Moordverhalen uit de Politiek vergadert in tien besloten Hof laat pedofiel Terneuzen in cel 'Verzet tegen azc gebaseerd op vooroordelen' 28 WALCHEREN h nrpm CTP^rh i pH pn l C vergaderingen over de financiële toekomst van de gemeente Vlissingen. Barcodes Horeca op Walcheren Als je informatie verza melt voor een online encyclopedie over het horecaleven stuit je in de loop van de tijd uiteraard ook op verhalen en beelden die het daglicht niet ver dragen. Daar moet je zorgvuldig mee om gaan. Eenvoudig is dat echter niet altijd. Als redactie willen we nie mand beschadigen, maar tegelij kertijd streven we naar een zo vol ledig mogelijk beeld van de ge schiedenis van een horecagelegen heid. Als een misdrijf aanleiding was voor het sluiten van een eta blissement, dan ontkomen we niet aan een vermelding van het voorval. Als we die vermelding zouden weglaten, zou het verhaal als geheel immers niet meer klop pen. Wat we vervolgens wel en niet schrijven over kroeggerelateerde criminaliteit hangt af van de vraag hoe lang het is geleden. Laat ik als voorbeeld moorden ne men. Die komen weliswaar niet zo gek vaak voor op Walcheren, maar de zaken die ons bekend zijn deden allemaal veel stof op waaien. Welke dingen publiceren we dan niet? Welnu, in het geval van twee Mid delburgse moordzaken, uit 2005 en 1999, maken we wel melding van de voorvallen, maar laten we uit respect voor de betrokken de namen en foto's van de betrokke nen weg. Mensen die er meer over willen weten kunnen het ook zelf opzoeken in de Kranten bank Zeeland. Over een zaak uit 1980 vertellen we al wat meer. Aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg was toen bijvoorbeeld café The Pub ge vestigd, een gelegenheid die behal ve een kroeg- ook een bordeel functie had. Dat bordeel werd aan de man gebracht onder de hilari- sche aanduiding Psychosexueel Therapeutisch Instituut Tête a Tête. Zeg nu zelf: dat is toch te mooi om niet over te schrijven? Dat bij die zaak ooit ook een geruchtma kende moord werd gepleegd en een brand werd gesticht laten we niet onvermeld. Het is meer dan dertig jaar geleden en hoort nu eenmaal bij de context van deze horecagelegenheid. We noemen dan alleen niemand van de betrok kenen bij naam. Anders wordt het als zaken ouder zijn dan zeventig jaar. Dan publi ceren we alle informatie die we kunnen vinden. Op Vlissingen Dronk bijvoor beeld, verwijzen we bij café Keer sluis met plezier naar het boek 'De Keersluismoord' van Gerard van der Hoeven. Het verhaal over de moord op kastelein Johannes Lauwereins en diens vrouw in 1937 is gruwelijk, maar verdient zonder meer een plekje op de website. De zaak was geruchtmakend en had invloed op andere horecagele genheden in de omgeving. Daar kun je niet aan voorbij gaan. Dat geldt ook voor het geval Kees Merk, eigenaar van café Monopo- le op de Pottenmarkt in Middel burg, die in 1934 zijn huishoud ster vermoordde. Recenter voegden we het verhaal van Pieter de Waal toe, die in 1754 verbleef in logement In 't Hanege- kraay aan de Beestenmarkt in Mid delburg. Hij stak de uitbater dood nadat hij dronken was geworden op de kermis. Hij kwam tot zijn daad omdat hij pas na tienen was thuisgekomen. Daar was de loge menthouder het niet mee eens. Hoe lelijk zo'n relaas ook is: wij plaatsen het onder het kopje 'mooie verhalen'. Als zaken ver jaard zijn, gelden immers andere regels. Dan verdragen ze het dag licht wél. VLISSINGEN - Het zomerreces van de gemeenteraad in Vlissingen wordt gebruikt voor het bereiken van politieke overeenstemming over de financiële toekomst