II II II Rechters: fatale klap was noodweer I If Schuttingtaai 41 v W 26 ZEELAND CHECKPOINT Ondanks de uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof zal Checkpoint niet meer open gaan. e aesffl vrijdag In mijn zoektocht naar een schutting is er een wereld voor me opengegaan. Zo als doe-het-zelfpaleis Praxis stelt: 'Een tuinafschei- ding geeft de grenzen van je tuin aan, biedt privacy en be schutting tegen wind en ver fraait je huis en tuin.' Met dat laatste zal het niet zo'n vaart lo pen: mijn tuin is een schier on doordringbare jungle van on kruid, her en der opgesierd door een kattendrol. Maar ook in een kattendrollenjungle stel ik mijn privacy op prijs en dus moet er een schutting komen. Het aanschaffen van een schut ting is echter geen sinecure (Praxis geeft je acht behoorlijk gecompliceerde gewetensvra gen die beantwoord moeten worden om tot de perfecte schutting te komen, ik bedoel maar). De argeloze schuttingkoper wordt plots bekogeld met tech nische termen: gemolenwiekte bekisting, keilbouten, metpa- len, draadeind, emmerpoer, ra- batdelen, trellisscherm, scho ren,, raveeldrager. Een wonder lijke taal die ik me langzaam ei gen maak. Maar achter dit schuttingjargon schuilen moeilijke keuzes. Wat is erger: houtrot of tegen een plastic scherm moeten koeke loeren, ieder jaar snoeien of el ke vijfjaar beitsen, ruzie met de buren of een platte porte monnee? Daarnaast opent de aanschaf van een schutting de deur tot een sociaal mijnenveld waar ik mij tot voor kort niet van be wust was. Natuurlijk, iedereen waardeert het recht op privacy, maar het plaatsen van een schutting, zeker waar er eerder geen was, is toch een behoor lijk grote motie van wantrou wen jegens de buren. Mijn ene buurvrouw heeft aan haar kant een prachtig onderhouden heg, terwijl diezelfde heg aan mijn kant is verworden tot een wan ordelijke kluwen takken. Ik ben al een aantal keer door haar tot de orde geroepen. En dan heb ik het over smaak nog niet eens gehad: met mijn ande re buren is de discussie over bamboe, grenen of haag ont aard in een ware loopgravenoor log. Het recht op privacy leidt onvermijdelijk tot schutting- taal. fU ■mp- m r 1880-1881 Omnischool de Schakel Oudelande Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. •'-> MIDDELBURG - Het Amsterdamse gerechtshof besliste dinsdag dat het Openbaar Ministerie (OM) ge deeltelijk niet-ontvankelijk is in de vervolging van Checkpoint. De Terneuzense coffeeshop hield zich volgens de raadsheren aan de gedoogvoorwaarden, ook toen er dagelijks duizenden klanten kwa men. Eigenaar Meddie Willemsen en zijn medewerkers zijn alleen schuldig aan de opslag, buiten de werkvloer van de shop, van vele kilo's hennep. Ze worden daar echter niet voor vervolgd. Want Checkpoint werd jarenlang gefaci- liteerd en gestimuleerd door de overheid, die van de noodzaak tot inkoop en opslag van grote hoe veelheden softdrugs geweten heeft, aldus de raadsheren. Het Checkpoint-arrest is niet echt goed nieuws voor bijvoor beeld Gerard Aarden. De Vlissing- se ondernemer met coffeeshops in Vlissingen en Goes kan op ba sis van de uitspraak van dat hof mogelijk toch nog met succes ver volgd worden omdat hij buiten zijn Goese coffeeshop, in een pand in de Goudenmuilstraat, een grote voorraad softdrugs had. De politie vond daar vijfjaar gele den welgeteld 94 kilo hennep en 21.982 voorgedraaide joints. De Middelburgse rechtbank besliste in 2012 dat het hebben van voorra den, buiten de eigenlijke coffee shop min of meer onderdeel uit maakte van de bedrijfsvoering van een coffeeshop. Om die reden werd het Openbaar Ministerie in deze zaak niet-ontvankelijk ver klaard en kon Aarden heel erg op gelucht de rechtbank verlaten. Het OM ging direct in hoger be roep en dit jaar bepaalde het ge rechtshof in Den Bosch dat de Middelburgse rechtbank die zaak moet overdoen. Het Amsterdamse hof stelt in het Checkpoint-arrest dat het OM wel degelijk mag vervolgen als een coffeeshop, buiten de werk vloer, grote voorraden heeft. Want alles buiten die werkvloer valt niet onder het gedoogbeleid dat geldt voor coffeeshops. Het hof tekent daar wel bij aan dat 'het hebben van een grote ge doogde coffeeshop met zich meebrengt dat