Bruse Boys houdt schade beperkt tegen NAC SPORT 45 - Van Goethem in gele leiderstrui Aagtekerke in de ban van polo Burgemeester C.A. van Woelderen, de grondlegger van de Scheldebeker, ziet hoe de winnaar Helene van Woelderen de hand schudt. WËÊ ImmÊtiï foto's Beeldbank Zeeland/Zeeuwse bibliotheek scheepvaart. Een twintigtal zwemmers waagt zich aan de overtocht over de Westerschelde en wat opvalt is dat het 'zwakke geslacht',zoals dat destijds nog in de krant wordt aangeduid, zich van haar sterkste kant laat zien. Slechts twaalf van de 23 deelnemers halen de eindstreep op de boulevard van Vlissingen. Mede door het ongunstige tij is de afstand langer dan verwacht. Ivonne Lauwereins uit Oostende is de snelste in 2 uur en 11 minuten. Na haar finish is het gedrang op de boulevard zo groot geworden, dat het niet lukt om de winnares de bloemen te overhandigen. Ook droge kleding van menig deelne mer blijkt niet op tijd aangekomen in 'Vlissingen. Toch spreekt de organisatie van een groot succes: „Niet alleen voor de VlissingscheZwemclub is dit een groot succes, voor de zwemsport in het algemeen is dit een krachtig propagan damiddel dat in de hele Nederlandse zwemwereld de aandacht zal vestigen op onze Scheldemond.' Scheldebeker is jaren zoek In 1936 krijgt de Scheldebeker een internationale winnaar. De Engelsman Cecile T. Deane levert een topprestatie mede doordat de weer- en stroomgoden de zwemmers goed gezind zijn. Hij heeft iets meer dan een uur nodig voor het 4500 meter lange traject, een recordtijd. Het verhaal gaat dat hij zingend de Schelde overzwemt. Het 'God save the King' klinkt wederom op de Vlissingse boulevard, want ook in voorgaande edities heersen de Britten. Deane blijkt geen eendagsvlieg. Hij gaat nog twee keer met de overwinning aan de haal. In 1939 voor het laatst. Een mooie zwemtoekomst ligt in het verschiet voor de Engelsman. Pas in 1947 staat de Scheldebeker weer op de kalender, maar Dean is er niet meer bij. In 1942 komt hij als R.A.F,-vlieger tijdens de Tweede Wereldoorlog om het leven. De wisselbeker, die hij tot zijn dood in bezit heeft, lijkt eveneens verloren te zijn gegaan. Een lange zoektocht naar de familie levert pas in juli 1947 resultaat op. Hoewel de Deanes in een deel van Londen wonen dat grotendeels is verwoest, heeft zijn moeder de sporttrofeeën van haar zwemheld Cecile zorgvuldig bewaard. Ze belooft de wisseltrofee terug te sturen naar het organisatiecomité. En dus is de Scheldebeker op 5 juli gewoon in Vlissingen aanwezig. Maar het lijkt erop dat -ie niet kan worden uitgereikt. Storm en regenbuien trekken die dag over de Westerschelde en de strijd om de Scheldebeker kan geen doorgang vinden. Om de deelnemers enigszins tegemoet te komen, wordt er nog wel uitgeweken naar het Kanaal door Walcheren. Maar deze tocht mist de allure van een echte zeezwemwedstrijd. En de beker wordt niet uitgereikt. iel meisje jaagt op stevige kerel De honderden toeschouwers krijgen tijdens zeventiende editie van de Scheldebeker in 1960 een opvallend tafereel te zien. Een grote, stevige kerel (Rob Ingenluijff) wordt in de laatste honderden meters opgejaagd door een jong, iel meisje. Nee, het is geen verdwaalde badgaste, maar de pas veertienjarige Ineke Tigelaar van de zwemvereniging Naarden. Nek-aan-nek zwemmen ze de laatste meters op weg naar de finish. En dat na een bijzonder zware strijd, mede door een stevige westenwind die op zee de kop op steekt. Enkele zwemmers worden zelfs zeeziek door de sterke golfslag. Ingenluijff en Tigelaar hebben daar geen last van. Terwijl speaker A. Korteweg het publiek via radiotelefonische reportages bijpraat, vecht het duo een verbeten strijd uit in het woeste water. Tigelaar perst er nog een eindsprint uit, maar uiteindelijk komt ze net tekort. Het is voor Tigelaar het begin van een mooie zwemcarrière. In 1964 doet ze mee aan de Olympische Spelen in Tokio. Ook de Bruse organisatie baalde. „We kunnen er niets aan doen. Graeme Rutjes (technisch direc teur NAC) zei: 'de trainer is de baas'. Hij bepaalt wie er speelt Ik hoop niet dat de mensen erg te leurgesteld zijn. Het is op zich wel een gezellige dag geweest met een business-event en varen over de Oosterschelde", aldus Bru se Boys-voorzitter Dick van Wolf- eren. Bruse Boys kreeg vanuit het NAC-kamp voor het duel het ver zoek om de selectie wat te verster ken met spelers die op een hoger niveau spelen. Om die reden speelde Kloetinge-speler Michel Maaskant weer eens mee met zijn oude club. Mats Willemse liet zich tegen de Bredase ploeg regel matig