van de gemeente. Dat gebeurt in tien sessies met de gemeenteraad en college van B en W, maar zonder gewone Vlissingers. Er is haast bij, want in september moet er een document liggen met de oplossing: de zomernota. De formatie na de verkiezingen in maart duurde lang en tijdens die gesprekken zijn geen echte kno pen doorgehakt. Vóór de verkie zingen zijn ook geen besluiten ge nomen omdat de oude raad de nieuwe raad niet voor de voeten wilde lopen. Als er niet bezuinigd wordt, kampt de gemeente de komende jaren met oplopende tekorten. Van bijna 5,3 miljoen in 2015 tot ruim 7,4 miljoen in 2018. Daar bo De straf en maatregel zijn dezelf de die de rechtbank in Middel burg vorig jaar oplegde. T. ging in hoger beroep, omdat hij ontkent ontucht te hebben gepleegd met venop komen mogelijk nog inves teringen in achterstallig onder houd van het rioolstelsel in de stad. De sessies hebben allemaal een thema. Het zijn allemaal onder werpen waarvan de nieuwe coali tie denkt dat er geld te halen valt. Het gaat om het Scheldekwartier, de zorgtaken die van het Rijk naar de gemeente worden overge heveld, sport, cultuur, leefbaar heid en onderhoud en het riool stelsel. Elk thema wordt in twee praatsessies behandeld. Het is voor gewone Vlissingers en voor de pers niet mogelijk te vol gen hoe de besluitvorming over dit belangrijke onderwerp tot stand komt. Voor de sessies zijn gemeenteraadsleden uitgenodigd. Omdat het zomer is, en er veel bij eenkomsten zijn, mogen fracties mensen meenemen die niet in de raad zitten. „Die mensen moeten aangemeld worden door de frac tievoorzitters", zegt Ramon van het jongetje van tien. Het hof ge looft de man niet. Het jongetje is in een speciale studio verhoord en zijn verklaringen zijn plausi bel. „Het slachtoffer is niet gevoe lig voor suggestieve vragen, hij corrigeert de verhoorder soms juist", aldus het hof. Er zou een keer of vijf ontucht zijn gepleegd. T. reageerde op een advertentie van een Terneuzense moeder, die een oppas zocht. De ontucht kwam eind 2011 aan het licht. De moeder zag een sms- je op de Blackberry van haar zoon, een cadeautje van T. In het bericht stond: „Ik wou dat we sa- Belzen van de raadsgrififie. „Daar is voor gekozen omdat niet alle raadsleden de hele zomer - als het vakantie is - tien sessies kunnen bijwonen. Er zijn zelfs vier frac ties met maar één raadslid." Er is dus niemand welkom bij de vergaderingen, behalve de wet houders, gemeenteraadsleden en de mensen die zijn aangemeld door de partijen. „Je kunt als colle ge bepalen wat goed is voor de stad", zegt waarnemend gemeen tesecretaris Herbert Moerdijk. „Je kunt als raad bepalen wat goed is voor de stad, maar uiteindelijk moet iedereen toch dezelfde rich ting op. Daarom is dit bedacht als werkvorm." Na de zomer vindt vervolgens nog een discussie plaats, zegt Moerdijk. En die is openbaar. „De sessies zijn bedoeld als voorberei ding op de zomernota. De uitkom sten van die sessies komen daar in. Er wordt geschakeld met exter nen op het moment dat duidelijk wordt welke lijn is gekozen." Over die gekozen lijn zal dus wel niet veel meer gediscussieerd wor den. Tijd om nog uitgebreid te dis cussiëren over die gekozen lijn of richting is er ook niet: in novem ber moet er een begroting zijn voor volgend jaar. men waren en eikaars pikkie aan het strelen waren. Daar heb ik echt van gedroomd, lieve schat." Behalve voor ontucht is de man ook veroordeeld voor het maken van kinderpornografische foto's van het jongetje en voor diefstal van elektriciteit. Het openbaar ministerie had drie jaar