Pas op met dieren in de hitte 2 ZOMERKRANT Verborgen parel Zomernieuws De Volkssterrenwacht in Middelburg probeert deze zomer de interesse voor sterren en planeten aan te wakkeren. „De hemel is nooit saai." Bij de Volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen kun je nu elke vrijdagavond naar de Zeeuwse Zonnige Zomeravonden. Tij dens die avonden leer je meer over de zon, het heelal en mag je natuur lijk zelf ook even kijken. De avonden beginnen met een korte in troductie van de zon. Rijk-Jan Koppejan is astronoom en sterrenkunde is zijn gro te hobby. Hij vindt het dan ook leuk om erover te vertellen. „Er is nog zo veel wat de mensen niet weten. Door zo'n zomer avond breng je de mensen toch nog iets bij. En ik vind het natuurlijk ook leuk om te vertellen." Hoewel sterrenkunde een ingewikkeld vak is, probeert Rijk-Jan het zo duidelijk mogelijk te vertellen. „Vooral voor kinde ren proberen we het eenvoudig te hou den. Het is gewoon een heel moeilijk iets. Maar als we kinderen kunnen inte resseren voor sterrenkunde, is dat natuur lijk wel erg fijn. En we willen wel dat ie dereen het begrijpt." zien. „Dat is leuk om aan de mensen te la ten zien. Maar als er niks te zien is, vertel len we er wat meer bij, zodat de bezoe kers toch een helder beeld krijgen bij de zon", vertelt Rijk-Jan. „En eigenlijk is er altijd wel wat te zien. Het kan niet altijd spectaculair zijn, maar op de sterren wacht is altijd wel wat te doen. Het is nooit saai." Na het bekijken van de zon, is er een klei ne bijeenkomst in het gebouw. Daar wordt nog meer verteld over het zonne stelsel. De maan en de andere planeten komen hier vooral aan bod. „Op de zo meravonden kun je die natuurlijk niet zien. Door de mensen er wat meer over te vertellen, weten ze toch meer over de rest van het zonnestelsel. En vaak vinden ze dat ook leuk. Voor schoolreisjes is het ook heel leerzaam." De sterrenwacht staat al 47 jaar in Middel burg. Geen gekke plek voor een sterren wacht: hier is namelijk de telescoop uitge vonden. Een bijzondere uitvinding, waar door de sterrenkunde een grote boost kreeg. Elke dag nog is sterrenkunde een belang rijk onderdeel van het dagelijks leven. „We leven nu in de gouden eeuw van de sterrenkunde. Elke dag ontdekken we nieuwe dingen en vergroten we onze we reld weer een beetje." De doelstelling van de Volkssterrenwacht is het populairder maken van van de ster renkunde. Ze willen mensen de schoon heid van het heelal laten zien, en waarom het zo bijzonder is. „We zijn zo afhanke lijk van de zon, terwijl we dat eigenlijk to taal niet merken. Maar als er iets mis gaat met de zon, kunnen we dat op de aarde heel snel merken. Als er bijvoorbeeld een grote zonne-uitbarsting is, kan die de sig nalen op aarde verstoren. Zo kan het dus dat je een tijdje geen internet hebt." Maar de zon is natuurlijk niet het ant woord op alle grote problemen. „We wil- Daarna mag iedereen een kijkje nemen door de telescopen. Op de ene nacht is er meer te zien dan de andere. „Dat ligt ook wel een beetje aan het weer. Als het be wolkt is zie je niks, maar is het een helde re dag, dan kan het wel eens zo zijn dat je iets bijzonders kunt zien." Op goede avonden zijn er bijvoorbeeld zonne-uitbarstingen of zonnevlekken te 1v Elk jaar weer sterven dieren door oververhitting. Hon den, katten, konijnen en tal van andere huisdieren zijn gevoe lig voor warmte. Honden nog meer, die kunnen de warmte niet zo goed kwijt omdat ze geen zweetklieren hebben. De politie maant mensen dezer dagen dan ook om nooit een dier achter te la ten in de volle zon of in de auto, ook niet met het raampje op een kier. Mensen die dit doen kunnen een proces-verbaal krijgen we gens dierenmishandeling. Mag u zelf een autoruit intikken als een dier in nood is? De politie doet een beroep op uw gezonde verstand. Bel eerst 144 (Red Een Dier). Dit nummer is zeven dagen per week, 24 uur per dag bereik baar. Lukt dit niet, kunt u ook 112 bellen. De politie kan het dier mo gelijk snel bevrijden. Maar als dat niet kan? „In een noodgeval, is een autoruit intikken geoor loofd", aldus het Verbond van Ver zekeraars. U kunt dit volgens het verbond neerleggen bij uw aan sprakelijkheidsverzekering. Verze keraars zijn dan geneigd coulant om te gaan met dit soort zaken. door Lilian van Gaaien Kijken naar de sterren op de Eén van de foto's van de Volkssterrenwacht, van een zonnevlam, foto Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen Honden kunnen slecht tegen de warmte. De politie is er dan ook extra alert op dat ze niet in de volle zon worden achtergelaten, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50