Terwijl Kristoff jubelt, heeft Degenkolb alle reden boos te zijn 66 Het zal uitdraaien op alles of niets in de Pyreneeën. Die zijn zwaarder dan de Alpen dit jaar m1 38 TOUR DE FRANCE gisteren Met Vincenzo Nibali stevig in de gele trui is het de vraag of de bergen te laat komen of juist precies op tijd om de Italiaan nog aan het wankelen te krijgen. SAINT-ÉTIENNE - Voor de negende keer in elf Tourdagen mocht Vin cenzo Nibali gisteren de gele trui afhalen op het erepodium. De zon scheen uitbundig in Saint-Étienne en de Italiaan straalde. Hij blijft zeggen dat de buit nog niet binnen is. Maar de vrees dat de ronde al voor de ber gen is beslist, blijft groot. Vandaag trekt het peloton voor het eerst de echte bergen in, in de zinderende hitte. Een combi natie van 'tegenstanders' waar de kopman van Astana deze ron de nog niet tegenover stond. Van daag op het boven Grenoble gele gen Chamrousse en morgen in de rit naar Risoul zal blijken of die twee Nibali alsnog aan het wankelen kunnen brengen. Tot dusverre gaf de Italiaan geen krimp in de regen, op de kas seien of de cols van de Vogezen. „Wat nu komt, is anders", weet Sky-ploegleider Servais Knaven. „La Planche des Belles Filles was een klim van 6 kilometer. Cham rousse is 18 kilometer klimmen." Bij andere teams is hetzelfde ge luid te horen. Wat ze er mee wil len zeggen? Niet dat ze geloven dat de bergen voor een omme keer zullen zorgen. Ze drukken er slechts een laatste hoop mee uit. „Nibali was sterk tot dusver re, geloof maar dat hij ook goed is in de bergen", stelt Tinkoff- ploegleider Philippe Mauduit. „Natuurlijk zoek je naar zwakke punten van je tegenstander. Maar na wat Nibali eerder al liet zien in de Giro en de Vuelta, ge loof ik niet dat dat bij hem het klimmen en de hitte zijn", weet Merijn Zeeman van Belkin. Ronderenners zijn volgens hem per definitie hittebestendige jon gens. „Ik kan er ook goed tegen", beaamt Bauke Mollema. De noor derling wordt net als de andere renners van de Belkin-ploeg zo koel mogelijk de bergen inge stuurd. Het drinken van slush puppy's helpt daarbij. Nibali gaat er vanuit dat hij als Siciliaan als vanzelfsprekend bestand is tegen Waar iedereen zich richtte op John Degenkolb, maakte een actie van Matteo Trentin een eind aan de Duitse aspiraties. In de straten van Saint-Étienne was Alexander Kristoff er vervol gens als de kippen bij om de zege te grijpen. lol dc rej po sla U( nu de hitte. „Maar kennelijk pres teer ik onder alle weersomstan digheden." Het lukte Chris Horner vorig jaar in de Vuelta Nibali van de troon te stoten. „Dat was een heel andere ronde. Toen moest er vanaf de eerste dagen al ge klommen worden", verduidelijkt de 41-jarige Amerikaan. „Daar naast woog hij toen 1 kilo meer en ik 1 kilo minder. En we zaten al in de derde week." De Vuelta-winnaar geeft alle ren ners die nog van plan zijn Nibali aan te vallen een opening: wach ten op een moment van ver moeidheid in de derde week. Daarnaast kan de aanvalslustige Horner de koers de komende twee dagen aardig dereguleren als hij het op zijn heupen krijgt. „Dan wordt het de vraag of Asta na in staat is de controle te hou den", oppert Zeeman. Van de klassementsrenners ach ter Nibali hoeft in de twee ritten met vijf grote Alpencols minder vuurwerk verwacht te worden. „Ik denk niet dat het reëel is dat Bauke gaat aanvallen in de Al pen", zegt Zeeman. De kopman knikt instemmend. „Waarschijn lijk draait het uit op een alles-of- niets in de Pyreneeën. Die zijn dit jaar veel zwaarder dan de Al pen." 1 VA&, Knaven gaat er vanuit dat de klas sementsrenners zich vandaag en morgen in eerste instantie zul len beperken tot volgen. „Het gaat er maar om wie er buiten Nibali nog de ambitie heeft de Tour te winnen." Hij zou niet weten wie. „)e zag het maandag aan de manier van koersen op de Planche des Belles Filles. Nibali viel aan en alleen Porte en Valverde reageerden even. De rest bleef zitten. Mario Aerts, bij Lotto de ploeglei der van Jurgen van den Broeck, kent de klim naar Chamrousse no „E> he ku Ier m; rei Ve Zonder een woord te zeggen stampte hij naar binnen, waarna de Duitser er even alle frustratie in luid gevloek uitgooide. „Dat Tren tin is gediskwalificeerd, verandert voor mij niks aan de zaak. Het be vestigt alleen dat ik alle recht heb om boos te zijn", zei de Duitser na dat hij was gedoucht en (enigs zins) gekalmeerd over de kwak die hem op slag kansloos maakte in Saint-Étienne. „Nog een geluk trouwens dat ik niet crashte." De heuvelachtige rit door de wijn streek ten oosten van Lyon was ge knipt voor Degenkolb. De andere sprinter van Giant-Shimano had zich in de eerste week uit de naad gewerkt voor zijn collega en land genoot Marcel Kittel en de lastige bilblessure waarmee hij kampte, was genezen. „Vandaag zou het mijn dag worden. We geloofden er allemaal in. De ploeg was fantas tisch vandaag en dan kom je op het einde niet eens aan sprinten toe. Door so etwas." Dat 'zoiets' was de kwak waarvoor Matteo Trentin de 'gele kaart' kreeg. De Italiaan werd teruggezet naar de laatste plek van zijn groep, maar mag morgen gewoon star ten. Hij bracht Degenkolb 'in ge vaar' toen de Duitser hem langs de linkerkant probeerde te passeren. De actie riep woede en veront waardiging op bij de Giant-ploeg. „De hele dag vroegen we andere ploegen mee te werken in de ach tervolging op de kopgroep. Ieder een had een smoesje om dat niet te Hi tea hu vei ziji spi vai no m< De de de on „E1 kei wi VR f BOURG-EN- BRESSE i J Chatillon-d'Azergues iiookm Col des Brosses I 138km ®f\SAINT-ÉTIENNE 185.5km le Tour De bergen van de laatste hoop door Ad Pertijs Merijn Zeeman van Belkin door Ad Pertijs I Zijn ploegmaats waren blijer met de etappezege dan Alexander Kristoff zelf. „Milaan-Sanremo blijft voor mij een grotere zege." foto VI Images SAINT-ÉTIENNE - De beelden zeiden alles. Van de blijdschap bij de ploeg maats van ritwinnaar Alexander Kri stoff tot de woede bij John Degen kolb, die na de twaalfde Tour-etap pe zijn fiets boos tegen de team bus van Giant-Shimano smeet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38