Vijf toeristen- en strandkerken langs de Zeeuwse wateren 66 Het familiegevoel in de strandkerk van Cadzand maakt dat we er heel graag komen ZEELAND 31 Naast de strandkerk van Cadzand zijn er nog vier toeristenkerken in de provincie te vinden. Die van Westkapelle en Renesse zijn intussen gesloten, maar naast de strandkerk van Cad zand zijn er nog vier toeristen kerken in Zeeland te vinden. Het witte kerkje van Kats was tot begin deze eeuw onderkomen van de Protestantse ge meente Kats-Kortgene. Nu beheert de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken het bedehuisje vooral als cultureel centrum, 's Zomers wordt er een aantal korte 'Onderwegkerkdiensten' gehouden met veel zang en muziek. De overi ge strandkerken zijn van katholieke oor sprong. In Vrouwenpolder staat de Onze Lieve Vrouw van de Polder vlakbij de duinvoet aan het eind van de Fort den Haakweg. De toeristenkerken van Zoutelande en Dis hoek hebben een vergelijkbare historie als die van Cadzand. In Zoutelande werden een paar jaar na de oorlog, in 1948, al diensten gehou den in een grote tent. Elf jaar later verrees aan de Bosweg een echte toeristenkerk. Ook Dishoek heeft al sinds het begin van de jaren zestig een toeristenkerk. Ook een halve eeuw na de opkomst hebben de toeristenker ken nog toekomst. Ze zitten, zoals die van Cadzand-Bad, vaak voller dan de 'gewone' ker ken, alsof mensen tijdens hun vakantie meer behoefte aan bezinning hebben dan in het le ven van alledag. De nadruk op zang en mu ziek en de ongedwongen sfeer trekt overigens niet alleen vakantiegangers. Ook parochianen uit de streek komen vaak graag naar de strand kerk. De jubilerende strandkerk van Cadzand viert zondag vijftig jaar kerk en zestig jaar toeristen vieringen. De mis begint zoals gewoonlijk om 10.00 uur, maar na afloop staat de dienstdoen de priester niet direct aan de deur om kerkgan gers een mooie en gezegende dag toe te wen sen. „We vieren de verjaardag tijdens de dienst en houden na afloop een receptie, waar we er één op drinken", beloofde Giedoo De- reu, die met die uitspraak bewees een Bourgondische priester uit de regio Brugge te zijn, waar de kerkgangers zo van houden. R-K. Strandkerk VRIJDAG 18 JULI 2014 Echtpaar Paulus, Sankt Vith I Hartje zomer kan het lekker druk zijn in de strandkerk. Ook vroeger in de boerenschuur liep het soms storm. Aan het altaar kan de voor ganger zowel naar mensen binnen als naar de kerkgangers buiten kij ken. Een vast groepje vrijwilligers zorgt dat de religieuze rekwisieten op en van het altaar komen. Een wandkleed van de wonderbaarlijke visvermenigvuldiging vrolijkt de kerk op. foto's werkgroep strandkerk en Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31