Sutler |l£|MIBliwys^||h'er losse delen van een onbekende auteur in één keer uitge ven. „Dat getuigt van moed", vindt Ri chard House. Hij haalde met The kills dat zich deels in een verlaten Irak af speelt, de longlist van de Booker Prize. 34 DIZZIE Oizzie De mooiste boeken ontdek je samen! lsof hij niet één, maar vier emmers leeg gooide, publi ceerde de En gelsman Ri chard House vo rig jaar The kills, een boek van 1.003 pagina's waarin vier samen hangende romans bijeen waren gebracht. Dat was nog niet alles. Op een website zette House, die ook beeldend kunstenaar en filmmaker is, filmpjes en ander beeldmateriaal om extra diep gang aan de verhalen en de per sonages te geven. The kills werd prompt de eerste literaire thriller die het tot de longlist van de Booker Prize wist te schoppen. In Nederland echter worden de vier delen los van elkaar uitgegeven, te begin nen met Sutler. „Ik ben daar niet op tegen", zegt Richard House bij een bezoek aan Amsterdam. „Wij hebben ook zitten delibere ren over wat wijs was bij een uit zonderlijk boek als dit. Uiteinde lijk komt het neer op uitgeefpoli- tiek." Eén deel per jaar, was zijn eerste Sutler Koop dit boek op Dizzie.nl idee. „Dat kon niet omdat ik niet bekend ben. Want geef je deel 3 nog wel uit als de delen 1 en 2 on opgemerkt zouden blijven?" Dus koos de uitgever voor alles in één keer. „Zo liet hij zien ver trouwen in het project te heb ben. Het getuigde van moed." Bij een ongewoon boek als dit wekt het amper verbazing dat Ri chard House eerst deel 3 heeft ge schreven. „Een misdaadroman die in Italië speelt. Daar was ik niet ontevreden over, maar tege lijkertijd wist ik dat er daar al duizend van waren. Ik vroeg me af of ik daaraan iets kon toevoe gen dat van waarde was." Ze zeiden het hem ook gewoon, de Napolitanen die hij sprak: 'Schrijver? Op bezoek in Napels? Je schrijft zeker een misdaadro man.' Het moest naar een hoger plan. Nadat hij in dit deel 3 had ge schreven over machtsmisbruik, vriendjespolitiek en misdaad op z'n Italiaans, las hij in de krant over de dubieuze praktijken van loonwerkers die in het naoorlog se Irak aan de slag waren. „Dan ga je toch patronen zien. En dat is waar ik van houd: spe len met patronen. Hoe de staat, of wie de macht ook heeft, zonder moraal de hele kluit belazert. In Irak waren bedrij ven aan het werk die functioneerden als een staat in de staat. Controle was daar nau welijks op." En zo begint de reeks met Sutler. In een in genieus spel met namen en aliassen, waar bij mensen drie keer van naam veranderen, wordt een bedrag van 53 miljoen dollar ver duisterd. Een explosie moet alle banktrans- acties en andere sporen uitwissen. House'zet in zijn boek de lezer een lege we reld voor: de woestijn nadat de legers zijn vertrokken. „Op de een of andere manier vond ik het niet gerechtvaardigd om over de soldaten te schrijven; ik vond dat ik niet de autoriteit had. Gelukkig verschijnen er inmiddels al goede boeken van soldaten zelf over Irak. Van Kevin C. Powers en Phil Klay bijvoorbeeld. Het is goed om dat snel na zo'n conflict te doen. Ik ben blij dat ook van Iraakse kant zich al schrijvers melden. Wat goed dat Hassan Blasim de Indepen dent Foreign Fiction Prize heeft gewon nen. Dat geeft weer een ander perspectief op de Irak-oorlog. Fantastisch is dat." Er waren andere ingangen genoeg, vond hij. „Wat ik kon doen, was schrijven over instanties die geassocieerd zijn aan het le ger, zoals de bedrijven aan wie het werd ge gund het land zogenaamd weer op te bou wen." En over de rol van het individu in dit ge heel. „Dat werd voor mij het verband met misdaadromans. Slachtoffers daarin zijn vaak outsiders. Hoeren, transseksuelen, ho mo's. Ik voel mij zelf zo'n outsider. De jon gens die daar in de woestijn aan het werk waren, zijn op hun manier ook outsiders. Je gaat er naartoe om hetzelfde te doen als een arbeider in een autofabriek. Die draait duizend van dezelfde schroeven aan en ziet nooit de hele auto. Iets soortgelijks geldt ook voor werken in de woestijn." Richard House heeft The kills verrijkt met filmpjes op de website thekills.co.uk. Hij diept daar personages uit en geeft achter grondinformatie. Hij benadrukt de speels heid ervan. „Het zijn geen illustraties waar je als lezer niet zonder kunt. Het is eerder zoals W.G. Sebald dat deed. Hij plaatste foto's in zijn teksten waarvan niet duidelijk was of ze Ik vond het niet gerechtvaardigd om over de soldaten te schrijven. Ik had daar niet de autori teit voor Dizzie is hét online boekenpiatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ca naar Dizzie.nl LOTERIJ Win het nieuwste boek van Justin Co Dizzie verloot tien exemplaren van De onverbiddelijke tijd van Justin Go. In dit boek moet Tristan Campbell aantonen dat hij recht heeft op een flinke erfenis. Een ra ce tegen de klok. Kijk op Dizzie.nl EXCLUSIEF Voorproefje nieuwe thriller J.K. Rowling Volgende week op Dizzie.nl een exclu sieve voorpublicatie uit De zijderups, de nieuwe thriller van Robert Gal- braith, het pseudoniem van J.K. 'Har ry Potter' Rowling. Ton Ouwehand is bij een openbaar interview met haar. door Theo Hakkert Richard House Vertaling Anneke Bok en Nan Lenders 351 biz. De Geus 17,50 euro Justin (n>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34