er ook veel soft drugs moeten worden ingekocht'. Maar dat houdt niet in dat een cof feeshophouder erop mag vertrou wen dat het OM dan niet straf rechtelijk mag optreden. Het is, al dus het hof, aan het OM om te be slissen of er al dan niet vervolgd wordt. Die uitspraak van de Amsterdam se raadsheren wekt wel wat verba zing omdat begin deze maand Haagse raadsheren, in een soortge lijke strafzaak, bepaalden dat de opslag buiten de shop hoort bij Ook wethouder Frank Deij kan nu officieel niet in ver band worden gebracht met een criminele organisatie. De rechtbank vindt dat F. heeft ge handeld uit noodweer (zelfverde diging). Wel is de rechtbank op basis van deskundigenverklarin gen van oordeel dat de klap die F. heeft uitgedeeld heeft geleid tot de dood van Planken. In de avond van 16 juni 2009 stond F. met wat vrienden op de hoek van de Bloemenlaan en de Rooseveltlaan in Vlissingen te pra ten toen het latere slachtoffer de groep passeerde en volgens verkla ringen racistische opmerkingen maakte. De man liet zijn hond uit en ver keerde onder de invloed van drank. Hij stond bekend als 'snel opgefokt'. Van het een kwam het ander, Planken gaf F. een kopstoot en F. duwde hem weg. Vervolgens kwam Planken weer op hem af en gaf F. hem binnen handbereik een - volgens de rechtbank - pro portionele klap. Als gevolg daar van draaide het hoofd van Plan ken weg waardoor er een wervels lagader scheurde. Planken viel en overleed een dag later in het zie kenhuis. De behandeling van deze zaak heeft vijf jaar geduurd. Daarmee is de redelijke termijn van twee jaar die als uitgangspunt geldt voor de behandeling van een straf zaak fors overschreden, waardoor volgens de rechtbank F. onnodig lang in onzekerheid heeft ver keerd over de uitkomst van zijn zaak. De officier van justitie had om die reden een geheel voorwaarde lijke gevangenisstraf van 12 maan den geëist. Daarnaast - en met de hand deels in eigen boezem - constateert de rechtbank dat zowel zijzelf als het Openbaar Ministerie zich onvol doende heeft ingespannen om de ze strafzaak voortvarend af te han delen. de bedrijfsvoering, zolang er maar geen ruchtbaarheid aan wordt gegeven. Op dit terrein is het wachten op uitspraken van de andere twee Nederlandse ge rechtshoven en de Hoge Raad. Lagere rechtbanken verklaren de laatste tijd coffeeshophouders met een te grote voorraad buiten hun shop opvallend vaak schul dig zonder strafoplegging. Daar mee geven ze de politiek ook een duidelijk signaal. Nee. De gemeente Terneuzen staat en stond niet terecht. Het hof merkt echter wel op dat de overheid een bijzondere rol heeft gespeeld. Niet voor niets worden de woorden 'reguleren, faciliteren en stimuleren' gebruikt. Het hof heeft ook bepaald dat de mede werkers van Checkpoint niet aan gemerkt mogen worden als leden van een criminele organisatie. Dat houdt ook in faciliteerders niet alsnog bang hoeven te zijn voor vervolging. Zelfs wethouder Frank Deij, die jarenlang de woordvoerder was van Check point, kan nu officieel niet in ver band worden gebracht met een criminele organisatie. Duidelijkheid scheppen en unifor me regels invoeren. Zo is het toch wel heel vreemd dat in Amster dam het hoger beroep diende te gen een coffeeshop, onder andere omdat er softdrugs waren ver kocht aan buitenlanders. Op nog geen vijfhonderd meter afstand van het gerechtshof zitten vele coffeeshops die hun waar aan vooral toeristen verkopen. En de politiek moet nu toch eens iets doen aan de achterdeur. Want het blijft heel vreemd dat een coffeeshop mag verkopen ff1 Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns - - - .-"f- 'j s,¥> h Vj UNIVERSITY DELTA verbindt Arrestverschil drugsvoorraad door Emile Calon WAT ZIJN DE CONSEQUENTIES VOOR ANDERE COFFEESHOPS? door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de 24-jarige Reggie F. uit Vlissingen, die ervan werd verdacht vijfjaar geleden zijn toen 40-jarige plaatsgenoot G. Plan ken een klap te hebben gegeven waardoor deze kwam te overlijden, ontslagen van rechtsvervolging. KAN DE GEMEENTE TERNEUZEN NOG AANGEPAKT WORDEN IN VER BAND MET FACILITEREN VAN CHECKPOINT? WAT MOET DE POLITIEK NU DOEN?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26