingsja ger. Alle 290 inzittenden, onder wie 66 kinderen, komen om het leven. De Ame rikaanse marine heeft nooit het volledige verhaal vrijgegeven omtrent de ramp. Een Boeing 747 van Korean Airlines, onderweg van New York naar Seoul, komt in het luchtruim van de Sovjet-Unie terecht. Een Russische straaljager haalt het toestel neer. Alle 269 inzittenden komen om. De Sovjet-Unie verklaarde dat het niet wist dat het een burgertoestel was. Het neerschieten van dit toestel veroor zaakte wereldwijd een storm van protest, zeker vanuit de VS. Dit incident leid de ertoe dat president Ronald Reagan gps-technologie vrijgaf voor civiel ge bruik. Naast gerichte militaire aanvallen op vliegtuigen, zijn luchtvaartmaatschappijen ook vaak getroffen door terroristische aanslagen. Het meest bekende voorbeeld daarvan is de aanval op de Twin Towers in New York in 2001, waarbij twee bur gertoestellen in het World Trade Center vlogen: meer dan drieduizend doden. In Europa is de ontploffing van een Pan Am-Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie het bekendste voorbeeld. Die aanslag in 1988 eiste 270 levens. Het wrak van de Pan Am-Boeing 747 bij Lockerbie, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5