Schip dat de rillingen gaf BUITENLAND 9 Nobelprijswinnares Nadine Gordimer (90) overleden 22-daagse Grand Voyage Italië - Brazilië 8-daagse Rondreis Koningssteden L Marokko A te-" 8-daagse Rondreis Koningssteden L Marokko A De berging van de Costa Concor dia is een technisch zeer gecom pliceerde operatie. Het bijna 290 meter lange en 114.500 ton zware schip werd in september vorig jaar vlot getrokken en rustte sindsdien op het onderwaterplat form. In de vervolgens aan het scheepswrak bevestigde metalen boxen werd gisteren lucht ge pompt, waarmee het vaartuig langzaam uit het water omhoog kwam. „De Costa Concordia drijft weer", zei Franco Porcellacchia, hoofdingenieur bij de bergings operatie. „Het wrak staat recht en leunt niet naar één zijde. Dat is heel positief." Het schip is gisteren 2 meter om hoog gekomen, gestabiliseerd met kabels en kettingen en 30 meter in zee getrokken. Daar wordt de Costa Concordia klaargemaakt voor de laatste vaart op open zee: 370 kilometer naar Genua, waar het schip wordt ontmanteld. Met de berging komt een eind aan de periode van tweeënhalf jaar, waarin de bewoners van het kleine Toscaanse eiland Giglio da gelijks werden geconfronteerd met het schip en met de ramp die in de nacht van 13 op 14 januari 2012 aan 32 mensen het leven kost te. Het wrak voor de kust trok de afgelopen jaren veel bekijks bij toeristen, maar bewoners van Gig lio zijn opgelucht dat de Costa Concordia uit het beeld ver dwijnt. „Het schip geeft ons de ril lingen", verklaart een bewoner aan de lokale krant van het ei land. „Die bewuste nacht staat voor altijd in mijn geheugen ge- grift. De ramp heeft ons leven ver anderd." Verwacht wordt dat de ontmante ling van het cruiseschip zo'n twee jaar zal duren. De kosten van ber ging en ontmanteling worden be groot op anderhalf miljard euro. Kapitein Francesco Schettino staat terecht voor doodslag en het veroorzaken van schipbreuk. Di rect na de ramp verliet hij het schip en liet zijn passagiers aan hun lot over. De Zuid-Afrikaanse schrijfster Nadine Gordimer is op 90-jari- ge leeftijd in Johannesburg overleden. Gordimer wordt be schouwd als de belangrijkste Engelstalige schrijfster in Zuid-Afrika. Zij kreeg in 1991 de Nobelprijs voor de Litera tuur. In haar boeken uitte zij kritiek op de apartheid in haar land. Haar werk is te lezen als een verkenning van het morele spanningsveld waarin ze tien tallen jaren verkeerde als lid van de blanke elite en tegelijk tegenstander van de apartheid. Gordimer kreeg bekendheid met boeken als The Conversio- nist (1974), waarvoor zij de pres tigieuze Britse Bookerprize kreeg, en July's People (1981). Ze 80 zweepslagen voor eten in het openbaar Eten in het openbaar tijdens de islamitische vastenmaand ra madan is twee Iraniërs duur ko men te staan. De twee werden veroordeeld tot tachtig zweep slagen. De politiecommandant van de provincie Fars maakte bekend dat het vonnis ook al is voltrokken. Tijdens de rama dan is het voor moslims verbo den te eten en drinken tussen zonsopgang en zonsondergang. Velen houden zich daar in hui selijke kring niet aan. debuteerde in 1949 met de ver halenbundel Face to Face. De meeste van haar vijftien ro mans zijn in het Nederlands vertaald. Gordimer bleef ook na afschaffing van de apartheid kritisch over de samenleving. Russen hebben veel troepen bij Oekraïne Rusland heeft 10.000 tot 12.000 miltairen langs de grens met Oekraïne samengetrokken. Dat schatte de NAVO gisteren. De schatting komt nu spanningen tussen Oekraïne en Rusland op lopen. Oekraïne beschuldigt Rusland van betrokkenheid bij de strijd van separatisten. Rus land overweegt precisiebom bardementen op Oekraïens grondgebied, omdat van daar op Rusland wordt geschoten, aldus persbureau RIA Novosti. Laatste plaatsen! Laatste plaatsen! nu v.a. Unieke eenmalige cruise! nu v.a. zie stipreizen.nl/crcgb zie stipreizen.nl/mrkvm vertrek alléén 24 november per 4-sterren-plus Costa Favolosa V naar o.a. Barcelona, Casablanca, Madeira, Recife, Salvador en Rio de Janeiro V inclusief vliegreis per KLM, transfers en 1 hotelnacht in/nabij Sao Paulo vertrek september en oktober V o.a. Marrakech, Fez en Casablanca V inclusief vliegreis, transfers en verblijf in 3- of 4-sterren hotels met ontbijt V Boek voor 99 het excursiepakket bij: inclusief lunches (m.u.v. de dagen in Marrakech) 7 x diner en entreegelden Costa y DINSDAG 15 JULI 2014 JOHANNESBURG door Lotte Martini ROME - De Costa Concordia begint op zeer korte termijn aan zijn aller laatste vaart. Het in 2012 veronge lukte cruiseschip is gisteren opge tild van het tijdelijke platform waar op het sinds vorig jaar rustte en klaargemaakt voor de reis naar de haven van Genua. September 2013 Metalen caissons gelast aan bakboordzijde houden schip rechtop Caisson Container gevuld met water of lucht Extra caissons aangebracht rond het schip Januari 2012: Costa Concordia loopt aan de grond en kapseist bij het eiland Giglio, 32 doden <$|®,Genua ITALIË Siopln van schip kan twee jaar duren Ügurische Zee Corsica SO km Giglio Juli 2014 Costa Concordia naar Genua gesleept voor de sloop TEHERAN Nadine Gordimer foto HH MOSKOU Slechts 40 plaatsen... OP OP! Rabat Volubilis Casablanca, B«ni M«lat Marrakech Savona Barcelona Casablanca Taneri IP Macaio lio de Janai Waar Stip jij naar toe? 158* normale stipreizen.nl (sta») l Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excL Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. vr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9