Gezin uit Sluiskil ontsnapt aan dood VRIJDAG 18 juli 2014 Motard kijkt in de Tour Nederlanders In het gecrashte vlieg tuig van Malaysia Airlines zaten 295 mensen, onder wie 154 Nederlanders. Neergeschoten Waarschijnlijk is het toestel boven Oost- Oekraïne neergescho ten. Het stortte neer vlakbij Donetsk. Schiphol Vlucht MH17 was vertrokken van Amsterdam en was onderweg naar Kuala Lumpur in Maleisië. Verantwoordelijk Oekraïne en Pro-Rus sische separatisten wijzen naar elkaar. Onderzoek moet aan tonen wie schuldig is. Terwijl vakantiegangers vrolijk inchecken hebben nabestaanden van de vliegramp andere vragen aan het hoofd. SCHIPHOL - Bij de crash van vlucht MH17, gisteren in Oekraïne, zijn alle 283 passagiers en 15 beman ningsleden omgekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich 154 Nederlanders en veel Maleisiërs (23) en Australiërs (27). Ook is van 47 personen de nationaliteit nog niet bekend. Ook onder die personen kunnen nog Nederlan ders zijn. De vlucht werd uitge voerd in combinatie met KLM. Dat maakte de vliegmaatschappij gisteravond laat op een persconfe rentie op Schiphol bekend. Het contact met de Boeing 777 van Malaysia Airlines werd om 14.15 uur verloren. Het toestel be vond zich toen in de buurt van de plaats Tamak, zo'n 25 kilometer van de Russische grens. Huib Gor ter, vice-president Malaysia Airli nes Europe, zei op de persconfe rentie niet te weten waardoor het vliegtuig is gecrasht, maar 'gaat uit van een ongeluk'. „We weten niet of het een raket is geweest. Alles is mogelijk." Dat het toestel boven Oost-Oek- raine vloog, waar recent twee mili taire toestellen zijn neergehaald, was niet raar, aldus Gorter. Het ge bied was voor de burgerlucht vaart niet als oorlogsgebied aange merkt. Gorter sprak zijn medele ven uit met de nabestaanden. Zij werden gisteren opgevangen op Schiphol. Slachtofferhulp was daarbij aanwezig. Malaysia zal hen binnenkort de gelegenheid geven naar de plek waar het vlieg tuig is neergekomen af te reizen. Een eigen team van de maatschap pij is daar afgelopen nacht ook naar toe gereisd. „Het gebied is on herbergzaam, de wrakstukken zijn lastig te bereiken." Het kabi net eist dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar de toe dracht van de ramp. Nederland stuurt direct ondersteuning naar Oekraïne: de Nederlandse ambas sade in Kiev wordt versterkt, ook gaat mogelijk hetLandelijk Team Forensisch Onderzoek naar Oek raïne om te helpen bij identifica tie van slachtoffers. De hulpverle ners moeten 'veilig en ongehin derd' kunnen werken op de ramp plek, vindt het kabinet. Premier Mark Rutte sprak van een 'gitzwarte dag'. „Ik ben ge schokt." Het gezin vertrok gisteren op va kantie naar Jakarta. Bij het in checken op Schiphol kregen ze te horen dat hun vlucht MH17 van Malaysian Airlines overboekt was. „Samen met vier anderen zijn ze daarom op een vlucht van KLM gezet naar Dubai waar ze een overstap hebben", zegt Gerts tweelingbroer Bert Jansen uit Axel. „Ze hadden de vakantie geboekt via internet bij Malaysia Airlines zelf', zegt hij. „Dus niet via D-Rei- zen. Ik heb ze naar Schiphol ge bracht en merkte, toen ze aan de incheckbalie stonden, dat er iets was. Dus ben ik er bij gaan staan. De overboeking zag er in mijn ogen goed uit. Maar mijn broer was er niet zo blij mee. Die vond dat hij gewoon met dat Maleisi sche vliegtuig hoorde te gaan, want daar had hij zijn reis ge boekt. Uiteindelijk zijn ze om drie uur ingestapt in het KLM vliegtuig en ben ik naar huis gere den. En dan kom je thuis en dan hoor je dit. Ongelofelijk. Het is al lemaal zo raar. En nu zit ik hier thuis op de bank en zie ik steeds al die gezichten voor me van die mensen die bij ons in de rij bij de incheckbalie stonden." Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 167 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 Tropisch, 30° door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De 57-jarige Gert Jan sen uit Sluiskil is samen met zijn vrouw Pudji en zoon Pasha (13) ontsnapt aan de vliegramp met Ma laysia Airlines. 8 Gert en Pudji Jansen bij een actie voor Indonesië in 2006. foto Camile Schelstraete Veel vragen na vliegramp door Cyril Rosman Zie voor reportages en achtergronden pagina's 2-3 en 4-5 Een Oekraïense hulpverlener bij de verbrande resten van het vliegtuig, foto Rossiya Segodnya/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1