zien. „Jammer dat we niet scoorden. We hebben de kansen gehad", vond hij. Bruse Boys-trai ner Wim Nieuwland was na af loop tevreden: „Maar het is wel jammer dat we niet tegen het ech te eerste speelden. Ach, bij ons zien je nu alleen maar lachende gezichten en vermoeide mensen." Voor de eredivisionist was 'Bruse Boys' alweer het vijfde duel in de oefencampagne. Na Oosterhout (6-o), Victoria'03 (io-o), DSE (16-0) en de Zundertse selectie (7-0) kwam ook 'Bru' niet tot sco ren. Diep in de tweede helft was inval ler Rick Jonker dichtbij een ere- treffer. In de 78e minuut speelde Willemse hem vrij en met een fraaie lob trachtte Jonker doel man Andries Noppert te verras sen. De lange keeper voorkwam op dat moment de 1-4. Jonker: „Toen de bal van mijn voet ging dacht ik echt dat hij er in zou gaan." Daarvoor had NAC al wel vier keer gescoord. Na 26 minuten opende Mounir el Allouchi de sco re. In de 56e minuut schoot Gijs Baast uit een vrije trap de 0-2 ach ter invaller-doelman Matthijs Ver- strate. Uit een strafschop, na hands van Maaskant, tekende Mats Seuntjens in de 65e minuut voor de 0-3. Drie minuten later schoot Baast van afstand de 0-4 binnen. NAC verblijft nog tot zaterdag morgen in Kamperland en trainer Nebojsa Gudelj koos er bewust voor om met een B-team aan te treden. Zo zat een groot deel van de be oogde toekomstige basis, inclusief de jongste aanwinsten Damcevski en Amieux, op de tribune. „We hebben twee keer per dag ge traind en zitten in de derde week van de voorbereiding. Zaterdag spelen we tegen Sparta en volgen de week tegen Dundee en Volen- dam. Vandaag krijgen anderen een kans en geef ik een groot aan tal spelers rust", sprak Gudelj al vooraf. Zo kon het dus gebeuren dat toeschouwers bijna tien euro betaalden. En waar ze hoopten op onder andere Sarpong, Falken- burg, Hooi en Ten Rouwelaar kwa men ze toch wel een beetje bedro gen uit. Van Rhijn verlengt contract bij Ajax Ricardo van Rhijn heeft gis teren zijn handtekening on der een nieuw contract bij Ajax gezet De 23-jarige vleu gelverdediger staat nu tot medio 2018 onder contract bij de Amsterdammers. Van Rhijn had nog een ver bintenis tot de zomer van 2015. De rechtsback maakte in 2011 zijn debuut voor de regerend landskampioen, na dat hij de jeugdopleiding bij Ajax had doorlopen. FC Groningen begint met remise FC Groningen is gisteravond in de tweede voorronde van de Europa League niet ver der gekomen dan een o-o-gelijkspel bij Aberdeen. Volgende week is de return in Groningen. De Schotse ploeg, die als derde eindigde in de competitie, nam met een het initiatiefin de wed strijd en kreeg enkele kan sen. Die werden gemist. Na rust werd FC Groningen wat sterker, maar gescoord werd er niet. Brian van Goethem is goed begonnen aan de Czech Cy cling Tour. De wielrenner uit Sluiskil won met zijn ploeg Metec-THK de eerste etappe, een ploegentijdrit, en mag tevens de gele leiderstrui aantrekken. Itera Katusha werd tweede, voor twee Nederlandse forma ties: Cyclingteam De Rijke en Jo Piels. De Czech Cy cling Tour duurt tot en met zondag Zeeuwen presteren matig in CHIO Aken De Zeeuwse deelnemers aan het CHIO van Aken, het grootste paardensportevene ment van de wereld, hebben matig gepresteerd. In de Grand Prix dressuur eindig de voormalig Westkappelaar Hans-Peter Minderhoud met zijn paard Johnson als vijftiende. De voormalig Zeeuws- Vlaamse Claudia Fassaert werd met Donner- fee achttiende. De wedstrijd werd verrassend gewonnen door de Duitser Mathias Rath met Totilas. In Aagtekerke worden zater dag de jaarlijkse polowed strijden gehouden. Tijdens de wedstrijden kan het pu bliek genieten van fascine rend polospel, van paard en mens, met een ongekende snelheid in het decor van duinen. Er zijn tot en met 3 augustus elk weekend wed strijden van 16.00 to 18.30 uur. Meer informatie is te vinden op www.QMPolo.nl VRIJDAG 18 JULI 2014 door Klaas Verspoor BRUINISSE - Voor de toeschouwers die speciaal voor NAC Breda naar Bruinisse waren afgereisd viel het bij het aanhoren van de opstellin gen toch een beetje tegen. Niet de eerste, maar de tweede keus van NAC trad aan tegen Bruse Boys. De profs wonnen 'slechts' met 0-4. De reserves van NAC Breda winnen met 0-4 bij Bruse Boys, dat echter op het eer ste team had gerekend. Bruse Boys - NAC 0-4 (0-1). 26. Mounir el Allouchi 0-1, 56. Gijs Baast 0-2, 65. Mats Seuntjes 0-3, 68. Gijs Baast 0-4. Scheidsrechter: T. Wesdorp (Bergen op Zoom). Aantal toeschou wers: 800. AMSTERDAM ABERDEEN VLISSINGEN VLISSINGEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45