Successerie 'Game of Thrones' helpt 'Gasexplosie slaat krater in Siberië' Nieuw-Zeelanders bang Clinton schept op 10 BUITENLAND 66 Wie kan er nu goed rijden na een vlucht van twaalf uur? De vijfjaarlijkse stoelendans om topfuncties in Europa is altijd een gevecht voor nationale belangen. SCHOOLMAALTIJDEN BRUSSEL - „Het valt niet mee hoor, om 28 Europese leiders over twee benoemingen op één lijn te krij gen", verzucht Herman Van Rom- puy 's nachts om half twee. De voorzitter van de Europese Raad, de spil in de onderhandelingen over de topbanen in Brussel, is even uit zijn glazen toren afge daald na het mislukken van de speciale 'banentop' woensdag avond. Er werd geen enkele deal over de hoogste EU-functies be klonken. Jammer, maar geen drama, roe pen ze allemaal, inclusief Mark Rutte. „De tijd was nog niet rijp", aldus de premier na afloop. „Toch is het goed alle spelers bij elkaar te hebben. Zo'n vergadering zet druk op de ketel. Voor de Europe se meerjarenbegroting hebben we ook twee toppen nodig ge had." Eind augustus proberen ze het op nieuw. „De volgende keer nemen we een besluit over het hele pak ket", meldt de Vlaamse raadsvoor zitter. Zeker weten dat het dan lukt, bezweert ook bondskanse lier Angela Merkel, die om mid dernacht 60 jaar is geworden. Ze heeft een grote bos bloemen van haar ambtsgenoten gekregen en gezamenlijk hebben de 28 een glaasje sekt gedronken. Zes weken heeft Van Rompuy uit getrokken voor dat 'hele pakket', dat verder gaat dan alleen de por tefeuille van de Hoge Vertegen woordiger (HV), de 'chef buiten land van de EU' die tevens eerste vicevoorzitter van de commissie is. Die baan moet volgens het EU-verdrag eerst door de rege ringsleiders worden ingevuld, daarna mag de nieuwe commissie voorzitter Jean-Claude Juncker zijn team gaan samenstellen uit de kandidaten die lidstaten voor dragen. Elk land heeft recht op één lid in de Europese Commissie van 28 mannen en vrouwen. Van Rompuy riep de lidstaten op snel namen in te leveren zodat Juncker kan gaan puzzelen over de verdeling van de portefeuilles. Ongeveer de helft heeft zijn kan didaat aangemeld. Nederland niet, 'om strategische redenen'. „De onenigheid over de benoe mingen is breder dan alleen de Hoge Vertegenwoordiger", zei Rutte. „Zolang die niet bekend is, is het moeilijk. Nederland wil zijn kansen niet verkwanselen. We gaan zo lang mogelijk probe ren geheimzinnig te doen." Rutte wil ook niet zeggen of het eurogroepsvoorzitterschap, door Jeroen Dijsselbloem, een troef of juist een hinderpaal is. De hoge 'bijbaan' van de minister van Fi nanciën staat centraal in de onder handelingen. De vijfjaarlijkse stoelendans is al tijd een gevecht voor nationale be langen in het centrum van de Eu ropese macht. Zo claimen Polen en de Baltische Staten nu - na tien jaar EU-lidmaatschap - ook een topbaan. „De commissie moet een goede balans zijn tussen grote en kleine lidstaten, oost en west, noord en zuid, man en vrouw, en politieke kleuren", aldus Van Rompuy. Ach ter de schermen is het spel van ge ven en nemen, en voor wat, hoort wat nog de hele zomer in volle gang. Meer dan 55.000 Spanjaarden heb ben zich aangemeld voor een audi tie als figurant in de mateloos po pulaire Amerikaanse serie. De ma kers van de middeleeuwse fanta siereeks strijken vanaf oktober in Andalusië neer. Dat is de econo misch hardst getroffen regio van Spanje, waar 1,4 miljoen mensen snakken naar een baan. Hoteliers en restauranteigenaren in Osuna maken zich op voor een invasie. Het witte bergdorp, op 86 kilometer van Sevilla, wordt omgebouwd tot het mythische ko ninkrijk van Dorne. De 18.000 in woners hopen op een scherpe ver betering van de de lokale econo mie en een miljoenenspin-off. In het Kroatische Dubrovnik, waar de eerste series werden opgeno men, nam het aantal bezoekers met 24 procent toe. Voornamelijk toegewijde fans van de mythische wereld der Zeven Koninkrijken, die op tour gaan langs hun favorie te locaties. Ook Sevilla profiteert. Het Moorse Alcazar in de flamen cohoofdstad van Spanje, een voor malig paleis omringd door fraai aangelegde tuinen, figureert in het vijfde seizoen. Om de produ- MOSKOU - Onderzoekers hebben een enorme krater ontdekt van 100 meter doorsnee in Noord- west-Siberië. Volgens onderzoe kers is het gat mogelijk veroor zaakt door een ondergrondse ex plosie. De krater werd aangetrof fen in Jamal, een zeer geïsoleerd gelegen schiereiland ten oosten van Nova Zembla. De regio kent een van de rijkste gasvoorraden in het Russische grondgebied. Dat houdt mogelijk verband met het ontstaan van de krater. Die be vindt zich namelijk vlakbij een gasveld, wat tot speculatie heeft geleid over een mogelijke onder grondse explosie. Jamal betekent 'het einde van de wereld' in het Nenets, de taal van de lokale in heemse bevolking. RUSLAND Wie de brief van de 9-jarige Sean Roberts leest, moet even iets weg slikken. Seans vader kwam met vrienden terug van een motor tocht toen hij in 2012 door een te gemoetkomende auto werd ge schept. Hij had geen schijn van kans tegen de SUV die van de weg raakte en overcorrigeerde. De chauffeur van de auto bleek een Chinese student, een toerist die pas één dag in Nieuw-Zee- land was. Nieuw-Zeelanders maken zich zorgen over de toeristen op hun wegen. Die kunnen zonder pro blemen een auto huren, maar zijn zelden bekend met de smalle en bochtige wegen van Nieuw-Zee- land, of met de omstandigheden in het verkeer. Vaak hebben ze nog nooit aan de linkerkant van de weg gereden. Afgelopen jaar waren toeristen be- Handjeklap achter de schermen door onze correspondent Petra Janbroers JAIPUR - Scholieren in Jaipur in de Indiase deelstaat Rajasthan houden hun bord op voor een schoolmaaltijd uit handen van de Amerikaanse oud-presi dent Bill Clinton. Samen met de Amerikaanse zakenman Avi Glazer - eigenaar van de voetbalclub Manchester United - is hij in India om met zijn Bill Clinton Foundation aandacht te vragen voor onderwijs en ondervoeding van kinderen. door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Het is een gekkenhuis de ze dagen bij Fresco Film Services in Malaga. In het Andalusische Osuna, in de provincie Sevilla, wordt deels het vijfde seizoen van 'Game of Thrones' opgenomen. .'V-. 3orer,i:~zca JAMAL RECIO door onze correspondent Robert Portier Moskou infographic DPd/JD SYDNEY - 'Beste minister van Trans port. Ik hoop dat u de wet wilt aan passen voor toeristen die hier ko men rijden. Dan hoeven andere kin deren niet mee te maken wat ik heb doorstaan.' Clive Matthew-Wilson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10