cel en tbs geëist tegen de Ter- neuzenaar. De straf viel lager uit, omdat het hof niet bewezen acht dat de man ook kinderporno ver spreidde. Door de gevangenisstraf en de tbs-maatregel is de kans klein dat de man snel op vrije voe ten is. Kunt u een vooroordeel noemen? „Er wordt in de petitie per defini tie van uitgegaan dat er wat be treft de veiligheid een onbeheers bare situatie zal ontstaan. En dat de criminaliteit zal toenemen. Uit onze eigen ervaringen en feiten over het azc dat we twaalf jaar in Middelburg hebben gehad, blijkt dat de onveiligheid in de buurt niet toeneemt en dat de overlast beperkt is. Incidenten doen zich alleen voor op het terrein van het azc zelf. Dat wordt onderschreven door het COA en door de politie. En zo gaat het nu ook in Goes." Oud-medewerkers van azc's zeggen dat er wel degelijk sprake is van cri minaliteit en overlast. „Het is lastig dat er nu van alles wordt beweerd. De feiten zeggen wat anders." Veiligheid is ook een gevoel. „Dat is zo. Daarom moet je het zo veel mogelijk staven met feiten. En bij elk gevoel van onveiligheid moet een gesprek kunnen plaats vinden. Om het gevoel te kunnen wegnemen als er niks aan de hand is, of om maatregelen te kun nen nemen als er wel iets mis is." Had u dit verzet verwacht? „Nee, de reactie dat er met het azc erbij te veel voorzieningen op een kluitje komen, was niet zo inge schat. Bij de kerken is het alleen op zondag druk en bij de scholen alleen overdag. Als je kijkt naar de extra druk die een azc met zich meebrengt, dan gaat het om loop- en fietsroutes. Asielzoekers han gen niet de hele dag rond in de wijk. Als er aanpassingen nodig zijn, dan doen we die. Daarom is overleg met de buurt belangrijk." Dus de reacties hebben u verrast? „Nou, ook niet helemaal. Er is een groep die er alles aan zal doen om een azc op die plek tegen te hou den. Zo'n reactie zou je overal krij gen. Wat ik wel jammer vindt is dat de voorstanders zich zo wei nig laten horen. Je hoort ze bijna niet, maar ze zijn er wel." 330 asielzoekers kan de buurt aan? „Maximaal 330. Het kunnen er minder zijn." Is Swerf-Rust groot genoeg? Er woonden honderd ouderen. „Volgens de normen van het COA wel. Die moet wel fors ver bouwen. Daarom kan het ook geen tijdelijke opvang zijn voor bijvoorbeeld een jaar." Het verzoek van het COA overviel u. Kunt u zich voorstellen dat de wijk zich ook overvallen voelt? „Jawel. Maar ik wilde het niet stil houden tot na de vakantie. Ik hoop ook dat mensen de vakantie gebruiken om na te denken: als een gebouw leeg is en er kloppen mensen aan onze poort die hulp nodig hebben, waarom zouden we dan géén onderdak bieden?" Besloten sessies over de begroting door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. door Nadia Berkelder door Pieter van Klinken DEN BOSCH - De Terneuzense pedo fiel Herman T. (68) blijft in de ge vangenis, omdat hij zich opnieuw heeft vergrepen aan een jongetje. Het gerechtshof in Den Bosch ver oordeelde T. donderdag tot twee jaar cel en tbs met dwangverple ging. Het is de zevende keer dat hij voor pedofilie is veroordeeld. v door Maurits Sep MIDDELBURG - De petitie tegen een asielzoekerscentrum in Middelburg komt niet alleen te vroeg; het ver zet is ook gebaseerd op vooroorde len en veronderstellingen. Dat vindt wethouder Chris Dekker (SCP). „Het was beter geweest als omwonenden eerst in gesprek wa ren gegaan met de gemeente en het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) over feiten en erva ringen met azc's elders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28