Sparen in Spanje: meteen afrekenen bij de fiscus Europees geld ECONOMIE 13 ROTTERDAMSE HAVEN De haven van Rotterdam moet snel minder afhankelijk worden van olie en kolen. voor Zeeland 20,2% een aflopende zaak", zegt Nijdam. Een ander element van zorg zit in de containersector. Twee gigan ten, het Deense Maersk en het Zwitserse MSC, hebben besloten om aan vessel sharing te gaan doen. Dat betekent dat containers van de een gaan meeliften op schepen van de ander. Aanvanke lijk zou het Franse CMA CGM ook meedoen, maar daar staken de Chinese autoriteiten een stok je voor. De samenwerking bete kent dat containerschepen beter gevuld van oost naar west varen. Het risico is dat daardoor minder schepen uit de Rotterdamse ha ven vertrekken. „Als een reder besluit om iedere veertien dagen tweeduizend con tainers in Hamburg aan wal te brengen in plaats van in Rotter dam, dan zie je dat in de cijfers", zegt Nijdam. „Er zijn ook reders die juist naar Rotterdam komen vanwege de goede afvoer van de containers, maar als de groei in Polen of Tsjechië doorzet, dan kan Hamburg profiteren." De slag gaat dus om de contai ners. Toch is de concurrentie ver stoord, zegt Nijdam, die dit voor jaar een rapport presenteerde over de havens in Noordwest-Eu ropa. Duitsland subsidieert per overgeslagen ton 1,18 euro, Vlaan deren 1,12 euro. De Nederlandse havens ontvangen 6 eurocent per ton en de Franse havens 16 euro cent. Als het speelveld werkelijk gelijk zou zijn, zou de Rotterdam se haven jaarlijks 7 procent meer containers kunnen overslaan dan nu, is de belangrijkste conclusie. COEDERENOVERSLAG GROOTSTE HAVENS IN NOORDWEST-EUROPA ROTTERDAM - Stabiel of toch een klein plusje? Er zal met argusogen worden gekeken naar de halfjaar cijfers van de Rotterdamse haven, die directeur Allard Castelein van daag bekendmaakt. Is er een plus, dan doet Rotterdam het beter dan verwacht. Concurrent Antwerpen presen teerde eerder deze week een groei van 2,5 procent. De Hamburgse haven doet het ook goed. In het eerste kwartaal bleef Rot terdam vrijwel stabiel: er werd 109 miljoen ton overgeslagen. Minder olie, maar meer ijzererts en schroot, alsmede 15 procent meer kolen. De hoeveelheid con tainers groeide met 1 procent. Haveneconoom Michiel Nijdam van de Erasmus Universiteit stelt aan de vooravond van de presenta tie dat de mammoettanker die de haven is, op tijd moet worden bij gestuurd. Rotterdam moet vol gens hem minder afhankelijk wor den van kolen en olie. „We weten allemaal dat het binnen vijftig jaar afgelopen is met de fossiele brandstoffen. De haven moet zich vooral richten op de containers." Bij de presentatie van de cijfers over het eerste kwartaal zei de nieuwe directeur Castelein dit jaar te rekenen op een kleine groei. Hij wees erop dat ook zijn aandacht vooral uitgaat naar de verdere onwikkeling van de ha ven. Er is overcapaciteit in de Eu ropese raffinagesector. De her structurering daarvan kan Rotter dam in de toekomst veel aanvoer van olie gaan kosten. „We weten ook dat Duitsland nu nog veel energiecentrales heeft die op kolen draaien. Ook dat is Barcelona-superster Lionel Messi blijkt de grootste, individuele be lastingbetaler in Spanje. Met een afdracht van 100 miljoen euro in zeven jaar tijd. Zijn spaargeld zal de Argentijn ongetwijfeld elders onderbrengen, na de geruisloze invoering van een nieuwe hef fing. Met terugwerkende kracht vanaf 1 januari dit jaar betalen Spanjaarden 0,3 procent belasting over al hun spaargeld. Doel van de maatregel is om de staats schuld naar beneden te brengen met 375 miljoen euro. Die schom melt namelijk nog steeds, gevaar lijk hoog, rond de 100 procent van het bruto nationaal product. Het gaat om een duizelingwekkend bedrag van bijna een biljoen euro (1.000 miljard euro). De nieuwe, controversiële lasten verzwaring voorkomt dat de rege ring van de conservatieve pre mier Mariano Rajoy een jaar voor de landelijke verkiezingen harde maatregelen moet nemen. Zoals een scherpe vermindering van het uitgebreide ambtenarenbe- stand, waar andere politieke par tijen juist op aandringen. De Madrileense hoogleraar econo mie Philipp Bagus spreekt in de Duitse krant Die Welt van 'finan ciële repressie'. „Het wordt gunsti ger om te investeren in staatsobli gaties, waardoor er meer geld in de staatsruif terechtkomt." Ook de vereniging van Spaanse spaar banken heeft kritiek. „De maatre gel straft en ontmoedigt mensen die juist kiezen voor een stabiele financiële situatie." Op sociale media wordt geërgerd gereageerd op de 'zoveelste breuk van een verkiezingsbelofte'. Het woord fraude passeert regelmatig de revue. Spanjaarden zijn sinds 2005, het begin van de economi sche crisis, gestaag meer gaan spa ren. In mei dit jaar hadden de 46 miljoen inwoners gezamenlijk 1.400 miljard euro op de bank staan. Het is nog onduidelijk of buitenlandse spaarders massaal geld weghalen van Spaanse reke ningen. Het tijdstip van de invoering was listig, tijdens de eerste week van het WK voetbal, toen Spanje nog in de ban was van mogelijke titel- prolongatie. Daarnaast ligt tijdens de traditionele vakantiemaanden juli en augustus het openbare le ven zo goed als stil. Protesten zijn mede daardoor uitgebleven, net als een gevreesde bankrun. VLissiNGEN - Europa trekt de ko mende zeven jaar ruim 150 mil joen euro uit voor de steun aan Vlaams-Nederlandse projecten rond innovatie, energie, milieu en arbeidsmarkt. Samen met de cofinanciering van de Nederlandse en Vlaamse over heid en acht provincies rond de grens komt 300 miljoen euro be schikbaar voor grensoverschrij dende projecten. Hoeveel geld Zeeland krijgt, is niet bekend. Volgens gedeputeer de Ben de Reu kunnen Zeeland en haar Vlaamse buurprovincies met steun van Europa 'eikaars sterktes benutten'. Bijvoorbeeld op het vlak van biobased eco nomy. VRIJDAG 18 JULI 2014 47,0 10,4% De slag om de containers Fossiele brandstoffen raken op, daarom moet Rotterdam zich meer gaan richten op containers, stelt haveneconoom Michiel Nijdam. foto HH infographic DPd/JD bron Havenautoriteiten M'I'I'M Goederenoverslag in 2013 x miljoenen tonnen ^B Massagoed droog (o.a. kolen) ^B Massagoed nat (o.a. ruwe aardolie) A Containers lip Stukgoed (o.a. roll on/roll off) door Wilko Voordouw door Pauline Blom MADRID - Spanje gaat belasting hef fen op spaargeld, direct bij inleg bij de bank. Een primeur in Europa. Protesten blijven vooralsnog uit, omdat vanwege de vakantie het openbare leven zo goed als stil ligt. Spanjaarden betalen 3 voortaan 0,3 procent over hun spaargeld. Zo wil Spanje de staatsschuld verlagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13