PZC 4 Hans warren-wandeling Vandaag voor het eerst tropisch 30 Hotspot Een traditionele dag op en rond het Abdijplein in Middelburg. Een dag waarbij iedereen het liefst met de bekers naar huis gaat. Staren naar de sterren in Middelburg Kevers: een hobby voor jong en oud De eersre tropische dag dit jaar. Warm! Windkracht: ZO 3 Neerslag: o mi» In Middelburg werd gisteren de eer ste folkloristisch dag van het sei zoen gehouden. Het sjezenrijden, ringrijden en de mensen in Zeeuw se klederdracht waren weer te vinden in de straten rond het Abdijplein. Op de Markt staan de wekelijkse marktkra men, van vis tot stoffen en ook de win kels zetten een kraam buiten. Bij het sjezenrijden wordt een tweewie lige antieke wagen achter een paard ge spannen. De man bestuurd-de sjees en de vrouw probeert vier ringen te steken die boven een parcours rond de Abdij zijn gespannen. Aan het begin van de dag zijn de ringen het grootst, de span ning wordt opgebouwd als ze steeds kleiner worden. Binnen op het Abdijplein wachten de sjezen tot ze worden opgeroepen om het volgende rondje te rijden. Ondertus sen worden de sjees en de dracht van de deelnemende koppels nauwgezet be keken door een jury. Het sjezenrijden wordt als een serieu ze sport gezien, de prijzen worden aan het einde van de dag uitgereikt voor de meeste gestoken ringen op het parcours, maar ook voor de mooiste sjees en de fraaist aangeklede deelne mers. Langs het parcours staan de toeristen en voorbijgangers naar de verrichtin gen te kijken. „Het is een traditie die in stand gehouden moet worden en ze houden het goed schoon, ik zag net al gelijk iemand alles opruimen met blik en veger", zegt mevrouw Jansen uit Middelburg, die staat te kijken. De volgende folkloristische dag in Mid delburg is op 21 augustus. In de omgeving van Borssele groeide de Zeeuwse dichter en schrijver Hans Warren op. Wandelaars kunnen hier wande len langs zijn gedichten, voormali ge woonhuizen, vroegere school en andere memorabele plekjes uit het leven van van de schrijver. U krijgt de route en een gevulde rugzak mee. Voor meer informa tie en boeken telefonisch contact opnemen met Kwekerij Sluis- hoek: 0113-351729. Vandaag is het dan eindelijk zover; de eerste echte tropi sche dag van 2014. Met een verwachte 31 graden in De Bilt kunnen we eindelijk spreken van een officiële landelijke tropische dag volgens de meteorologen van weeronline.nl. De hoogste tempe ratuur tot nu toe dit jaar in De Bilt werd gemeten op 4 juli, toen werd het 28,9 graden. Dankzij een behoorlijke oostelijke wind kan op het strand geen ver frissend zee wind je ontstaan. Voor verkoeling moet je dus echt de zee induiken. Overigens is een verfrissende duik niet heel vervelend. Door het warme jaar is het zeewater met 20 graden ruim 2 graden war mer dan normaal. 18 jitli 2014 iLi Mooi versierde paarden en traditioneel aangeklede koppels: belangrijke ingrediënten van het sjezenrijden. foto Ruben Oreel Sjezen rond het Abdijplein door Jerry van Luijk O pagina 5: Alle uitjes in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49