Vliegramp dwingt regering tot beraad over koers Gruwelen in veld met bloemen en kippen VLIEGRAMP MH17 3 Mijn gedachten gaan uit naar de families en nabestaanden van zij die gedood zijn bij deze vreselijke terroristische aanval in Oekraïne. Guy Verhofstadt Wie in hemelsnaam laat ook burgervliegtuigen vliegen boven oor logsgebied?! #vliegtuigramp #malaysia Peter Milovic 'Passagiersvliegtuig stort neer in Oekraïne' Was ik vandaag vertrokken, dan... Maarten de Jonge, wielrenner Veel van de lichamen van veronge lukte passagiers zijn niet al te erg verwond. Het zou erop kunnen wijzen dat de piloot 'nog iets van een gecontroleerde landing heeft geprobeerd', aldus de Amerikaan se journaliste Sabrina Tavernise die in het gebied verbleef voor een reportage over Oekraïense se- paratisten en als een van de eer sten ter plaatse was. Zij beschrijft horror en onwezenlijke beelden van lichamen en eigendommen in een veld met paarse bloemen. Op het veld liepen kippen rond. Huizen stonden er niet op de plek waar het toestel neerkwam. Taver nise ziet een reisgids van Bali en een dood jongetje in een rood T-shirt met de tekst 'Don't Panic'. Veel slachtoffers zaten nog in hun stoel met de veiligheidsgordel om; eromheen stond een hele rij brandweerauto's en lokale ambu lancediensten. Lokale separatisten, die in het ge bied de dienst uitmaken, gaven journalisten en fotografen ruimte hun werk te doen, maar een foto graaf meldt dat 'het te gruwelijk is voor foto's'. Niettemin versche nen die al snel in de sociale me dia. De Russische televisiezender Life- News (pro-Kremlin) liet gisteren de geopende paspoorten zien van enkele Nederlandse slachtoffers met naam, toenaam en foto's. Op Twitter spraken mensen hun af schuw daarover uit. De Russische rebellenleider en 'minister van Defensie' van de zelfverklaarde Volksrepubliek Do netsk (DNR), Igor Strelvok, sugge reerde op VKontankte, het Russi sche Facebook, een blunder van de Oekraïense regering. „Het Ma- leisische vliegtuig is getroffen door Oekraïens luchtafweerge schut. Het luchtruim boven Loe- hansk en Donetsk is door de Oek raïense regering gesloten. Het schenden van het luchtruim door het Maleisische toestel heeft kun nen gebeuren door twee oorza ken: een provocatie van Oekraïen se kant of een fout van het mana gement", aldus Strelkov. De door Kiev aangestelde gouver neur van Donetsk, Sergej Taroeta, meldde dat vertegenwoordigers van DNR hulpdiensten de toe gang beletten tot de plek des on- heils. „Dit kan ernstig het onder zoek naar de oorzaak van deze tra gedie en haar omvang beletten." Vooralsnog koos de regering er voor volledig in Europees ver band op te trekken in de strijd tus sen Oekraïne en Rusland. Zo werd binnen de Europese Unie be sloten tot het opleggen van econo mische sancties tegen Rusland. Nu er veel Nederlanders te betreu ren zijn onder de slachtoffers (de eerste schattingen gaan uit van ve le tientallen) ligt de zaak anders. Want als blijkt dat het toestel is neergeschoten, zoals verschillen de bronnen melden, dan zal het kabinet zich moeten beraden op de opstelling in het conflict tus sen Oekraïne en Rusland. Vooralsnog kreeg minister van Buitenlandse Zaken Frans Tim mermans (PvdA) brede steun voor zijn behoedzame koers bij dit dossier. Politici waagden zich gisteravond niet aan discussies hierover. Mi nister-president Mark Rutte en partijleiders betuigden hun mede leven aan nabestaanden van de in zittenden. Rutte onderbrak zijn vakantie en keerde terug naar Den Haag. In een verklaring liet hij weten diep geschokt te zijn door 'de dramatische berichten': „Onze gedachten gaan nu uit naar de inzittenden, hun familie en vrienden." Rutte belde ook met de Oekraïense president over de ramp. In Den Haag kwamen in allerijl de ministers van Buitenlandse Za ken, Veiligheid en Justitie en In frastructuur en Milieu bijeen om informatie te verzamelen over de gebeurtenissen en de betrokken heid van Nederlandse passagiers. Minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie, WD) meldde rond acht uur dat er 'veel Neder landers' onder de slachtoffers zijn. Opstelten: „De beelden zijn natuurlijk verschrikkelijk. Maar nog heel veel is onduidelijk over de toedracht en de omstandighe den." Partijen in de Tweede Kamer ha meren erop dat er snel een onder zoek moet komen naar de oor zaak van de crash. Oppositie-Ka merlid Louis Bontes wil dat de Tweede Kamer terugkeert van re ces om te debatteren over de ramp. „Alles wijst er op dat het toestel is neergehaald." VRIJDAG 18 JULI 2014 Dakotarestaurant door Niels Klaassen door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU/DONETSK - De beschrijvin gen van de eerste getuigen die in Grabovo, in het oosten van Oekraï ne, arriveerden bij de brokstukken van de neergestorte Boeing van Malaysia Airlines, zijn gruwelijk. Veel van de lichamen van verongelukte passagiers zijn niet al te erg verwond Een ooggetuige ziet een dood jongetje in een rood T-shirt met de tekst 'Don't Panic' Als het toestel is neerge haald, dan vraagt dat van de regering een nieuw standpunt over Oekraïne Partijen in de Tweede Kamer hameren erop dat er snel een onderzoek komt naar de crash DEN HAAG - Als het vliegtuig van Malaysia Airlines inderdaad is neer gehaald, raakt Nederland direct be trokken bij het conflict tussen Oe kraïne en Rusland. Het kabinet zal zich dan moeten beraden op zijn positie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3